Reklama

Kościół

Nie gaśmy ognia naszej wiary

Do tego, aby nie tłumić, nie gasić ognia wiary, ale wciąż zginać przed Bogiem kolana w modlitwie, wezwał bp Mirosław Milewski w parafii Strzygi (diecezja płocka). W czasie pobytu w parafii dokonał poświęcenia w kościele dwóch zabytkowych ołtarzy, które zostały odnowione.

Bp Milewski w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Strzygach podziękował wiernym za świadectwo wiary. Jej znakiem jest nie tylko obecność na tej Mszy św., ale także to, w jaki sposób troszczą się o swój kościół parafialny i o swoją parafię. To, jak wygląda ich świątynia „wypływa z wiary, z głębokiego przekonania, że Bogu warto ofiarować to, co najcenniejsze i najpiękniejsze”.

Podziękował też za podjęte w parafii prace, za przywrócenie sakralnego blasku ołtarzom. Dzięki odnowieniu ołtarze znowu stały się piękne w swym religijnym wymiarze. To przed nimi wierni zginają kolana, zwierzają się Bogu: - Niech wasza modlitwa w tej świątyni, przed Najświętszym Sakramentem i przy odnowionych ołtarzach sprawi, że wasze serca będzie trawić ogień wiary, którego nie będziecie chcieli stłumić - życzył parafianom w Strzygach.

Reklama

Biskup poprosił, aby wierni ze swoimi sprawami zwracali się też do swoich aniołów stróżów, duchowych opiekunów, którzy są zarazem blisko człowieka, jak i Boga. To nie są „bajkowe postaci dzieciństwa”, ale istoty duchowe, zanurzone w obecności Boga. Myślą, czują, mają rozum i wolę, podejmują decyzję i działają. Ich działanie w Strzygach widać na co dzień, skoro parafianie od wieków nieprzerwanie kierują swoje serca ku Bogu, modląc się w swoim zabytkowym kościele.

Podziel się cytatem

Bp Milewski poświęcił w kościele dwa odnowione ołtarze boczne. Unikatowa, XVIII-wieczna marmoryzacja ołtarzy bocznych odsłonięta została w wyniku prac rewitalizacyjnych, po zdjęciu sześciu warstw farb olejnych i akrylowych.

- Marmoryzacja polegała na pokryciu farbami drewna, z którego wykonano ołtarz, w taki sposób, żeby udawało marmur. Dzięki renowacji możemy podziwiać kunszt artystów sprzed 250 lat. To rzadkie zdobienie charakterystyczne dla stylu rokoko pokrywa wszystkie ołtarze, ambonę i chrzcielnicę naszej świątyni. Wartość wykonanych prac wyniosła 200.000 zł. Zostały one sfinansowane przez Urząd Marszałkowski w Toruniu, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu oraz dzięki ofiarności parafian. Dokonana rewitalizacja wzmocni pozycję Strzyg na mapie dziedzictwa kulturowego Ziemi Dobrzyńskiej i całej Polski - przekazał ks. Jarosław Maciej Jastrzębski, proboszcz parafii Strzygi.

Reklama

Dodał, że pierwotna, odsłonięta malatura (marmoryzacja) drewna utrzymana jest w kolorystyce niebieskawego i lazurowego laserunku, co podkreśla fantazyjność oraz awangardowość rozwiązań plastycznych. zastosowanych przez XVIII-wiecznych wykonawców ołtarza tzw. szkoły augsburskiej, której ślady znajduje się także w niedalekich Oborach i w Ratowie na Mazowszu. Aktualnie trwają prace restauracyjne nad głównym ołtarzem. W tym roku rozpoczęto drugi etap prac konserwatorskich (odnowienie tabernakulum z nastawą).

Podczas pobytu w parafii Strzygi biskup pomocniczy diecezji płockiej udzielił także sakramentu bierzmowania młodzieży, a ponadto poświęcił nowy sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzygach - z okazji 110. rocznicy powstania jednostki.

We wczesnym średniowieczu w Strzygach istniał gród. To sugeruje, że wcześnie powstała w tej miejscowości parafia. Pierwsza wzmianka o istnieniu kościoła parafialnego pochodzi z 1431 r. i zachowana jest we fragmencie spisu poborowego dla powiatu rypińskiego. Istniejąca świątynia została gruntownie przebudowana w 1620 r. Wówczas dobudowano kaplicę i kruchtę od strony północnej, a także nadbudowano wieżę. Dalsze prace remontowe prowadzono w latach 1757 i 1908. W 1773 r. zbudowano chór. Podczas II wojny światowej w latach 1939-1945 świątynia była zamknięta.

W 1959 r. rozbudowano kościół, powiększając o prezbiterium wzniesione według projektu Aleksandra i Ryszarda Pawłowskich. W 1961 r. J. Wawrzyński wykonał w świątyni polichromię. Spośród zabytków sztuki sakralnej na uwagę zasługują: ołtarz główny późnobarokowy z elementami rokokowymi z ok. połowy XVIII w., chrzcielnica rokokowa z drugiej połowy XVIII w. i monstrancja rokokowa również z połowy XVIII w.

W sierpniu br. na murze otaczającym kościół parafialny w Strzygach powstał mural przedstawiający scenę homagium Prymasa Tysiąclecia po wyborze Karola Wojtyły na papieża. Jego autorką jest Agnieszka Cieszewska.

2021-10-07 12:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

R. Buttiglione dla PAP: poszanowanie osoby ludzkiej znaczyło dla Jana Pawła II więcej niż prestiż instytucji Kościoła

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Archiwum Redakcji Łódzkiej

Jestem pewien, że gdyby Jan Paweł II miał kiedykolwiek poważną poszlakę ws. McCarricka, kazałby dogłębnie to zbadać i zastosowałby najsurowsze środki; poszanowanie osoby ludzkiej było dla niego święte i znaczyło więcej niż prestiż instytucji Kościoła - powiedział PAP filozof prof. Rocco Buttiglione.

Stolica Apostolska opublikowała 10 listopada raport na temat oskarżanego o molestowanie nieletnich i dorosłych b. kardynała Theodore'a McCarricka z USA. Dokument ukazuje przypadki zaniedbań i lekceważenia w Watykanie sygnałów, jakie napływały ze Stanów Zjednoczonych o zarzutach stawianych McCarrickowi, który przekonał o swej niewinności Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Komunikat dotyczący wizytacji Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”

2022-01-17 15:30

[ TEMATY ]

Wspólnota Przymierza Rodzin „Mamre”

M.K.

W związku z kierowanymi do Kurii Metropolitalnej w Częstochowie informacjami o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”, zgodnie z ustaleniami podjętymi na 390. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze w dniach 18-19 listopada 2021 roku, decyzją Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego będzie zarządzona wizytacja stowarzyszenia, której celem jest zapoznanie się z funkcjonowaniem wspólnoty, weryfikacja doniesień oraz kontrola sposobu działania władz wspólnoty.

Należy zastrzec, że wspomniane zarzuty nie dotyczą kwestii natury seksualnej, a sposobu kierowania stowarzyszeniem i jego funkcjonowania.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Sympozjum Ekumeniczne: synodalność w ujęciu katolickim, prawosławnym i luterańskim

2022-01-19 09:51

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W tym roku Łódzkie Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczęła Konferencja Ekumeniczna poświęcona dwóm tematom: synodalności i mandatum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję