Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Maryja jest wielkim darem Chrystusa dla nas

– Zanim nazwiemy po imieniu sprawy, które przeżywamy, Maryja nas zrozumie, ponieważ jest Matką widzącą dalej i słuchającą sercem – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył wieczornej Mszy św. w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i patronki archidiecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie hierarcha podkreślił, że „nie jest naszą sprawą, nawet w świetle czy ciemnościach wiary, pytać, dlaczego w planie zbawczym Boga staliśmy się jako naród szczególną własnością Maryi”. – To jest dar Matki. Trzeba nam na nowo go przyjąć i potwierdzić miarą naszych czynów płynących z wiary – wskazał.

Karol Porwich/Niedziela

W homilii duchowny przyznał, że „na Jasną Górę przychodzimy jak do domu rodzinnego, aby poczuć potrzebę spotkania, obecności, ukrytej miłości i spojrzenia Maryi”. – Ona nas słyszy, zanim coś powiemy. Zanim nazwiemy po imieniu sprawy, które przeżywamy, Ona nas zrozumie, albowiem jest Matką widzącą dalej i słuchającą sercem, aby powiedzieć Chrystusowi o nas, o naszym wciąż trudnym «dziś», i zaprosić Chrystusa wraz z Nią w nasze nieznane «jutro» – zaznaczył abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dzisiaj, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, jesteśmy zjednoczeni, jak przystało na Jej dzieci, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami – kontynuował metropolita częstochowski.

Reklama

Odwołując się do historii ojczyzny, zauważył, że od momentu chrztu Polski „zostaliśmy związani na życie, na śmierć i na wieczność z życiem samego Boga objawionego w Jezusie Chrystusie”. Jako dodał, „ten chrzest trwa nadal”, ponieważ podczas Wigilii Paschalnej ponawiamy przyrzeczenia związane z tym sakramentem. – Ponawiamy wyznanie wiary i przynależność do Chrystusa, naszego Pana i Odkupiciela, a Maryja jest od początku wielkim darem Chrystusa dla nas – przypomniał duchowny.

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązując do drugiego czytania z Listu św. Pawła do Kolosan, zwrócił uwagę, że „jesteśmy wezwani do dziękczynienia wobec Boga za współuczestnictwo w życiu Bożym i w dziale świętych”. – Apostoł bardzo mocno zaznaczy, że przed przyjściem Chrystusa byliśmy w ciemnościach, zarówno grzechu, jak i śmierci – podkreślił abp Depo. Tę sytuację odniósł również do historii naszego narodu, który przed przyjęciem chrztu pozostawał w ciemnościach „między narodami świata i wielkimi kulturami”. – Uzyskaliśmy naszą tożsamość z darem chrztu, ale i z decyzją tych, którzy wtedy jednoczyli się wokół Chrystusowego krzyża – zaznaczył.

Hierarcha wskazał, że Jezus z wysokości krzyża podarował Maryję Janowi, a przez niego nam. – Na Golgocie, wobec Maryi, Jana i wiernych Jezusowi, została raz na zawsze zatrzymana błędna logika, która podsuwała i wciąż podsuwa człowiekowi plan, aby żył tak, jakby Boga nie było, jakby Chrystus nie wszedł w dzieje człowieka. Krzyż na Golgocie zatrzymał ten pochód pogaństwa – wyjaśnił metropolita częstochowski.

Wezwał, aby „przyjąć wolę Boga jako testament z wysokości krzyża i rzeczywiście wprowadzić Maryję w swoje życie, w naszą codzienność i w nasze zmagania, również o podmiotowość i suwerenność naszego polskiego narodu wobec narodów świata”.

Reklama

W tym kontekście nawiązał do hymnu „Bogurodzica” i przytoczył słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Gnieźnie 3 czerwca 1979 r.: „«Bogurodzica» jako pieśń jest najstarszym pomnikiem polskiej literatury. Mówię o tym najstarszym zapisie tej pieśni, orędziu na wiek XV, ponieważ «Bogurodzica» nie jest tylko pieśnią. Jest również wyznaniem wiary, jest polskim symbolem, polskim credo, jest katechezą, jest nawet dokumentem chrześcijańskiego wychowania. Nie jest tylko zabytkiem. Jest dokumentem życia i wprost pierwszym hymnem narodu”.

Karol Porwich/Niedziela

– Dobrze, że śpiewamy ją tutaj wiernie od pokoleń z głębokim przejęciem i uniesieniem na początku Apelu Jasnogórskiego, pamiętając, że śpiewano ją w momentach uroczystych i decydujących, jak podczas bitwy pod Grunwaldem czy, jak mamy prawo twierdzić, w trakcie zwycięskiej obrony Jasnej Góry – ocenił abp Depo.

Kontynuując tę myśl, podkreślił, że „wszelkie próby podważenia więzi narodu i wiary, więzi z Chrystusem i Jego Matką kończyły się klęską”. Nawiązując do postaci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, zaapelował, aby w oczekiwaniu na jego beatyfikację poznawać jego słowa pełne wiary i miłości do Boga i ojczyzny, i uczyć się współodpowiedzialności.

Metropolita częstochowski przytoczył również słowa, które prymas Polski wypowiedział na rozpoczęcie Wielkiego Postu w 1970 r.: „Nie brak ludzi, którzy są zdania, że trzeba zniszczyć niemal całą strukturę Kościoła, nie oszczędzając ani papieża, ani biskupów i kapłanów, posłanych przez Chrystusa do naszego narodu. Chcą oni zmienić Kościół, będący społecznością widzialną, w jakąś nieuchwytną mgławicę, zgruzować wszystkie komórki życia, z małżeństwem i rodziną na czele, pozbawić naród jego więzi kulturalnej i dziejowej, a potem na gruzowisku zastanawiać się dopiero, co dalej. I to nazywają odnową, nową ludzkością i postępem”.

Reklama

– Czy coś się zmieniło? – pytał abp Depo. – Tylko pojęcia są inne: posthumanizm, transseksualizm, rodzic pierwszy, rodzic drugi i wiele innych propozycji – dodał.

– Przyszliśmy dzisiaj, aby dziękować Bogu za dar naszego współuczestnictwa w życiu Boga i za dar Maryi, Matki naszego narodu – zaznaczył. Duchowny zachęcił do ufności i życia bez strachu o przyszłość. – Nie lękajmy się trudów i nie uchylajmy się od walki o obecność Boga i Jego praw w naszym życiu, a zwycięstwo, które przyjdzie, będzie zwycięstwem Maryi – powiedział za sługą Bożym kard. Augustem Hlondem.

– Dziękując, prośmy Matkę Chrystusa i Królową Polski o dar mądrości, o jedność, o odwagę i siły do życia wiarą i zwyciężania wszelkich zagrożeń i słabości mocą Eucharystii, mocą zbawczej męki Chrystusa, której trzeba być wiernym – zakończył abp Depo.

Eucharystię poprzedził Różaniec odmawiany w łączności z papieżem Franciszkiem i sanktuariami świata. Modlitwa w pięciu językach była zanoszona za chorych i zakażonych COVID-19 oraz o ustanie pandemii, zwłaszcza tam, gdzie sytuacja jest trudniejsza niż w Polsce. Różaniec poprowadził przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

2021-05-03 20:05

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: tam, gdzie zapraszamy Maryję, zawsze jest Chrystus

– Tam, gdzie zapraszamy Maryję i wzorem św. Jana wprowadzamy Ją w nasze życie, tam zawsze jest Chrystus, tam jest wolność i nadzieja życia – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej w uroczystość jej Patronki, Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Eucharystię koncelebrowali m.in.: o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, oraz kapłani archidiecezji częstochowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako Itinerarium Egeriae lub Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania (Anastasis), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre przekazy podają też, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów.
CZYTAJ DALEJ

Marsz Tysiąclecia Królestwa Polskiego

2025-04-14 18:00

archiwum organizatorów

    Kraków hucznie celebrował jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Równo tysiąc lat temu, w 1025 Bolesław Chrobry został koronowany na pierwszego króla Polski. Z tej okazji Społeczny Komitet imienia Bolesława Chrobrego postanowił zorganizować obchody tejże rocznicy.

Obchody zorganizowane 12 kwietnia rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP (przy ulicy Kopernika 19). Msza sprawowana była w tradycyjnym rycie rzymskim. Kazanie o znaczeniu koronacji i tradycjach narodowych wygłosił ks. Grzegorz Śniadoch.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję