Reklama

Niedziela Przemyska

Warsztaty ewangelizacyjne KSM AP

Wybrzeże/Dubiecko. W dniach 28-30 maja br. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej organizowało warsztaty ewangelizacyjne w ramach szkoły zastępowego.

2021-06-01 11:09

archiwum KSM

Uczestnicy warsztatów z prowadzącym ks. Łukaszem Nyczem

Uczestnicy warsztatów z prowadzącym ks. Łukaszem Nyczem

Patrzcie w przyszłość podejmując nową ewangelizację, nową w swoim zapale, nową w swych metodach i nową w środkach wyrazu – to przesłanie św. Jana Pawła II skierowane 3 marca 1983 r. do Episkopatu Ameryki Łacińskiej stanowiło myśl przewodnią warsztatów.

Warsztaty rozpoczęły się od poszukiwania odpowiedzi na pytanie – dlaczego mamy ewangelizować? Każde bowiem działanie wymaga odpowiedniej motywacji. Ewangelizacja nowa w zapale rodzi się zaś z osobistego doświadczenia zbawienia. To w kluczu zaproponowanym przez H. P. Floresa, założyciela Szkół Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja, wyraża się w doświadczenia miłości Bożej, osobistego spotkania z Jezusem, otwartości na działanie Ducha Świętego i głębokiej relacji ze słowem Bożym.

Reklama

Ewangelizacja nowa w metodzie polega na głoszeniu kerygmatu, czyli osoby Jezusa. Pierwsze głoszenie ma to do siebie, że w krótkim czasie należy tak przedstawić wiarę, aby ewangelizowanego doprowadzić do decyzji wiary i nawrócenia. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z schematem głoszenia wypracowanym w Szkołach Nowej Ewangelizacji św. Andrzeja, który może być wykorzystywany zarówno w czasie rozmów, głoszenia konferencji jak i prowadzenia rekolekcji.

Sobotnie popołudnie i wieczór były przeznaczone na poszukiwanie nowych środków przekazu Dobrej Nowiny. Zastępowi poznali zasady przygotowania i wygłoszenia świadectwa oraz rozmów ewangelizacyjnych. W ramach ćwiczeń przygotowali propozycję haseł, pomników i pantomim ewangelizacyjnych.

Klamrą weekendowych warsztatów było Chrystusowe wezwanie z niedzielnej Ewangelii - Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody. Warsztaty poprowadził ks. Łukasz Nycz, wicedyrektor biura Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ds. formacji stypendystów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski w Kalwarii Zebrzydowskiej o wspólnocie serc Jezusa i Maryi

2021-06-12 09:29

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej drugi dzień obrad 389. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej. Metropolita krakowski podkreślił, że zbieżność liturgicznych obchodów Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i Najświętszego Serca Pana Jezusa skłania, „abyśmy raz jeszcze powrócili do idei Eleusy, która w swej istocie mówi o przedziwnej wspólnocie Serc Jezusa i jego Przeczystej Matki".

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na ikonograficzny typ Eleusy, w którym namalowany jest wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej. Podkreśla on silny związek uczuciowy między Maryją, a Dzieciątkiem Jezus. – Stojące na kolanach Matki Dzieciątko Jezus mówi coś do Maryi, a Jej twarz, dostojna i spokojna, wskazuje na to, że słowa Jezusa głęboko zapadają głęboko w Jej serce. Jednakże Jej oczy nie są, jak jest to zazwyczaj w tego rodzaju obrazach, skierowane w stronę Dzieciątka, ale do modlących się przed Obrazem ludzi – opisywał metropolita krakowski, który przywołał historię kultu kalwaryjskiego wizerunku.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa

2021-06-08 12:34

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Hans Memling

Fragment obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”

Fragment obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”

Jednym z głównych tematów działalności Jezusa było niestrudzone nauczanie o królestwie Bożym. Z jednej strony, co znalazło wyraz w drugiej prośbie Modlitwy Pańskiej („przyjdź królestwo Twoje”), jego nadejście wciąż pozostaje sprawą przyszłości, lecz z drugiej – ta przyszłość została już zapoczątkowana. Królowanie Boga w świecie nie polega na sprawowaniu władzy politycznej i zewnętrznym splendorze, ale dokonuje się w sercach i sumieniach wyznawców podatnych na poznawanie oraz wypełnianie woli Bożej. Objaśniając prawdę o królestwie Bożym, Jezus posiłkował się przypowieściami nawiązującymi do realiów przyrodniczych i życia codziennego. Ta pedagogia jest godna naśladowania i w naszych czasach, bo przemawia nie tylko do rozumu, lecz także do wyobraźni.

Czytanie wyjęte z Ewangelii według św. Marka zawiera dwa obrazy królestwa Bożego. Pierwszy z nich to nasienie wrzucone w rolę, które kiełkuje i rośnie niezależnie od siewcy, następnie wydaje źdźbło, kłos i pełne ziarno w kłosie, po czym jest gotowe do żniwa. Głosząc Ewangelię, często polegamy tylko na sobie, chcielibyśmy rychło oglądać rezultaty swej pracy i brak nam cierpliwości, kiedy są niewidoczne. Jezus zaleca czekanie aż „do żniwa”, bo chociaż naszą powinnością jest ponawianie siewu słowa Bożego, to jego wzrost i plony są przede wszystkim dziełem Boga. Drugi obraz to ziarnko gorczycy, „najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi”, ale gdy wyrośnie „staje się większe od innych jarzyn”. W zestawieniu z tym, co dzieje się w świecie, zasiew słowa Bożego wydaje się mało znaczący. Nie jest to jednak powód do przygnębienia, apatii czy utraty nadziei wtedy, kiedy się zważy, że ostatnie słowo zawsze należy do Boga. Włączając się w wielowiekowe dzieło ewangelizacji, trzeba więc nieustannie czynić swoimi słowa psalmisty: „Dobrze jest dziękować Panu”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zmarła Mama Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-12 17:18

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

W sobotę 12 czerwca 2021 roku zmarła śp. Maria Ryś – mama ks. abp. Grzegorza Rysia metropolity łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję