Andrzej Milczanowski, b. minister spraw wewnętrznych: "Przekazując informację o podejrzeniach wobec Józefa Oleksego, wykonywałem polecenie prezydenta Lecha Wałęsy oraz uchwałę Sejmu" (Rzeczpospolita, 19 listopada).
Marek A. Cichocki, dyrektor Centrum Stosunków Międzynarodowych: "Przyszłość samorządności w Polsce będzie w dużym stopniu zależała od tego, czy system podatkowy zostanie wreszcie zdecentralizowany" (Rzeczpospolita, 19 listopada).
Metropolita Kirył, dyrektor Wydziału Stosunków Kościelnych z Zagranicą Patriarchatu Moskiewskiego: "Spotkanie Papieża Jana Pawła II z patriarchą Aleksym II jest bezwzględnie konieczne" (katolicka agencja informacyjna KNA w Bonn).
Eliza Michalik, Tomasz Sakiewicz, publicyści: "W tegorocznej ustawie budżetowej wicepremier Kołodko pomylił się o prawie 350 milionów złotych. W rządowym projekcie budżetu na rok 2003 po stronie przychodów wpisano pieniądze z opłat koncesyjnych od prywatnych operatorów telefonii stacjonarnej. Równolegle inna ustawa zwalnia operatorów od opłat za koncesje" (Gazeta Wyborcza, 20 listopada).
Tadeusz Mazowiecki, b. premier i współzałożyciel Unii Demokratycznej, później Unii Wolności, który wystąpił z UW: "Nie czuję się jak kapitan opuszczający okręt. Statek ten od dawna dryfował w kierunku, na który były kapitan już wpływu nie miał (...). Należałoby zastanowić się nad rozwiązaniem Unii Wolności" (Radio Zet, 18 listopada).
- Duszpasterze męczennicy są zaczynem cywilizacji miłości, do której nas wszystkich wzywa Chrystus. To wezwanie jest szczególnie ważne w przeżywanym Roku Świętym, w szczególnym czasie łaski, jaki jest nam dany, abyśmy się pojednali, wybaczyli sobie wzajemne urazy i weszli na drogę świętości - mówił abp Tadeusz Wojda, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w ramach dzisiejszych ogólnopolskich obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
Dziennikarze, a nawet watykaniści specjalizujący się w tematyce Stolicy Apostolskiej jeszcze za życia papieża Franciszka rozpoczęli medialne konklawe, typując kandydatów na jego następcę. Ci, którzy nakładają na wybór papieża pewien schemat polityczny, zwykle błądzą w swoich prognozach. Kiedy szukają kandydata według klucza: konserwatysta, liberał, progresista, ich przewidywania niemal zawsze kończą się niepowodzeniem. Kardynałowie kierują się zupełnie innymi kryteriami. W tym przypadku - kryteriami aktualnych potrzeb Kościoła roku 2025.
Poza tym konklawe, co zobaczymy w czasie bezpośrednich transmisji z jego rozpoczęcia 7 maja, jest w dużej mierze aktem liturgicznym. Kardynałowie większą część czasu konklawe spędzają nie na głosowaniach, tylko na modlitwie. Na samym jego początku przyzywają Ducha Świętego - i to jest kluczowy moment tego wydarzenia, bo - jak wierzymy - otwierają się na działanie Boga, którego wyrazem ma być ich głosowanie.
W świecie, w którym słowo „poświęcenie” brzmi jak archaizm, a „heroizm” kojarzy się z naiwnym romantyzmem z lekcji historii, męczeństwo może wydawać się czymś wręcz niezrozumiałym. Czymś z innego porządku – może nawet obcym i niepokojącym. Żyjemy przecież w czasach, w których indywidualizm jest cnotą, a sukces mierzy się liczbą zer na koncie, lajków pod zdjęciem i umiejętnością „dbania o siebie”. Na tym tle ofiara z własnego życia – a więc męczeństwo – wydaje się gestem radykalnym, może wręcz szalonym. A jednak… nie daje spokoju.
Arcybiskup Tadeusz Wojda, podczas obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, mówił, że „duszpasterze męczennicy są zaczynem cywilizacji miłości”. W świecie, który coraz bardziej pogrąża się w chaosie aksjologicznym, to zdanie brzmi jak manifest. Jakby ktoś rzucał kamień w szklany ekran nowoczesności i przypominał, że są jeszcze wartości, dla których warto żyć – a czasem nawet umrzeć. Tylko kto dziś w ogóle tak myśli?
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.