Reklama

Niedziela Przemyska

50.rocznica peregrynacji obrazu Matki Bożej w Jarosławiu

18 lipca zakończyły się w jarosławskiej Kolegiacie pw. Bożego Ciała trwające tydzień uroczystości upamiętniające 50 rocznicę zakończenia peregrynacji Matki Bożej w Diecezji Przemyskiej.

2021-07-21 11:47

Henryk Grymuza

Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

Było to wydarzenie o wybitnych walorach duchowo-religijnych, integrujących wierzących Polaków. Starsi jarosławianie do dzisiejszego dnia pamiętają atmosferę tamtych wydarzeń. Kilkadziesiąt tysięcy wiernych, obecność członków Episkopatu Polski z Prymasem kard. Stefanem Wyszyńskim, kardynałem Karolem Wojtyłą, metropolitą przemyskim abp. Ignacym Tokarczukiem, goście z całej Polskie i banderie konne dostojnie przemieszczające się po ulicach miasta. W peregrynacji uczestniczyły symbole: pusta rama obrazu Pani Jasnogórskiej, ewangeliarz i świeca znamionująca światłość świata. Obraz był w owym czasie uwięziony decyzją władz państwowych.

Podczas uroczystości tegorocznych w Kolegiacie zorganizowano imponującą wystawę. Eucharystii 18 lipca przewodniczył metropolita przemyski ks. abp. Adam Szal. W gronie współkoncelebransów byli także księża biskupi: Edward Białogłowski, Stanisław Jamrozek i Krzysztof Chudzio, oraz wielu kapłanów reprezentujących parafie Ziemi Jarosławskiej. Wszystkich przybyłych na uroczystą mszę powitał proboszcz Kolegiaty ks. prałat Marian Bocho. Były też słowa pełne życzliwości oraz kwiaty od przedstawicieli wspólnoty parafialnej.

Reklama

Homilię wygłosił ks. bp Edward Białogłowski pamiętający dziejowe wydarzenie w Jarosławiu w roku 1971. Dostojny arcypasterz przedstawił zgromadzonym w Kolegiacie ideę pielgrzymowania Pani Jasnogórskiej po Polsce oraz wszystkie etapy poszczególnych peregrynacji. - W czasie gdy nie było podczas peregrynacji obrazu Matki Bożej, rezultaty tego procesu były równie owocne jak podczas wcześniejszych wydarzeń – powiedział ks. abp Białogłowski.

Zauważył również: - Bóg posyłając swojego Syna przygotował Jego przyjście na świat. Bowiem wybrał dla niego Matkę, Niepokalaną Dziewicę Maryję. Maryja najczęściej jest ukazywana na wizerunkach z Jezusem, jej Synem i Bożym Synem. Taką widzimy też na waszym sanktuaryjnym obrazie – Matkę zatroskaną o byt nie tylko ziemski.

W końcowej części uroczystości dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Marcin Zaborniak przedstawił zgromadzonym list z wyrazami uznania skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości przez wojewodę Ewę Leniart.

Ważnym akordem jarosławskich uroczystości było poświęcenie w jednej z dzielnic Jarosławia krzyża oraz placu pod budowę kościoła pw. Dobrego Pasterza i Dobrego Łotra. Aktu tego dokonał ks. abp Adam Szal. Konsekracja jest wyrazem zrozumienia dla idei peregrynacji Matki Bożej w Jarosławiu.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Ponad połowa Polaków popiera ograniczenia dla niezaszczepionych

2021-07-26 09:51

[ TEMATY ]

szczepienie

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

53,7 proc. popiera ograniczenia dla osób, które nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19 – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski. Portal podkreśla, że Polacy są jednak mocno podzieleni w sprawie konkretnych ograniczeń dla niezaszczepionych.

Wirtualna Polska przedstawiła w poniedziałek wyniki sondażu dotyczącego ograniczeń dla niezaszczepionych przeciw COVID-19. Wynika z nich, że 53,7 proc. ankietowanych jest przeciwko brakowi jakichkolwiek ograniczeń dla niezaszczepionych, zaś 41 proc. badanych uważa, że nie powinny ich spotykać żadne ograniczenia. 4,4 proc. badanych nie miało wyrobionej opinii.

CZYTAJ DALEJ

Qulturalne Bierzmowanie. Artyści, wspólnoty, duchowni - młodym.

2021-07-27 07:49

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Mat.prasowy

Nowa inicjatywa ewangelizacyjna skierowana do młodzieży przygotowującej się do bierzmowania zyskuje poparcie biskupów i zainteresowanie muzyków chrześcijańskich.

Jak pisze w skierowanym do organizatorów liście Ksiądz Kazimierz Kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski ” Ta nowatorska forma spotkań wpisuje się w dzieło Nowej Ewangelizacji dając młodemu pokoleniu możliwość spotkania ze słowem Bożym w różnych przestrzeniach codziennego życia.” Swojego pasterskiego błogosławieństwa inicjatywie przekazali także Ksiądz Biskup Romuald Kamiński oraz Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś. Po wycofaniu obostrzeń dotyczących wydarzeń w domach kultury, 27 maja 2021 w dekanacie laseckim w archidiecezji warszawskiej odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie młodzieży pod hasłem Qulturalne Bierzmowanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję