Reklama

Niedziela Przemyska

Boże Ciało w Przemyślu

Pan Bóg czeka na naszą odpowiedź, czeka na to nasze świętej zgromadzenie, w którym uczestniczymy – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski podczas Eucharystii w uroczystość Bożego Ciała. W celebracji brali udział także abp Józef Michalik, abp Eugeniusz Popowicz – metropolita przemysko-warszawski obrządku Grekokatolickiego oraz bp Stanisław Jamrozek – biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.

2021-06-03 12:10

radiofara.pl

abp Szal błogosławi Najświętszym Sakramentem

abp Szal błogosławi Najświętszym Sakramentem

W wygłoszonej homilii, abp Szal odwołał się do opisu Eucharystii pierwszych chrześcijan zawartej w apologii św. Justyna: „Św. Justyn napisał apologie, w której zawarł obronę wiary. Właśnie w tej apologii zawarł przepiękny opis eucharystii pierwszych wieków. Kiedy słuchamy tych słów, które zachowały się do naszych czasów zauważamy pewną zbieżność do liturgii Kościoła Katolickiego związanej z Eucharystią, do liturgii, w której my uczestniczymy – zauważył biskup przemyskie. - Z łatwością możemy odnaleźć poszczególne części liturgii. Wszystko kończy się miłością, a św. Justyn pisząc o tej Eucharystii pierwszych chrześcijan wspomina, ze do tej tajemnicy trzeba być dobrze przygotowanym, zwłaszcza przez wiarę ale trzeba także mieć sakrament chrztu świętego – podkreślał kaznodzieja.

Hierarcha odwoływał się także do hasła roku liturgicznego tłumacząc pojęcie i naturę zgromadzenia: „ Czym jest to zgromadzenie? Nie jest ono grupą ludzi gromadzącą się po to, aby przeżywać radosne spotkanie po to, aby omawiać cele społeczne, polityczne, czy kulturalne. To zgromadzenie nie jest organizacja o charakterze politycznym czy społecznym. Jest to zgromadzenie które ma charakter religijny. Osobą gromadząca nas wokół siebie jest Chrystus. Jest Pan Bóg. Tak było już w Starym Testamencie. Wtedy po raz pierwszy w sposób szczególny obchodzono każdy szabat, każda sobotę. W Nowym Testamencie to zgromadzenie zostało ubogacone i nazwane świętym zwołaniem. To zgromadzenie jest kontynuacją zgromadzeń Starego Testamentu, ale także zostało powiększone przez wspomnienie wydarzeń zbawczych Nowego Przymierza – tłumaczył metropolita przemyski.

Reklama

Jak wskazywał w homilii abp Szal Eucharystia jest spełnieniem obietnicy: Jakże piękne są słowa św. Łukasza zawarte w dziejach apostolskich, które ukazują piękno pierwotnych wspólnoty uczniów Chrystusa. Trwali a nauce Apostołów, i we wspólnocie w łamaniu chleba i modlitwie. To przedziwna i cudowna harmonia ludzkich serc. To wspólne oczekiwania spełnienia się obietnic Pana. To wspólnota dóbr, wspólnota serca, które to serce każe dzielić się z potrzebującymi. Te spotkania były ubogacone długimi modlitwami, refleksją nad słowem Bożym, ale także od samego początku charakteryzowały się poczuciem więzi szacunku, wobec drugiego człowieka, odpowiedzialności za wspólnotę, które tworzyło to święte zgromadzenie,. Te spotkania było umotywowane i przeżywane w dzień Pański, czyli w uroczystość, która jest Niedziela. Eucharystia stała się sercem niedzieli – podkreślał hierarcha.

Abp Szal wskazywał, że ciągle trwa zaproszenie do uczestnictwa we Mszy św.: „Do świętego zgromadzenia zaprasza nas ciągle Chrystus, zaprasza nas otwartym sercem, zaprasza nas, bo nas kocha i chce żebyśmy się zjednoczyli przy nim i przy Eucharystii, chce nas umocnić i wesprzeć w naszej wędrówce przez życie. Chce nas zjednoczyć, a nasza siłą jest to, że przez łączność z Chrystusem jesteśmy zjednoczeni – mówił arcybiskup.

Kaznodzieja podkreślał, że owocem Eucharystii jest jedność z Bogiem i między ludźmi. „Tak jak w liturgii eucharystii modlimy się abyśmy się stali jednym ciałem i jedna duszą w Chrystusie. Dzięki uczestnictwu w Eucharystii możemy w sposób pełny i odpowiedzialny stać się chrześcijanami. Kościół zachęca nas byśmy byli z radością uczestnikami w Eucharystii. Byśmy z radością wrócili do Eucharystii przeżywanej we wspólnocie, bo Eucharystia to komunia z Bogiem komunia z drugim człowiekiem, to łączność naszego serca z sercem Jezusa, a nie możemy na tym poprzestać bo ze swej natury Eucharystia jest komunią – łącznością z Bogiem i ludźmi. W niej to poczucie jedności w nas trwa, także w tych trudnych czasach – mówił biskup przemyski.

Reklama

Abp Szal pytał co dzisiaj, w tych trudnych czasach jest pomocą i lekarstwem na choroby ludzkości: „Co może być lekarstwem w tych trudnych czasach, co może być swoistego rodzaju szczepionką, która nas umocnić. Kościół proponuje nam dzisiaj Eucharystie, oby dzięki dobremu przeżywaniu Eucharystii dokonało się nasze wewnętrzne umocnienie, nasze głębsze zjednoczenie z Chrystusem. Oby komunia święta była rzeczywiście pokarmem na drogę prowadząca do świętości – wołał kaznodzieja

Metropolita przemyski wskazywał, że dzisiejsza procesja i treści w niej zawarte pomagając odkrywać sakrament Eucharystii: - Gromadzimy się dzisiaj na tą wspólnotą adorację idąc od ołtarza do ołtarza, słuchając Ewangelii, przybliżających nam tę tajemnicę Eucharystii. Obyśmy byli umocnienie tym świętowaniem, a Maryja niech uczyni nas świętymi uczniami Chrystusa – zakończył.

Po Eucharystii odbyła się trakcyjna procesja do czterech ołtarzy, nie jednak jak zazwyczaj z jednej części Przemyśla na druga, a jedyni wokół katedry przemyskiej. Uczestniczyli w niej także duchowni i wierni Grekokatoliccy.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska ponownie poświęcona!

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

serce

Anna Wiśnicka

W jakim celu ponownie oddajemy nasz kraj Sercu Jezusa, skoro poświęcenie miało już miejsce w 1921 r. na Małym Rynku Krakowie?

Ojciec Robert Więcek, jezuita, dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy, wyjaśnia: – To jak dmuchnięcie w popiół, który przykrywa żar, po to, by na nowo rozpalić serca wiernych gorejącym ogniem miłości. Skoro „ponownie”, to znaczy, że od czasu do czasu warto powrócić do źródeł. Z biegiem lat jakoś blednie wspomnienie o tym, co się wydarzyło. Duchowi synowie św. Ignacego Loyoli często powtarzają sentencję łacińską: repetitio mater studiorum est (powtarzanie jest matką wiedzy). W tym wyrażeniu także odkrywamy nutki nadziei związanej z tym ponowieniem. Jeszcze jedna myśl ojca Ignacego, która powtarza się w dynamice Ćwiczeń duchowych: mówi on, że nie ilość treści, a smakowanie nasyca duszę – o takie sycenie chodzi.

CZYTAJ DALEJ

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

2021-06-11 14:47

[ TEMATY ]

episkopat

Msza św.

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa pielgrzymkowa u franciszkanów na Karłowicach

2021-06-12 14:42

ks. Łukasz Romańczuk

Od wczoraj, przy kościele pw. św. Antoniego przy ul. Kasprowicza we Wrocławiu - Karłowicach (franciszkanie), można oglądać wystawę: „Homo viator, czyli wyrusz w drogę - Czterdzieści lat Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę”

Prezentacja wystawy dostępna na naszym kanale YouTube:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję