Reklama

Jedyny taki bal

Niedziela legnicka 3/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na co dzień często niezauważani lub pomijani. Spotykają się w małych grupach, przeżywając w ten sposób swoją niepełnosprawność. Jednak są w ciągu roku wyjątkowe spotkania, które licznie gromadzą takie osoby i ich przyjaciół. Wtedy nie brakuje rozmów, radości, zabaw i tego najważniejszego - poczucia, że nie jestem sam, że jest wielu ludzi z podobnymi problemami i jeszcze więcej ludzi, którzy rozumieją i pragną pomóc.
Spotkania opłatkowe osób niepełnosprawnych to już tradycja. Od blisko 10 lat niepełnosprawni spotykają się m.in. w Legnicy, Mysłakowicach, Jeleniej Górze, Bogatyni czy Bolesławcu na wspólnej wieczerzy, chociaż tylko legnickie spotkanie opłatkowe połączone jest z balem sylwestrowym dla osób niepełnosprawnych. Jak mówią sami niepełnosprawni, czekają na te spotkania przez cały rok. Po wrześniowej pielgrzymce osób niepełnosprawnych, spotkania opłatkowe są drugą okazją do bycia razem, co pomaga zintegrować to środowisko. Przybywają niepełnosprawni ruchowo, wzrokowo, słuchowo i umysłowo, ale także ich rodziny i przyjaciele, na których można polegać jak na Zawiszy. No i oczywiście wolontariusze, bez których trudno żyć. Warto wiedzieć, że na legnickim balu było ich aż 70. Spotkanie osób niepełnosprawnych rozpoczęła Msza św. Przewodniczył jej biskup legnicki Stefan Cichy, który również wygłosił homilię. Po zakończonej Eucharystii uczestnicy mieli okazję obejrzeć jasełka w wykonaniu podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej i uczniów prywatnego gimnazjum z Lwówka Śląskiego, przygotowane pod okiem Honoraty Magdeczko-Capote, aktorki Teatru Maska w Jeleniej Górze. Jak na debiutujących aktorów, wypadli znakomicie. Tremy zupełnie nie było widać, za to można było podziwiać wielkie zaangażowanie aktorów. Każdy z nich wkładał wiele serca w odgrywaną rolę. Następnie Biskup Legnicki pobłogosławił opłatki i przyszedł czas na składanie sobie życzeń. Wszyscy życzyli sobie tego, co najlepsze. Podobnie jak w ubiegłych latach, osoby niepełnosprawne nie zawiodły. Blisko 500 osób m.in. z Chojnowa, Lubina, Prochowic, Jawora, Bogatyni, Zgorzelca i Legnicy bawiło się na tegorocznym balu, który tradycyjnie zorganizowały Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych i Caritas Diecezji Legnickiej. W pięknie przystrojonej sali uczestnikom do tańca przygrywał zespół muzyczny z Legnicy oraz Młodzieżowa Orkiestra Diecezji Legnickiej, którą prowadzi Marek Gancarz. Zabawa trwała i trwała, muzyka grała i wszyscy wyśmienicie się bawili. Dziesiąty legnicki bal sylwestrowy osób niepełnosprawnych zakończył pokaz sztucznych ogni.
Pomysłodawcą balu osób niepełnosprawnych jest biskup Stefan Regmunt, obecnie ordynariusz diecezji zielonogórsko gorzowskiej. Funkcję opiekuna diecezjalnego duszpasterstwa osób niepełnosprawnych diecezji legnickiej przejął po nim bp Marek Mendyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Szarbela

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Szarbel Makhlouf

św. Szarbel

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Przedstawiajmy swe intencje miłosiernemu Bogu za wstawiennictwem świętego Szarbela. Odprawiających ją zachęca się do codziennej Komunii Świętej.
CZYTAJ DALEJ

Sondaż: wizyta papieża w Hiszpanii przyniosła duchowe owoce

2026-07-23 13:58

[ TEMATY ]

Hiszpania

Leon XIV

Adobe Stock

Opinie uczestników wizyty papieża Leona XIV w Hiszpanii są niezwykle pozytywne. Wynika to z sondażu zleconego przez Konferencję Episkopatu Hiszpanii i przeprowadzonego przez instytut sondażowy GAD3, w którym wzięło udział ponad 5000 osób uczestniczących w wydarzeniach papieskich. Według wyników opublikowanych w czwartek, 98 proc. respondentów oceniło wizytę pozytywnie lub bardzo pozytywnie. Pozycja papieża wśród ankietowanych wzrosła z 90 do 98 proc. popierających. Przed podróżą 57 proc. stwierdziło, że prawie nie zna Leona XIV, po wizycie odsetek ten spadł do zaledwie 14 proc.

Sondaż ujawnił szczególnie silny wpływ wizyty na życie osobiste i duchowe: 92 proc. zadeklarowało, że zamierza gorliwiej pracować na rzecz lepszego świata w przyszłości, 91 proc. chce pogłębić swoją relację z Bogiem, a 87 proc. chce zwiększyć swoje zaangażowanie w Kościele. Respondenci najczęściej wskazywali na radość (99 proc.), entuzjazm i nadzieję (po 97 proc.), pokój (95 proc.) oraz poczucie więzi z innymi (95 proc.).
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie na niedzielę: Bóg nie marnuje straty

2026-07-24 09:17

[ TEMATY ]

rozważania na niedzielę

Diec. Bielsko-Żywiecka

Cukier przez wieki był skarbem bogatych. Przywożono go z daleka, z trzciny cukrowej, a jego cena zależała od statków, imperiów i wojen. Nikt nie przypuszczał, że wielka rewolucja zacznie się od czegoś tak zwyczajnego jak burak. Ta zaskakująca historia cukru prowadzi nas do Ewangelii o Bogu, który potrafi ukryć skarb w tym, co niepozorne, odrzucone i pozornie przegrane.

Podziel się cytatem W tym odcinku pojawia się przejmująca historia ojca, który stracił piętnastoletnią córkę w wypadku. Przez lata zmagał się z bólem i przebaczeniem, aż odkrył, że przebaczyć nie znaczy zapomnieć ani uznać, że nic się nie stało. Przebaczyć to pozwolić Bogu wejść w ranę, która mogłaby zamknąć serce na zawsze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję