Reklama

Kościół

Abp. J. Górzyński o najważniejszych tematach wizyty ad imina Apostolorum

„Już teraz mogę powiedzieć, że tematami, które najbardziej mnie poruszyły i z czym będę się chciał podzielić w mojej archidiecezji to: synod na temat synodalności, rola świeckich w Kościele, ewangelizacja, młodzież. Cieszę się, że wszystkie te tematy są już od dawna obecne w polskim Kościele. Teraz chodzi o ich poszerzenie, pogłębienie i wprowadzenie w życie” – mówi abp Józef Górzyński w rozmowie z KAI.

[ TEMATY ]

ad limina

abp Józef Górzyński

ad limina Apostolorum

flickr.com/episkopatnews

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita warmiński bierze udział w kończącej się jutro wizycie ad limina Apostolorum w Watykanie biskupów polskich z metropolii: warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej.

KAI: Jutro kończy się wizyta ad limina Apostolorum. Jak ją Ksiądz Arcybiskup ocenia?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Józef Górzyński: Przypomnijmy, że nasza wizyta ad limina Apostolorum miała trzy wymiary. Pierwszy to pielgrzymka i modlitwa przy grobach apostołów. Jest to dla wszystkich nas biskupów najważniejsze i najmocniejsze przeżycie. Drugi wymiar to spotkanie z Ojcem Świętym, które jak nas zapewniają m.in. pracownicy różnych dykasterii, ma zawsze żywy, otwarty i niepowtarzalny przebieg. I to pobudza naszą ciekawość. Osobiście miałem okazję uczestniczyć w spotkaniach z papieżem Franciszkiem i zawsze były one niepowtarzalne. Na pewno piątkowa wizyta u papieża Franciszka będzie też dla nas ważnym punktem odniesienia i da nam mocny impuls w naszej codziennej pracy w diecezjach.

Reklama

Trzeci wymiar, który zajmuje najwięcej czasu to wymiar sprawozdawczo-roboczy. Ma on też kilka odniesień. Zanim przyjechaliśmy do Rzymu musieliśmy wypełnić bardzo precyzyjną ankietę, którą dostała każda z diecezji, a objęła ona wszystkie wymiary życia diecezjalnego. Z nią zapoznali się pracownicy dykasterii. Zazwyczaj na jej podstawie podczas spotkań toczą się rozmowy, padają pytania z obu stron, staramy się na nie wzajemnie odpowiadać i stawiamy problemy. Trzeba podkreślić, że podczas spotkań nie ma żadnych rewelacji, czy zaskoczeń. Dążymy do tego, żeby wiele spraw pogłębić i wyjaśnić. Podczas rozmów czuje się ducha wzajemnej odpowiedzialności za dzieła Kościoła. Szefowie i pracownicy dykasterii zawsze deklarują swoją dyspozycyjność w kwestiach pomocy w rozwiązywaniu problemów. Także my staramy się, na ile to możliwe, być w pełni otwarci na pytania ze strony poszczególnych dykasterii. Co ważne, każdy może postawić na forum nurtujący go temat. Oczywiście po wszystkich spotkaniach pozostaje niedosyt. Cóż czas nas goni i musimy iść do następnej dykasterii.

KAI: Jaka tematyka wybijała się podczas rozmów?

- W każdej z wizyt w dykasteriach pojawiało się kilka stałych i ważnych tematów. Bez wątpienia jednym z tematów numer jeden jest rozpoczynający się 9 października Synod Biskupów na temat synodalności. Będzie to wyjątkowe wydarzenie na którym bardzo zależy papieżowi Franciszkowi. Chcemy, aby był on sprawnie przeprowadzony, dlatego chcemy się jak najwięcej dowiedzieć na jego temat.

Drugim tematem, ważnym dla Kościoła w Polsce jest wprowadzanie nowego „ratio studiorum” w seminariach duchownych. Pracowaliśmy nad nim przez ostatnie lata. Dokument zatwierdziła Kongregacja ds. Duchowieństwa, dlatego to w niej rozmawialiśmy na ten temat.

Kolejnym ważnym tematem były środki społecznego przekazu poruszonym w Dykasterii ds. Komunikacji. Temat został omówiony bardzo szeroko, nie ograniczyliśmy się tylko do roli mediów w przekazywaniu informacji, ale przede wszystkim rozmawialiśmy o roli mediów w czasie pandemii koronawirusa. W tym czasie duża część aktywności Kościoła właśnie w nich znalazła swoje miejsce. W mediach nie tylko informowaliśmy, że o określonej godzinie odprawiona zostanie Msza św. ale dzięki nim wierni mogli uczestniczyć w nabożeństwach. Niestety ze względów czasowych nie mogliśmy na ten temat dłużej porozmawiać, a temat jest niezwykle ważki, jak prowadzić duszpasterstwo poprzez media a nie tylko informować.

Reklama

Wiele miejsca w rozmowach w wielu dykasteriach zajmował temat relacji świeckich i duchownych. Był on dobrze i głęboko potraktowany. O tym jak ważną rolę odgrywają osoby świeckie w Kurii Rzymskiej pokazała nasza wizyta w Dykasterii ds. Komunikacji, gdzie większość pracowników to osoby świeckie. I to spotkanie pozostawiło w nas niedosyt. Chciało się porozmawiać więcej na temat mediów tym bardziej, że spotkaliśmy się z niezwykle kompetentnym gronem osób.

Podziel się cytatem

Takie spotkania są niezwykle inspirujące, chce się sięgać do źródeł, pogłębiać temat o którym rozmawialiśmy. Tym bardziej, że w Watykanie spotykają się doświadczenia Kościoła powszechnego ze wszystkich kontynentów. Spotkania w watykańskich dykasteriach pozwalają na uwrażliwienie na zjawiska, których doświadczył i przepracował Kościół w innych częściach świata, a które od niedawna pojawiły się u nas. Ponadto jest to okazja do przekonania się, że to co robimy w Polsce ma także kontekst powszechny.

KAI: Na pewno wiele miejsca poświęcono nowej ewangelizacji szczególnie w kontekście odchodzenia młodego pokolenia od Kościoła….

- Wiele na ten temat rozmawialiśmy m. in. w Dykasterii ds. Komunikacji. Tematyka ta była wiodąca i pojawiła się w różnych kontekstach m. in. formacji kapłańskiej. W ewangelizacji, która przede wszystkim odnosi się do młodzieży musimy wykazywać się dużą otwartością i wrażliwością. Musimy dobrze znać środowisko digitalne, w którym żyje obecnie większość młodych ludzi. Podkreślano by być wrażliwym na współczesny świat, w tym także katolicki, który na nowo czeka na orędzie Ewangelii.

KAI: Temat nadużyć seksualnych też był obecny…

Reklama

- Był to ważny temat, ale nie w sensie, że trzeba się nim dopiero zająć, ale, że już wiele zrobiliśmy i co dalej robimy. Jesteśmy już na poziomie konkretnych działań. Wykazujemy właściwą wrażliwość na tę sprawę, podjęliśmy działania prewencyjne i co najważniejsze zajęliśmy się ofiarami nadużyć seksualnych. Temat nadużyć został podjęty nie okazjonalnie, ale systemowo, tak że np. w kwestii prewencji pojawia się on także w nowym dokumencie dotyczącym formacji kapłańskiej.

KAI: Pojawiły się pochwały polskiego Kościoła?

- Miały miejsce. M.in. wobec wprowadzanego przez nas nowego „ratio studiorum” dla seminariów duchownych, że wprowadzamy bardzo kompetentny i całościowy system kształcenia przyszłych kapłanów. Zresztą przy jego opracowaniu ściśle współpracowaliśmy z Kongregacją ds. Duchowieństwa. Powiedziano nam, że nasz system może być wzorem dla innych episkopatów, które dopiero nad tym pracują.

KAI: Czy Ksiądz Arcybiskup może już powiedzieć z jakim przesłaniem z Rzymu wraca do swojej archidiecezji?

- Do końca jeszcze nie, gdyż muszę poczekać do spotkania z Ojcem Świętym, gdyż to papież przekaże nam na pewno jakąś myśl wiodącą. Już teraz mogę na pewno powiedzieć, że tematami, które najbardziej mnie poruszyły i z czym będę się chciał podzielić w mojej archidiecezji to: synod na temat synodalności, rola świeckich w Kościele, ewangelizacja i młodzież. Cieszę się, że wszystkie te tematy są już od dawna obecne w polskim Kościele teraz chodzi o ich poszerzenie, pogłębienie i wprowadzenie w życie.

Rozmawiał Krzysztof Tomasik

2021-10-07 11:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do biskupów Konga: pomagajcie dzieciom-żołnierzom, przezwyciężajcie przemoc

[ TEMATY ]

ad limina

Grzegorz Gałązka

O niesienie pomocy dzieciom i młodzieży zmuszonych do zabijania innych ludzi i wcielanych do grup zbrojnych zaapelował Ojciec Święty do biskupów z Demokratycznej Republiki Konga, którzy przybyli z wizytą "ad limina Apostolorum". Pokój, rodzina i młodzież - to trzy słowa kluczowe wręczonego im papieskiego przesłania.

Franciszek wyraził zaniepokojenie losem młodzieży, zwłaszcza osób cierpiących z powodu ubóstwa, niemożliwości kontynuowania nauki czy też znalezienia pracy. Szczególną konsternację budzi los dzieci i ludzi młodych, zmuszonych by zaciągnąć się do wojska i zabijać. Papież zachęcił kongijskich biskupów do niesienia im wszelkiej możliwej pomocy, zwłaszcza przez utworzenie miejsc formacji duchowej, ludzkiej i zawodowej.
CZYTAJ DALEJ

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Niedziela wrocławska 13/2010

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami wyjątkowy czas - Wielki Tydzień. Głębokie przeżycie i zrozumienie Wielkiego Tygodnia pozwala odkryć sens życia, odzyskać nadzieję i wiarę. Same Święta Wielkanocne, bez prawdziwego przeżycia poprzedzających je dni, nie staną się dla nas czasem przejścia ze śmierci do życia, nie zrozumiemy wielkiej Miłości Boga do każdego z nas. Wiele rodzin polskich przeżywa Święta Wielkanocne, zubożając ich treść. W Wielkim Tygodniu robi się porządki i zakupy - jest to jeden z koszmarniejszych i najbardziej zaganianych tygodni w roku, często brak czasu i sił nawet na pójście do kościoła w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek. Nie pozwólmy, by tak stało się w naszych rodzinach.
CZYTAJ DALEJ

Czy Żydzi są winni śmierci Jezusa?

2025-04-14 20:45

[ TEMATY ]

Żydzi

Katechizm Wielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś trudne pytanie, ale potrzebne.

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję