Reklama

Niedziela Częstochowska

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

– Jako „Niedziela” chcemy także w ten sposób pomóc w bardziej świadomym przeżywaniu wiary i cieszymy się, że znowu możemy spotkać się z naszymi czytelnikami i przyjaciółmi. Patronat „Niedzieli” nad filmem oznacza, że warto go zobaczyć – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Karol Porwich/Niedziela

Film „Fatima” to portugalsko-amerykańska produkcja inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca opowieść o objawieniach maryjnych.

Reklama

Widzowie przenoszą się do roku 1917 do Portugalii. Świat pogrążony jest w mrokach I wojny światowej. Do małej portugalskiej wioski Fatimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych. I w tych dramatycznych okolicznościach troje dzieci z Fatimy - Franciszek i Hiacynta Marto oraz Łucja dos Santos - doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata. Jednak relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich, jak i przedstawicieli Kościoła. Dzieci zostają poddane wyczerpującym przesłuchaniom, cierpią i podejmują pokutę za grzeszników. Przesłaniem filmu jest moc wiary, ale także siła modlitwy różańcowej, która ma wybłagać światu pokój. Niezwykle głęboko pokazany jest również tzw. cud słońca.

Tłem tych wszystkich wydarzeń jest świadectwo siostry Łucji, którą w klasztorze w Coimbrze odwiedza sceptyczny profesor religii Nichols. W niezwykłym dialogu pojawiają się pytania o wiarę, o charakter objawień fatimskich i o osobiste przeżycia siostry Łucji.

Warto dodać, że swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie użyczył światowej sławy tenor Andrea Bocelli. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”.

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj Fatima to miejsce pielgrzymek z całego świata. Na miejsce objawień pielgrzymowali również papieże. Pielgrzymka papieża Pawła VI miała miejsce 13 maja 1967 r. i przypadła w 50. rocznicę cudownych objawień Matki Bożej oraz w 25. rocznicę poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał papież Pius XII.

Reklama

Do Fatimy trzykrotnie pielgrzymował Jan Paweł II. Każda z tych pielgrzymek miała szczególne okoliczności. Pierwszą pielgrzymkę do Fatimy Jan Paweł II odbył w dniach 12-13 maja 1982 r., w rok po zamachu na jego życie na Placu św. Piotra. Ojciec Święty przybył wówczas do Fatimy, by m.in. podziękować Maryi za ocalenie życia. Kolejna pielgrzymka Jana Pawła II do Fatimy, w dniach 12-13 maja 1991 r., odbyła się w szczególnym momencie historii Europy. Nie istniał już mur berliński, obalone zostały reżimy komunistyczne w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas tej pielgrzymki Jan Paweł II zawierzył świat, zwłaszcza Europę, Maryi. Z Fatimy Jan Paweł II wystosował też specjalny list do biskupów Europy, w nowej sytuacji Kościoła w Europie i kontynentu europejskiego. Istotne znaczenie dla Jana Pawła II miała jednak pielgrzymka do Fatimy w dniach 12-13 maja 2000 r. Był to czas Wielkiego Jubileuszu. Jan Paweł II dokonał wtedy beatyfikacji pastuszków fatimskich Hiacynty i Franciszka.

Karol Porwich/Niedziela

Do Fatimy pielgrzymowali również Benedykt XVI i papież Franciszek.

Do polskich kin „Fatima” trafi 1 października. Dystrybucją filmu zajmują się: Monolith Films i Rafael Film.

2021-09-22 09:24

Oceń: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykła więź

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. dXV

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Tygodnik Katolicki Niedziela

ks. Stefan Wyszyński

Archiwum Zgrodzomadzenia Córek Najczystszego Serca NMP

Jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. Antoniego Marchewki

Jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. Antoniego Marchewki

Niedziela była bliska kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, a jej redaktor naczelny ks. Antoni Marchewka należał do grona bliskich współpracowników Prymasa Tysiąclecia.

Szczególna więź Niedzieli z kard. Wyszyńskim rozpoczęła się już na progu jego prymasostwa. Otóż w nr. 4. z datą 22 stycznia 1949 r. ukazał się na łamach tygodnika artykuł Na progu nowego prymasostwa. Autor tekstu – K. Szwarcenberg Czerny podkreślił m.in., że nowy prymas Stefan Wyszyński wstępuje na tron prymasowski „otoczony wielkimi nadziejami, wielką miłością i głęboką czcią wszystkich, którzy się z nim zetknęli, jako godny następca szeregu Arcybiskupów Gnieźnieńskich, Prymasów Polski i Legatów urodzonych Papieskich – znakomitych i świetnych Mężów Kościoła i Narodu”.
CZYTAJ DALEJ

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest obowiązkowy?

[ TEMATY ]

Wielkanoc

Poniedziałek Wielkanocny

Karol Porwich/Niedziela

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę. Czy Poniedziałek Wielkanocny jest świętem nakazanym?

Poniedziałek Wielkanocny nie jest świętem nakazanym. Wierni nie są więc zobowiązani do uczestnictwa we Mszy świętej oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych, jednak polscy biskupi zachęcają do udziału w liturgii również w te dni. Wielkanoc to najważniejszy czas w całym roku dla nas, katolików! Dlatego też zachęcamy, aby uczestniczyć we Mszy św. nie tylko w Niedzielę Wielkanocną, ale również w Poniedziałek Wielkanocny.
CZYTAJ DALEJ

Włochy wyłożą 5 mln euro na organizację uroczystości pogrzebowych papieża

2025-04-22 14:36

[ TEMATY ]

Włochy

śmierć Franciszka

pogrzeb papieża

5 mln euro

PAP/EPA

Trumna z ciałem papieża Franciszka

Trumna z ciałem papieża Franciszka

Rząd Włoch ogłosił we wtorek pięciodniową żałobę po śmierci papieża Franciszka - poinformowano po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Ministrów. Żałoba będzie obowiązywać do sobotnich uroczystości pogrzebowych papieża.

Na ten czas przypadną obchody Święta Wyzwolenia 25 kwietnia, które upamiętnia oswobodzenie Włoch spod niemieckiego nazizmu i faszyzmu w 1945 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję