Reklama

Przed 10. rocznicą intronizacji

Wiele lat temu w kręgu ruchów i stowarzyszeń katolickich, których duchowym opiekunem był ks. kan. Czesław Szuran, proboszcz parafii pw. św. Jerzego, zrodziła się inicjatywa intronizacji Chrystusa Króla w Biłgoraju. 30 września 2001 r. odbyła się uroczystość…

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele pw. św. Jerzego w Biłgoraju 19 lutego br. odbył się dzień skupienia dla wiernych z miasta i powiatu biłgorajskiego. Tematem było Dzieło Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla królów i Pana panów. Intronizacja Chrystusa Króla w Biłgoraju miała miejsce 30 września 2001 r. Uroczystości na Placu Wolności przed ołtarzem intronizacynym zgromadziły wówczas ok. 10 tys. ludzi. Przygotowując się do obchodów 10. rocznicy tego historycznego wydarzenia, wierni uczestniczyli w konferencjach prowadzonych przez o. Jana Mikruta, redemptorystę znanego z posługi w Radiu Maryja.
Na apostołkę osobistego poświęcenia się Najświętszemu Sercu oraz uroczystej intronizacji Jezus Chrystus wybrał Rozalię Celakównę. O życiu i przesłaniu sługi Bożej oraz zasadach budowania Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla królów i Pana panów na terenie parafii mówiła koordynatorka wspólnot intronizacyjnych Ewa Nosiadek, która przyjechała z Krakowa. Wyjaśniała ona, że członkowie wspólnot spotykają się na cotygodniowych adoracjach Najświętszego Sakramentu. Formacją ich jest codzienna modlitwa, częsta spowiedź, Komunia św. adoracje oraz rekolekcje. Punktem odniesienia dla wszystkich wspólnot pozostaje wspólnota krakowska przekazująca pozostałym materiały, intencje, informacje przy zachowaniu indywidualnego charakteru i własnego charyzmatu wspólnoty na danym terenie Polski.
Część modlitewną obejmującą adorację Najświętszego Sakramentu prowadziła podczas dnia skupienia Teresa Nowak z Częstochowy. Uwielbienie Boga było połączone z przeproszeniem za obojętność i zniewagi popełnione przez wszystkich ludzi przeciwko Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi.
Centralnym punktem dnia skupienia była Eucharystia sprawowana przez ks. Józefa Bednarskiego, proboszcza parafii pw. św. Maksymilina Kolbego w Dąbrowicy, o. Jana Mikruta oraz ks. Stanisława Budzyńskiego, proboszcza parafii pw. św. Jerzego w Biłgoraju. Posługę w konfesjonale pełnił ks. Witold Batycki, dziekan dekanatu Biłgoraj Południe. Obecny był także ks. Henryk Stec, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju.
Intronizacja jest to decyzja, akt woli, wybór dokonany w sercu, rodzinie i wszystkich wymiarach życia społecznego. O. Jan przypominał, że Jezus jest Królem niezależnie od woli człowieka, otrzymał bowiem godność królewską od Boga Ojca. Dokonując intronizacji Jezusa, nie nadajemy Mu godności królewskiej, lecz w wymiarze indywidualnym i zbiorowym wprowadzamy Go uroczyście jako naszego Pana i Króla na tron i chcemy być Jego poddanymi. - Przez poświęcenie się Bożemu Sercu, Chrystus króluje w moim życiu, dlatego że na pierwszym miejscu jest On, w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym, a Ewangelia wprowadzona jest w czyn. Dlatego przez intronizację Bożego Serca dochodzimy do stylu życia, przez który Chrystus króluje, dlatego mówimy - Jezu, jesteś Królem, jesteś moim Królem, daj mi poznać wolę Twoją Panie, oto jestem - wyjaśniał o. Jan Mikrut.
Do rocznicowych uroczystości jest jeszcze ponad pół roku. Ks. Stanisław Budzyński mówi, że planowane są jeszcze rekolekcje, a obchody 10-lecia intronizacji będą połączone z obchodami 20-lecia istnienia parafii pw. Chrystusa Króla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odbył się pogrzeb francuskiego „bliźniaka” bł. ks. Popiełuszki

2025-08-24 10:04

[ TEMATY ]

pogrzeb

Wikimedia (domena publiczna)

Ks. Bernard Brien był kapłanem diecezji Créteil. Zmarł w wyniku długiej choroby 6 sierpnia w Centre Hospitalier Intercommunal de Créteil, mając 77 lat. Urodził się 14 września 1947 r. – to niezwykła data, która połączyła go z bł. ks. Jerzym Popiełuszką. Obaj urodzili się dokładnie tego samego dnia i choć nigdy nie spotkali się za życia ks. Jerzego, poniekąd działali wspólnie. Pogrzeb ks. Briena odbył się w czwartek 21 sierpnia o godz. 10:00 w kościele św. Mikołaja w St Maur des Fossés.

Jak zrelacjonował „Le Pèlerin”, uroczystości pogrzebowe odbyły się w posępny letni poranek. Katolicy z diecezji Créteil zebrali się, pomimo wakacji, aby uczcić pamięć 77-letniego ks. Bernarda. Uroczystości przewodniczył miejscowy biskup Dominique Blanchet. Koncelebrowało wielu lokalnych księży i kapłanów przybyłych z innych rejonów. „Pogrzeb odbył się w spokojnej i skromnej atmosferze, podkreślając ‘dyskretną miłość’ zmarłego do swoich parafian oraz jego ‘cichą siłę’” – napisał „Le Pèlerin”.
CZYTAJ DALEJ

Wyjątkowy gość

2025-08-24 10:40

Archiwum prywatne

Podczas IV Podkarpackiego Festiwalu Piłki Nożnej Kobiecej swoją pierwszą oficjalną wizytę jako Pierwsza Dama RP złożyła Marta Nawrocka.

Na murawie tarnobrzeskiego MOSiR-u spotkały się drużyny młodych zawodniczek, by rywalizować w duchu sportowej pasji i wspólnoty. Festiwal, który z roku na rok zyskuje coraz większe znaczenie, stał się platformą do promowania kobiecego futbolu i zachęcania dziewcząt do aktywności sportowej. Dla Marty Nawrockiej był to dzień szczególny. Po raz pierwszy wystąpiła publicznie w roli Pierwszej Damy, samodzielnie reprezentując tę funkcję. Ceremonię otworzyła symbolicznie, kopnięciem piłki dając sygnał do rozpoczęcia rywalizacji. W krótkim przemówieniu podkreśliła, że piłka nożna kobiet to nie tylko sport, lecz także wyraz siły, ambicji i determinacji.
CZYTAJ DALEJ

Kupienin: otwarto stałą wystawę poświęconą abp. Zygmuntowi Zimowskiemu

2025-08-24 20:38

[ TEMATY ]

abp Zygmunt Zimowski

Paulina Gretka

Abp Zygmunt Zimowski

Abp Zygmunt Zimowski

W Kupieninie, skąd pochodził śp. abp Zygmunt Zimowski została otwarta stała wystawa upamiętniająca duchownego, który zmarł w 2016 roku. Abp Zimowski był biskupem radomskim, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia w Watykanie, pracował w Kongregacji Nauki Wiary Stolicy Apostolskiej. Przyczynił się do powstania w Kupieninie Domu Radosnej Starości im. Jana Pawła II i kaplicy Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Otwarcie wystawy poprzedziła Msza święta we wspomnianej kaplicy pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo, który w homilii akcentował tematy pokory i służby. „Jako uczniowie Chrystusa w kolejnym pokoleniu wiary Kościoła jesteśmy zaproszeni do tego, by się nie wywyższać, ale wejść za wzorem Zbawiciela w rzeczywistość służby. Jak doskonale spełnił się ten postulat w życiu i posłudze śp. abpa Zygmunta Zimowskiego, który wszedł w głębię sakramentu kapłaństwa i posługi apostolskiej według słów Zbawiciela „Nie przyszedłem aby mi służono, ale by służyć i życie swoje dać”. Nie chodzi więc o jakieś cierpiętnictwo, ale o radość, którą można odnaleźć właśnie w byciu darem dla innych w wymiarach służby Bogu w ludziach” - dodał abp Depo.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję