Reklama

Niedziela Przemyska

Obchody 78. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej w Przemyślu

Dokładnie w 78. rocznicę „krwawej niedzieli na Wołyniu”, 11 lipca 2021 r., mieszkańcy Przemyśla uczcili pamięć bestialsko pomordowanych Polaków. „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary” – powtarzają Kresowiacy, którzy od lat są głównymi organizatorami obchodów.

2021-07-13 08:06

Marian Boczar

Uczestnicy uroczystości

Uczestnicy uroczystości

Uroczystości patriotyczne rozpoczęła Msza święta w intencji pomordowanych na Wołyniu celebrowana w kościele OO. Karmelitów w Przemyślu. Modlitwie przewodniczył o. Krzysztof Górski, karmelita i przeor przemyskiego konwentu.

– Przyszliśmy tu upamiętnić swoje siostry i swoich braci. Wokół ołtarza Bożego, wokół stołu, do którego nas sam Bóg zaprasza gromadzimy się jak jedna rodzina. Witam wszystkich przybyłych na dzisiejszą Eucharystię, w której modlimy się za ofiary zbrodni wołyńskiej – powiedział we wstępie zakonnik. – Będziemy wspólnie modlić się za dusze tych, którzy zostali pomordowani – dodał.

Reklama

Natomiast homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Czenczek, który przypomniał zebranym, że Pan Bóg każdego człowieka obdarzył powołaniem do świętości realizowanym poprzez miłość wobec Boga i bliźniego. – W świetle tych słów naszym o powołaniu do świętości i pełni życia chrześcijańskiego w miłości wspominamy dzisiaj bolesną siedemdziesiąta ósmą rocznicę krwawej niedzieli na Wołyniu – zauważył kaznodzieja. Przypomniał, że w 1943 roku też była niedziela i wówczas w bestialski sposób zginęło ok. 130 tys. Polaków.

Przez lata zbrodnia wołyńska była skrzętnie ukrywana i zakłamywana. – Mówi się, że ci co zginęli ponieśli podwoją śmierć. Stracili życie i została zamordowana pamięć o tej zbrodni – powiedział ks. prał. Czenczek. Dopiero w 2013 roku Sejm RP podjął uchwałę upamiętniającą dzień 11 lipca nazywając go Dniem Pamięci o Ludobójstwie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej Obywateli Polskich II Rzeczypospolitej.

Kapłan zastanawiał się czego nas, współczesnych, uczy ta dzisiejsza uroczystość. – Modlimy się dzisiaj w intencji ofiar ludobójstwa na Wołyniu, ale także o budowanie cywilizacji życia i miłości, czego nas uczył św. Jan Paweł II – podkreślił kaznodzieja.

Reklama

– Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do świętości. Szanujmy się godność każdego człowieka. Polska daje dzisiaj pracę wielu Ukraińcom w naszym kraju. Jednak władze Ukrainy szerzą kult zbrodniarzy i zaprzeczają tym wydarzeniom. Pamiętajmy o naszym powołaniu i szanujmy każdego człowieka – apelował ks. prał. Stanisław Czenczek.

Wraz z o. Krzysztofem Górskim i ks. prał. Stanisławem Czenczkiem Najświętszą Ofiarę sprawowali: ks. Mieczysław Faruń, salezjanin i o. Władysław Lizun, franciszkanin.

Kolejna część obchodów odbyła się przy Grobie Wołyńskim na Cmentarzu Wojskowym w Przemyślu. Po modlitwie i odśpiewaniu Hymnu Narodowego nastąpiły okolicznościowe przemówienia oraz złożenie wieńców i zniczy.

Trzecią część stanowiła modlitwa i symboliczne zapalenie zniczy na Rondzie Ofiar Wołynia, co dokonało się w samo południe. Z tego miejsca wyruszył też Rowerowy Rajd Pamięci Ofiar Wołynia.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 sposobów efektywnego nawodnienia

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 56

[ TEMATY ]

porady

Adobe.Stock

Podstawowym napojem na lato powinna być woda źródlana. Niezależnie od tego, czy jest gazowana czy nie – najlepiej gasi pragnienie.

Regularność

CZYTAJ DALEJ

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Powstał film o organach katedralnych z okazji 850-lecia parafii

2021-07-26 15:36

TD

Powstał film o organach katedralnych z okazji 850-lecia parafii

Powstał film o precyzyjnej przebudowie organów katedralnych, które przechodzą szereg specjalistycznych zabiegów remontowych, aby uczcić jubileusz 850 lat istnienia głównej parafii diecezji. Organy po remoncie poświęci bp Jan Piotrowski 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję