Reklama

Portret współczesnego księdza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad 52% księży czyta "Niedzielę",
33% - "Gościa Niedzielnego",
17% zaś - "Wprost" - wynika z najnowszego raportu o polskich księżach, jaki przygotował Instytut Spraw Publicznych.

Kapłani prezentują wysoki poziom wykształcenia, znają języki obce, korzystają z Internetu, interesują się sprawami publicznymi. W stosunku do lat ubiegłych nieco mniej księży popiera wejście Polski do Unii Europejskiej.

Optymista w sutannie

Księża w większym stopniu niż ogół społeczeństwa interesują się sprawami publicznymi, na bieżąco śledzą wydarzenia polityczne. Najbardziej niepokoi ich bezrobocie, przestępczość, korupcja i niekompetencja rządzących. Obawiają się również terroryzmu, głodu i niesprawiedliwości społecznej. Blisko połowa księży źle ocenia sytuację w kraju. Jednak ich przewidywania, co do zmiany sytuacji w ciągu najbliższych pięciu lat, są wyraźnie lepsze niż przeciętnego Polaka, w tym także osób z wyższym wykształceniem.
Autorzy raportu ISP wyróżniają dwie grupy duchownych. Do pierwszej zaliczają tych, którzy oceniają sytuację polityczną jako złą. Są to księża o zdecydowanie prawicowych poglądach. Druga grupa natomiast to kapłani o orientacji centroprawicowej, którzy pozytywnie odnoszą się do demokracji i przemian społeczno-politycznych w Polsce. Jeżeli natomiast chodzi o stosunek do samej demokracji, ponad 60% badanych jest zdania, że nie wymyślono jeszcze lepszego ustroju. Ponad połowa księży zaś (52%) wyraża zadowolenie z demokracji takiej, jaka istnieje w Polsce. Znamienne też, że kapłani są optymistami większymi niż przeciętny Polak.

Chcą czy nie chcą do Unii?

Wejście Polski do Unii Europejskiej popiera 59% księży, podczas gdy cztery lata temu popierało je 84%. Zdaniem ks. P. Mazurkiewicza z Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, spadek ten jest spowodowany obawami księży przed zmianami prawnymi, sprzecznymi z nauczaniem Kościoła. Chodzi tu przede wszystkim o aborcję, eutanazję i legalizację związków homoseksualnych. Także według autorów raportu Duchowieństwo polskie a integracja europejska, kapłani najbardziej obawiają się wejścia do Unii ze względu na to, że konsekwencje integracji mogą zmienić nasze obyczaje - upowszechnić postawy materialistyczne czy konsumpcyjne, rozszerzyć dostępność pornografii oraz zintensyfikować działalność sekt i nowych ruchów religijnych. Z drugiej strony - przystąpienie Polski do UE może spowodować zmiany legislacyjne w kwestiach, które dzisiaj wyróżniają Polskę wśród większości państw członkowskich UE. Chodzi o ewentualne próby legalizacji związków homoseksualnych, eutanazji oraz rozszerzenie zakresu dopuszczalności aborcji. Obawa duchowieństwa, że integracja spowoduje wzrost postaw materialistycznych i konsumpcyjnych - nasiliła się w przeciągu ostatnich czterech lat o prawie cztery punkty procentowe.
Słabsze poparcie dla integracji europejskiej odnotowano wśród czytelników Naszego Dziennika i słuchaczy Radia Maryja, choć w tych grupach przewagę mają zwolennicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej (integrację popiera 53% regularnych słuchaczy tej rozgłośni). Natomiast 51% księży uważa, że na korzyści wypływające z integracji trzeba będzie poczekać kilka lat.
Charakterystyczne jest, że niemal wszyscy ankietowani duchowni deklarują zamiar udziału w referendum akcesyjnym.
Księża znają stanowisko Episkopatu Polski oraz Jana Pawła II wobec integracji. Uważają, że Kościół słusznie zajął stanowisko w tej sprawie, ale są ostrożni wobec podejmowania działań, które mogłyby być interpretowane przez społeczeństwo jako uwikłanie Kościoła w politykę.
Poglądy duchownych w kwestii postawy Kościoła wobec integracji w okresie przedreferendalnym - jak donosi raport ISP - wydają się konsekwentnie podporządkowane zasadzie, zgodnie z którą Kościół ma prawo i obowiązek zajmować stanowisko w sprawach ważnych dla kraju i narodu (a jest nią niewątpliwie kwestia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej). Jednocześnie badani księża niechętnie podchodzą do koncepcji, zgodnie z którą Kościół czy duchowieństwo miałoby zaangażować się jako strona w polityczny wybór, jakim będzie referendum. Jedynie mniejszość ankietowanych sądzi, że Kościół powinien wzywać wiernych do głosowania w taki czy inny sposób, jedna trzecia zaś uważa, iż właściwa postawa to wezwanie wiernych do spełnienia obywatelskiego obowiązku, podobnie jak to miało miejsce przed ostatnimi i wcześniejszymi wyborami parlamentarnymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Gruntownie wykształceni

Duchowni czytają codzienne gazety, połowa z nich: Nasz Dziennik (4 lata temu pozycję najpopularniejszej gazety wśród księży zajmowało Życie). Z czasopism zaś najpopularniejsza jest dla nich Niedziela (52 proc.), drugie miejsce zajmuje Gość Niedzielny (33 proc.), trzecie - Wprost. Jedynie 3% kapłanów w ogóle nie sięga po żaden tygodnik. Natomiast najczęściej słuchaną przez nich rozgłośnią radiową jest Radio Maryja.
Ciekawe też jest, że ponad połowa księży korzysta z Internetu, podczas gdy w społeczeństwie posługuje się nim zaledwie 17% Polaków.
- Uderza wysoki poziom wykształcenia tej grupy, tym bardziej że 55% księży pracujących w parafiach pochodzi ze wsi - przyznaje prof. Lena Kolarska-Bobińska, dyrektor Instytutu Spraw Publicznych. Jak wynika z raportu, wszyscy księża w Polsce mają wyższe wykształcenie, a jedna trzecia ukończyła dodatkowy kierunek studiów. Trzy czwarte duchownych zna język obcy. Największą popularnością cieszą się: niemiecki i angielski.

Reklama

Co myślą o parafianach

Większość badanych księży (57%) uważa, że religijność Polaków nie uległa większym zmianom. Zmieniły się jednak formy przeżywania wiary.
W zmieniającej się rzeczywistości społecznej zdecydowana większość księży uważa, że duchowni powinni skupić się w swej posłudze na pogłębianiu wiary i moralności swych parafian. Świadomie przeżywane chrześcijaństwo jest bowiem najważniejsze, nawet w sytuacji, gdyby miało się wiązać z utratą liczby wiernych w Kościele. Jednocześnie ponad połowa księży jest zdania, że dzisiaj trzeba szukać nowych form pobożności. Dla 41% badanych najistotniejsza jest troska o głoszenie prawd wiary, co trzeci badany ksiądz natomiast przywiązuje największą wagę do propagowania chrześcijańskich zasad moralnych.
W ostatnich latach wzrosła też liczba księży przekonanych, że lepiej jest rozwijać tradycyjne formy pobożności. Zwiększyła się również liczba tych, którzy sądzą, że warto przyciągać jak największą liczbę wiernych, nawet jeśli nie w pełni akceptują oni dogmaty wiary i zasady moralne głoszone przez Kościół. Wzrosła też liczba duchownych przekonanych o konieczności położenia większego nacisku na sprawy społeczne i działalność charytatywną. Nie oznacza to jednak, że taki obraz powinności księży wobec wiernych dominuje w Kościele w Polsce.

***

Raport został opracowany przez Instytut Spraw Publicznych na podstawie badań z października ubiegłego roku, gdy nie były jeszcze znane warunki naszego wejścia do Unii Europejskiej. Podobne badania miały miejsce cztery lata temu, w 1998 r., co umożliwiło porównanie wielu kwestii w stosunku do lat ubiegłych.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica Szkoły Podstawowej im św. Jana Pawła II w Walawie

2024-06-25 09:47

SP Walawa

Uczestnicy uroczystości

Uczestnicy uroczystości

Wzruszający jubileusz obchodziła Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Walawie. W czwartek 6 czerwca 2024 r. szkoła świętowała 10. rocznicę nadania Szkole imienia Jana Pawła II - papieża Polaka, wiecznego pielgrzyma i przyjaciela młodzieży.

Uroczystość rozpoczęła się od Eucharystii pod przewodnictwem ks. Zbigniewa Jakieły. Oprawę liturgii uświetnili swoją czynną obecnością Rodzice uczniów oraz byli wychowankowie szkoły. W tym wyjątkowym dniu swoim przybyciem szkołę zaszczycili liczni goście z władz Powiatu Przemyskiego i Gminy Orły na czele z Wicestarostą panem Janem Januszem oraz Wójtem panem Bogusławem Słabickim. Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz pod budynek szkoły, gdzie w scenerii ogrodu sensorycznego nastąpiło uroczyste odśpiewanie "Barki" i oficjalne powitanie gości przez Dyrektor panią Agatę Wydrzyńską - Lach. Następnie uczniowie z klas III - VIII zaprezentowali montaż słowno - muzyczny przybliżający pontyfikat Ojca Świętego, jego słowa i przesłanie pozostawione młodym ludziom. Po części artystycznej Pani Dyrektor wygłosiła przemówienie, w którym przypomniała jak zrodziła się idea nadania szkole imienia Jana Pawła II oraz w jaki sposób placówka realizuje zadania wynikające z Jego nauczania. W dalszej części głos zabierali kolejno zaproszeni goście, którzy na ręce Pani Dyrektor złożyli okolicznościowe upominki. Niespodzianką - przygotowaną przez Rodziców - był tort, którego symbolicznego pokrojenia dokonała Pani Dyrektor Danuta Daniel - inicjatorka powołania patrona szkoły w 2014 roku. Był to moment, w którym jak w kalejdoskopie zaczęły się pojawiać wspomnienia minionych dni, miesięcy i lat szkolnego życia. Po części oficjalnej nastąpił czas na pamiątkowe zdjęcia w ogrodzie, także z udziałem niepowtarzalnych person ze Stowarzyszenia Damy i Huzary. Na zakończenie wszyscy zaproszeni goście udali się na obiad przygotowany przez Rodziców. Każdy jubileusz jest okazją do wspomnień, które - choć minione - zawsze pozostają w pamięci. Dostrzeganie czasu jest cudownym darem dojrzałości. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Marczak przejął urząd Sekretarza Generalnego KEP

2024-06-24 20:01

[ TEMATY ]

bp Marek Marczak

KEP

sekretarz generalny

BP KEP

Bp Marek Marczak przejął 24 czerwca br. urząd Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski z rąk bp. Artura G. Mizińskiego, który pełnił tę funkcję w latach 2014-2024. Podpisanie stosownych dokumentów odbyło się w Sekretariacie KEP, którym od tej pory będzie kierował bp Marczak.

Bp Marczak podziękował bp. Mizińskiemu, który przez 10 lat pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, „za jego pracę, poświęcenie oraz oddanie dla Kościoła w Polsce”.

CZYTAJ DALEJ

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Duszpasterz przypomniał doświadczenia zakonnic z Brazylii mieszkających w pobliżu kościoła św. Bonifacego: „Nagle zaczęły być opluwane na ulicy. W dużym szpitalu obok dopuszczono się profanacji tabernakulum i ołtarza w sali modlitewnej, która jest przeznaczona dla wszystkich religii, podczas gdy wszystkie akcesoria muzułmańskie pozostały nietknięte. Kiedy ktoś na sąsiedniej ulicy próbował zdjąć palestyńską flagę zawieszoną przed kościołem, zatrzymały się dwa samochody, a mężczyzna został pobity przez ich pasażerów. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się to w takiej formie" - stwierdza ks. Blum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję