Reklama

Z Francji

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O religii dla profesorów

Nauczyciele francuskich szkół publicznych zobowiązani są do głębszego poznania religii. W wyniku ponadrocznej dyskusji w Paryżu został otwarty Europejski Ośrodek Nauk o Religii. Powstał on z inicjatywy min. Jacka Langa, socjalisty, na prośbę instytutów kształcących nauczycieli. Ma służyć profesorom mającym ciągłą styczność z religią, zwłaszcza wykładowcom języka ojczystego i historii.
Instytut jest prostą strukturą złożoną z trzech urzędników. Wchodzi w skład Ecole Prastique des Hautes Etudes i opiera się na istniejących wydziałach uniwersyteckich w Lille, Strassburgu, Lyonie, Aix-Marselle i Rennes.
Głównym zamierzeniem min. Langa było przezwyciężenie pewnych uprzedzeń wobec tego, co religijne, w szkołach. Dokonano rozróżnienia między zjawiskiem religijnym jako "przedmiotem kultu" i jako "przedmiotem kultury", żeby "nie mieszać katechezy z informacją". Postanowiono, że instytuty kształcące nauczycieli będą miały jako przedmiot obowiązkowy "Filozofię świeckości i historię religii".
Regis Debrey, autor książki Le Feu sacre (Święty ogień), która stała się podstawą raportu, wyraża zdumienie wobec różnorodności kultur ludzkich w ich powiązaniu z religią. Filozof francuski określa się jako "niewierzący otwarty na transcendencję". "Fascynuje mnie zdolność współczesnych ludzi do zerwania z aktualnymi bożkami: pieniądzem, erotyzmem, indywidualizmem. Staję w ich obliczu jako kaleka oglądający mistrzostwa świata. W wielkich sportowcach Pana Boga widzę atletów człowieczeństwa, którzy swoją zdolność przezwyciężania się doprowadzili do perfekcji" - powiedział w wywiadzie dla Le Figaro Magazine (12 kwietnia 2003). J. J.

Z Chin

Aresztowano Biskupa i pięciu kapłanów

Władze środkowochińskiej prowincji Hebei aresztowały biskupa diecezji Zhengding-Juliusa Jia Zhiguo należącego do tzw. podziemnego Kościoła katolickiego. Kościół ten pozostaje w łączności z Papieżem, którego uznaje za głowę i za to jest prześladowany przez władze.
Biskup liczy 68 lat, sakrę przyjął w 1980 r. Dotychczas spędził prawie 20 lat w więzieniu. W przeszłości często zatrzymywano go w wigilię ważnych świąt chrześcijańskich, np. Bożego Narodzenia i Wielkanocy.
Chińskie źródła kościelne, powołując się na księdza "podziemnego" z diecezji Baoding, podały, że w prowincji Hebei zatrzymano również pięciu kapłanów Kościoła "podziemnego".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Irak

Coraz większe wpływy w Iraku zdobywają radykałowie islamscy. Rzecznicy meczetów wzywają przez radio chrześcijan do przechodzenia na islam - twierdzi międzynarodowa organizacja pomocy "Kirche in Not/Ostpriesterhilfe" (Kościół w Potrzebie/Pomoc Księżom na Wschodzie). Do napadów na chrześcijan dochodzi przede wszystkim w regionie Basry. Odnotowano tam m.in. przypadki zastraszania kobiet, które nie noszą chust na głowach. Na porządku dziennym są też porwania i gwałty. Irak stał się "dżunglą", gdzie każdy może nagle zniknąć i nikt nie odważy się przeciwko temu protestować.

Indie

Archidiecezja Kalkuta uważa, że Matka Teresa powinna mieć pomnik w mieście swojej działalności. Z okazji beatyfikacji Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla 19 października w Rzymie - jej imieniem powinna być też nazwana ulica w Kalkucie. Wnioski w obu sprawach skierowała archidiecezja do administracji miasta Kalkuty.
Z okazji beatyfikacji wszyscy biedni w ośrodkach, nad którymi sprawują opiekę Misjonarki Miłości, otrzymają prezenty. Planowana jest też pielgrzymka dzieci ulicy, które przejdą przez Kalkutę do grobu Założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości, znajdującego się w domu macierzystym sióstr.
Albania nazwała imieniem Matki Teresy międzynarodowe lotnisko koło Tirany. Matka Teresa urodziła się w macedońskim Skopje jako Agnes Bojaxhiu. Ulica jej imienia znajduje się już w stolicy Kosowa - Prisztinie.

Słowacja

Prezydent Słowacji Rudolf Schuster zawetował kontrowersyjną nowelizację ustawy aborcyjnej w tym kraju. Ustawa, którą parlament Słowacji przyjął na początku lipca, dopuszcza przerwanie ciąży do 24. tygodnia w wypadku poważnego genetycznego uszkodzenia płodu. W pozostałych wypadkach aborcja jest dopuszczalna do 12. tygodnia ciąży.
Aborcja do 12. tygodnia ciąży była już na Słowacji dozwolona. Na aborcję do 24. tygodnia w przypadku, gdy płód jest uszkodzony, zezwalało rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia. Przepis ten został włączony do ustawy.
Schuster odesłał tę ustawę do parlamentu, który musi wypowiedzieć się w tej sprawie we wrześniu, a więc do debaty w parlamencie dojdzie dokładnie w czasie wizyty Papieża, czego chciał uniknąć prezydent.
Konflikt o nowelizację ustawy wywołał w Bratysławie kryzys w łonie koalicji rządowej.

Brazylia

Głęboki ból i wstrząs mieszkańców Imperatriz (Brazylia Północna) wywołała wiadomość o tragicznej śmierci o. Taddeo Gabrieliego - 73-letniego włoskiego kapucyna, zwanego przez okoliczną ludność apostołem chłopów bezrolnych. Miejscowe źródła zakonne podały, że zabójstwa dokonano 19 lipca wieczorem.
Według policji, mordercą jest pijak, któremu zakonnik chciał pomóc. Pogrzeb kapłana zgromadził rzesze wiernych, którzy bardzo dobrze go znali i cenili za jego zaangażowanie misyjne i społeczne.

Tydzień na świecie

Nakład 40 mln egzemplarzy osiągnęła Biblia dla dzieci, wydana przez międzynarodową organizację pomocy "Kirche in Not/Ostpriesterhilfe" (Kościół w Potrzebie/Pomoc Księżom na Wschodzie) w Königstein (Niemcy). Ta niewielka, barwnie ilustrowana książeczka, zatytułowana Bóg przemawia do swoich dzieci, należy do światowych bestsellerów. W ciągu 24 lat ukazała się w 135 językach i została rozpowszechniona w 115 krajach.

W chińskiej prowincji Shanxi ożył ruch pielgrzymkowy i wznowione zostały działania Kościoła, zawieszone wcześniej ze względu na epidemię ostrej niewydolności oddechowej SARS. Epidemia zdezorganizowała Chińczykom życie nie tylko religijne i dopiero w ostatnich dniach czerwca została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za opanowaną.

Podczas uroczystości w Berdyczowie 20 lipca oddano Ukrainę pod opiekę Matki Bożej, czczonej w tamtejszym sanktuarium. Ponad 6 tys. wiernych z Ukrainy, Rosji, Białorusi i z innych krajów uczestniczyło w uroczystej Mszy św., której przewodniczył nuncjusz apostolski Mikołaj Eterowicz.

Umieralność dzieci w dziewięciu krajach b. ZSRR jest wyższa, niż podają oficjalne statystyki rządowe - informuje UNICEF. W republikach kaukaskich jest ona 12-krotnie wyższa niż w Europie Zachodniej.

W Stanach Zjednoczonych przebywa - Prymas Polski kard. Józef Glemp. W programie jego wizyty są liczne spotkania z miejscową Polonią, m.in. w Detroit, Chicago i Filadelfii.

Pierwszy Krajowy Kongres Misyjny, zorganizowany z inspiracji Krajowej Rady Misyjnej Brazylii, zakończył się 20 lipca w Belo Horizonte. Jego celem było omówienie wkładu Kościoła katolickiego w tym kraju do II Amerykańskiego Kongresu Misyjnego (CAM 2) i VII Kongresu Misyjnego Ameryki Łacińskiej (COMLA VII), które odbędą się w listopadzie w Gwatemali.

Dużym echem odbiła się w Nikaragui publiczna prośba o przebaczenie, którą skierował do Kościoła katolickiego przywódca sandinistów Daniel Ortega. W przemówieniu, wygłoszonym na wiecu z okazji 24. rocznicy rewolucji, która obaliła reżym Somozy, b. prezydent Nikaragui prosił biskupów i cały Kościół o wybaczenie - jak się wyraził - "błędów" i "nadużyć", jakich jego rząd dopuścił się w latach 80. wobec biskupów i księży.

W trudnej sytuacji politycznej znalazł się premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. Opozycja domaga się śledztwa, które ma wyjaśnić, czy premier naginał informacje wywiadowcze dla uzasadnienia interwencji w Iraku.

Z wizytą w USA przebywał premier Włoch Silvio Berlusconi.

Amerykanie osiągnęli największy sukces od czasu zakończenia wojny w Iraku. Podczas szturmu na willę w Mosulu, na północy Iraku, 23 lipca zabili dwóch synów Saddama Husajna - Udaja i Kusaja. Nadal nie wiadomo, gdzie ukrył się b. dyktator Iraku.

Trwa wojna domowa w jednym z najuboższych krajów świata - Liberii. Świat się przygląda bezczynnie.

W Izraelu aresztowano jednego z największych polskich aferzystów Józefa Jędrucha, szefa konsorcjum Colloseum, podejrzanego o wyłudzenia sięgające 400 mln zł. Proces ekstradycji może potrwać nawet kilka lat.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepokalanów. Startowali uczniowie, wygrał katecheta

2024-06-21 06:33

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

okwb

archiwum prywatne

Jakub Budasz i katecheta Tomasz Wojciechowski

Jakub Budasz i katecheta Tomasz Wojciechowski

W dniach 10-11 czerwca 2024 roku w Niepokalanowie odbył się finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Wydarzenie zgromadziło uczniów szkół średnich z całej Polski, reprezentujących swoje diecezje po wcześniejszych etapach szkolnym i diecezjalnym. Diecezję świdnicką w finale reprezentowali trzej uczniowie: Michał Żygłowicz-Wawrzyniak z III LO w Wałbrzychu (katechetka Beata Wasiek), Gabriel Wrona z I LO w Świdnicy (katecheta Piotr Chlastawa) oraz Jakub Budasz z Zespołu Szkół nr 1 w Dzierżoniowie (katecheta Tomasz Wojciechowski). Chociaż żaden z uczniów nie awansował do ścisłej siódemki najlepszych uczestników konkursu, a poziom był bardzo wysoki, wszyscy uzyskali tytuł finalistów, co jest dużym osiągnięciem.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent o zmniejszeniu liczby godzin religii w szkołach: jestem przeciwny takim działaniom

2024-06-21 09:36

[ TEMATY ]

Prezydent Andrzej Duda

religia w szkołach

PAP/Rafał Guz

Prezydent Andrzej Duda skrytykował w piątek, planowaną przez MEN, redukcję liczby godzin religii w szkołach. "Jestem zdecydowanie przeciwny takim działaniom" - zadeklarował prezydent.

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że MEN rozpoczęło pracę nad redukcją liczby godzin lekcji religii w szkole do jednej godziny tygodniowo. Szefowa MEN podkreśliła, że w tym wymiarze godzin, lekcje religii odbywać się będą od 1 września 2025 r.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: ostatnie dni, by zobaczyć Dallego i św. Jana od Krzyża

2024-06-21 20:24

[ TEMATY ]

obraz

obraz

Rzym

Salvador Dalli

www.vaticannews.va/pl

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Jeszcze tylko przez trzy dni, do 23 czerwca, można podziwiać w Rzymie jeden z najsłynniejszych obrazów Salvadora Dallego oraz jego mistyczny pierwowzór, czyli szkic nakreślony przez św. Jana od Krzyża. Przedstawia on ukrzyżowanie Jezusa, ale w niespotykanej dotąd perspektywie, z góry, jakby z punktu widzenia Boga Ojca. Oba dzieła po raz pierwszy zostały wystawione razem. Można je zobaczyć bezpłatnie w kościele św. Marcelego na via del Corso.

Mottem tej niezwykłej wystawy są słowa, które usłyszał św. Jan od Krzyża, kiedy szybkimi pociągnięciami pióra szkicował ukrzyżowanie Jezusa: „Jeśli pragniesz słowa nadziei, to utkwij swój wzrok tylko na Nim, a znajdziesz więcej niż pragniesz”. Jak mówi Radiu Watykańskiemu kurator wystawy ks. Alessio Geretti, Salvador Dalí zobaczył ten szkic u karmelitanek w Avili w 1948 r. Był to dla niego wielki duchowy wstrząs, który sprawił, że na nowo odkrył piękno wiary katolickiej. Malując Ukrzyżowanego, nie ośmiela się ukazać Jego piękna, bo wie, że przewyższa wszelkie wyobrażenia. Obraz nie jest owocem artystycznej brawury, ale przedstawia to, co św. Jan widział naprawdę w mistycznym uniesieniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję