Reklama

Kościół

Kardynał Schönborn od 25 lat arcybiskupem Wiednia

Przed 25 laty, 14 września 1995 roku, 50-letni wówczas Christoph Schönborn, objął urząd arcybiskupa Wiednia, największej diecezji Kościoła katolickiego w Austrii.

[ TEMATY ]

Austria

©Gebetsaktion Medjugorje Wien

Kard. Christoph Schönborn nazywa Medjugorie „konfesjonałem świata”

Kard. Christoph Schönborn nazywa Medjugorie „konfesjonałem świata”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

  • Christoph Schönborn urodził się 22 stycznia 1945 r. w arystokratycznej rodzinie w miejscowości Skalsko w czeskiej diecezji Litomierzyce
  • 11 lipca 1991 roku Christoph Schönborn otrzymał nominację na biskupa pomocniczego w Wiedniu, w burzliwym czasie dla Kościoła Austrii
  • Na początku swojej posługi jako arcybiskup Wiednia stwierdził, że dyskusje na temat struktur kościelnych, nominacji biskupów czy celibatu są ważne, „ale nie najważniejsze” i przypomniał, że wszystkie wysiłki kościelne poszłyby na marne, „gdyby nie wzrastały wiara, nadzieja i miłość”

Jego biskupim zawołaniem są słowa Chrystusa z Ewangelii św. Jana : „Vos autem dixi amicos” („Nazwałem was swoimi przyjaciółmi” - J 15,15). W styczniu bp. kard. Schönborn ukończył 75 lat i zgodnie z prawem kościelnym poprosił papieża o zwolnienie go ze sprawowanych funkcji. Zgodnie z wolą papieża pozostaje nadaj arcybiskupem Wiednia do czasu mianowania jego następcy. W tym roku czeka go jeszcze jeden jubileusz: w grudniu będzie obchodził 50-lecie święceń kapłańskich.

Kard. Christoph Schönborn to dominikański teolog, wybitny intelektualista, poliglota, człowiek głębokiej modlitwy. Arcybiskup Wiednia od dawna uważany jest za jednego z czołowych teologów Kościoła powszechnego. Jest jednym z trzech dominikanów w Kolegium Kardynalskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Christoph Schönborn urodził się 22 stycznia 1945 r. w arystokratycznej rodzinie w miejscowości Skalsko w czeskiej diecezji Litomierzyce. W tym samym roku jego rodzina musiała uciekać do Austrii. Po maturze w 1963 r. wstąpił w Niemczech do zakonu dominikanów. Studiował teologię i filozofię w Bonn, Wiedniu oraz w Paryżu. Święcenia kapłańskie otrzymał 27 grudnia 1970 r. w Wiedniu z rąk kard. Franza Königa.

W latach 1971-72 ukończył studia doktoranckie w Instytucie Katolickim w Paryżu, a następnie w Ratyzbonie, gdzie był słuchaczem obecnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Josepha Ratzingera. W 1974 r. uzyskał tytuł doktora w Instytucie Katolickim w Paryżu na podstawie pracy „L’Icône du Christ” (Ikona Chrystusa), co stanowiło pierwszy owoc jego głębokich studiów nad Kościołem Wschodnim. Od 1975 r. wykładał dogmatykę na Uniwersytecie Katolickim we Fryburgu szwajcarskim i prowadził zajęcia z teologii chrześcijańskiego Wschodu.

W latach 1980-1991 był członkiem komisji teologicznej Konferencji Biskupów Szwajcarii. Należał też do Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy Kongregacji Nauki Wiary. Od 1985 r. piastował różne funkcje w ekumenicznej fundacji „Pro Oriente”, obecnie jako przewodniczący jej kuratorium. W latach 1987-1992 był sekretarzem komitetu redakcyjnego Katechizmu Kościoła Katolickiego, a przed kilku laty z jego inspiracji i pod jego redakcją powstał - opublikowany już w kilkunastu językach, m.in. po polsku - katechizm dla młodzieży Youcat. Jest autorem licznych dzieł teologicznych w języku niemieckim i francuskim.

Reklama

11 lipca 1991 roku Christoph Schönborn otrzymał nominację na biskupa pomocniczego w Wiedniu, w burzliwym czasie dla Kościoła Austrii. Tego samego dnia ówczesny biskup pomocniczy Wiednia, Kurt Krenn, został biskupem w St. Pölten. W archidiecezji wiedeńskiej z radością przyjęto nominację Schönborna. Pokładano nadzieję, że ten "teolog o światowej sławy i dominikanin zlikwiduje polaryzację stanowisk wśród katolików Wiednia".

Takim sprawdzianem dla niego była sprawa kard. Hansa Hermanna Groera, arcybiskupa Wiednia w latach 1986-1995. W marcu 1995 roku ówczesny arcybiskup Wiednia został oskarżony o wykorzystywania seksualne nieletniego, jakiego dopuścił się kilka lat wcześniej. W trakcie tego konfliktu, 13 kwietnia 1995 roku, Christoph Schönborn został mianowany koadjutorem w archidiecezji Wiednia. 14 września tegoż roku kard. Groer ustąpił z urzędu arcybiskupa Wiednia.

Podczas pierwszej konferencji prasowej po nominacji na arcybiskupa Wiednia w 1995 roku Schönborn zadeklarował, że w burzliwych czasach najważniejszym priorytetem Kościoła jest „ponowne rozważenie tego, co najważniejsze”. Stwierdził, że dyskusje na temat struktur kościelnych, nominacji biskupów czy celibatu są ważne, „ale nie najważniejsze” i przypomniał, że wszystkie wysiłki kościelne poszłyby na marne, „gdyby nie wzrastały wiara, nadzieja i miłość”.

Nowy arcybiskup wzbudził poruszenie stwierdzeniem, że w moralności chrześcijańskiej nie tyle chodzi o przykazania i zakazy, co o cnoty i postawy, które „dają radość z czynienia dobra i jego znajdowania”. Mówił, że Kościół musi także docenić „gdzie w konkretnych realiach życia, które na zewnątrz mogą być dalekie od ideału chrześcijańskiego, dzieją się naprawdę dobre rzeczy”. Podczas uroczystej inauguracji w katedrze św. Szczepana, Schönborn wskazał, że Chrystus nie tylko znajduje się w Jego Słowie i w Eucharystii, ale także wśród ubogich.

Od lutego 1998 roku Christroph Schönborn jest członkiem Kolegium Kardynalskiego, w tym samym roku został wybrany przewodniczącym Konferencji Biskupów Austrii. Funkcję tę pełnił przez 22 lata, od 1998 roku do czerwca 2020. W episkopacie swego kraju jest m.in. przewodniczącym komisji wiary, biskupem ds. mediów i reprezentuje biskupów austriackich w Radzie Konferencji Biskupich Europy CCEE. Pełni też liczne funkcje w Kościele powszechnym: jest członkiem Kongregacji Nauki Wiary, Wychowania Katolickiego oraz ds. Kościołów Wschodnich, a także członkiem Papieskiej Rady Świeckich oraz Nowej Ewangelizacji. Fakt, że papież Franciszek mianował arcybiskupa Wiednia członkiem Komisji Kardynałów ds. Banku Watykańskiego IOR, a wiosną 2016 roku powierzył mu prezentację postsynodalnej adhortacji „Amoris laetitia”, odbierany jest powszechnie jako wyraz zaufania oraz uznania papieża dla kard. Schönborna.

2020-09-10 15:15

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Wiedniu odsłonięto tablicę ku czci kardynała – obrońcy głodujących Ukraińców

[ TEMATY ]

Austria

Ukraina

wikipedia.org

W wiedeńskim Pałacu Arcybiskupów odsłonięto tablicę upamiętniającą kardynała Theodora Innitzera (1875-1955), który jako jedna z nielicznych osobistości świata zachodniego protestował przeciwko wielkiemu głodowi na sowieckiej Ukrainie w latach trzydziestych i organizował pomoc dla tamtejszej ludności. W uroczystości wzięli udział przewodniczący episkopatu Austrii kard. Christoph Schönborn, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) arcybiskup większy Swiatosław Szewczuk, rabin Wiednia Szlomo Hofmeister i ambasador Ukrainy w Austrii Ołeksandr Szczerba.

Obecny na ceremonii historyk z USA Timothy D. Snyder powiedział, że hasłem przewodnim tego dnia powinna być myśl, iż „prawda nie przeżyje sama z siebie, ale potrzebuje ona ludzi, którzy ją wypowiedzą”.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

Werona

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Franciszek wyruszy helikopterem z Watykanu o godz. 6.30, by wylądować w Weronie o godz. 8.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję