Reklama

VII Biesiada Archeologiczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Masłomęczu 31 lipca br. odbyła się VII Biesiada Archeologiczna. Miały tam miejsce pokazy walk oddziałów rzymskich legionistów (Stowarzyszenie Pro Antica z Lublina - Legio XIIII GMV) z germańskimi Gotami - mimo że do takich zdarzeń w historii nigdy nie dochodziło na tym obszarze. Na terenie dawnej osady gockiej zaprezentowano obozowe życie Gotów i Rzymian. Można było zobaczyć musztrę legionistów oraz ich uzbrojenie i fortyfikacje obronne. W strefie gockiej prezentowano proces wyrobu i wypału garnków, dziegciu, wyrób placków drożdżowych, które można było kosztować z miodem, przygotowanie dziczyzny w naturalnych przyprawach oraz można było zobaczyć wyplatanie krajek, jakimi Goci przewiązywali swoje ubrania.
Biesiadę otworzył Jan Mołodecki, wójt gminy Hrubieszów, który powitał prof. Andrzeja Kokowskiego zajmującego się już 30 lat tematyką gocką przez prowadzenie badań w Kotlinie hrubieszowskiej. On również zaprezentował swoją nową książkę pt. „Dwanaście miesięcy z archeologią”. „To co się tutaj dzieje przerosło moje oczekiwania tysiąckrotnie - mówił prof. Andrzej Kokowski. - Jest to dla mnie wielkie wzruszenie i święto, że mogę gościć moich krajan ze Złotowa właśnie w Masłomęczu. Regularnie relacjonuję królowej Danii Małgorzacie II o tym, co się tutaj dzieje. Moi wszyscy koledzy, począwszy od tych w Hiszpanii na zachodzie, aż po Rosję na wchodzie, a także od Norwegii na północy, aż do Tunezji na południu, interesują się niesamowicie tym, co ma miejsce w Masłomęczu. Bo to jest fenomen. Tu jest archeologia nie tylko żywa, ale radosna. Ci ludzie (członkowie Masłomęckiego Stowarzyszenia „Wioska Gotów”) uprawiają tę archeologię dla siebie. Rekonstruują, spotykają się regularnie przy chacie gockiej, opowiadają sobie, czytają tak mądre książki, że aż się rumienię, kiedy widzę, co czytają. Tłumaczą sobie tę archeologię na własny sposób - wcale nie naiwny. Sporo się od nich uczę. To ci ludzie mnie motywują do dalszej pracy”.
Nie obyło się bez podziękowań dla prof. Kokowskiego od pracowników Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie za pomoc w organizacji wystawy „Troja - sen Henryka Schliemanna”, którą obejrzało już pond 14 tys. zwiedzających. Uczyniła to Barbara Wlizło, dyrektor Muzeum. Na biesiadzie był również obecny Bogdan Kawałko - dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
Dla dzieci zorganizowano konkursy i zabawy archeologiczne, m.in. badanie stanowisk archeologicznych, lepienie garnków i wykonywanie gockiej biżuterii. Czas umilała grupa folklorystyczna „Krajniacy” ze Złotowa oraz zespół muzyczny „Zieloni” z Hrubieszowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Głos Beskidu” - 180 osób z rodzinnej grupy muzycznej prosto z Limanowej porywa serca

2026-01-22 21:05

[ TEMATY ]

Głos Beskidu

Karol Porwich/Niedziela

– Gramy z pasji, marzeń i miłości do muzyki – podkreśla Andrzej Biernat, kierownik kapeli „Głos Beskidu”. Zespół powstał w 2021 r. i szybko stał się iskrą, która zapaliła serca dziesiątek ludzi w całym regionie Limanowej.

– Wszystko zaczęło się, kiedy rozpocząłem naukę gry na heligonce i poprosiłem kuzyna grającego na saksofonie, żebyśmy wspólnie zagrali. Z czasem dołączyło do nas jeszcze dwóch kolegów i dosłownie po chwili tworzyliśmy już prawie dwudziestoosobową grupę – wspomina Biernat. W takim składzie po raz pierwszy zagrali podczas lokalnej Pasterki. Kapela została bardzo dobrze odebrana i to był początek misji zespołu. – Po pierwszym koncercie zaczęli dołączać do nas kolejni muzycy. Dzisiaj stanowimy prawie 180 osobową, rodzinną grupę – wyjaśnia lider.
CZYTAJ DALEJ

Wkrótce pierwsza beatyfikacja wietnamskiego męczennika XX wieku

2026-01-23 11:24

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Wietnam

en.wikipedia.org

Ks. Franciszek Ksawery Truong Buu Diep

Ks. Franciszek Ksawery Truong Buu Diep

Watykan zatwierdził datę beatyfikacji ks. Franciszka Ksawerego Truong Buu Diepa, wietnamskiego kapłana zabitego w brutalnych okolicznościach po zakończeniu II wojny światowej. Beatyfikacja odbędzie się 2 lipca 2026 r. Ks. Diep ma zostać pierwszym wietnamskim męczennikiem XX wieku oficjalnie wyniesionym do chwały świętości, co stanowi przełomowy moment dla lokalnego Kościoła, w którym pamięć o wojnie, kolonializmie i konfliktach ideologicznych nadal kształtuje życie religijne oraz relacje Kościoła z państwem.

Biskup Peter Le Tan Loi z Can Tho potwierdził, że Stolica Apostolska zatwierdziła przeprowadzenie ceremonii beatyfikacyjnej w Centrum Pielgrzymkowym Tac Say w południowej prowincji Ca Mau, gdzie spoczywają doczesne szczątki ks. Diepa. Hierarcha poinformował dalej, że kard. Luis Antonio Tagle, pro-prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Ewangelizacji, będzie przewodniczył beatyfikacji jako specjalny wysłannik papieża Leona XIV. „To szczególny dar od Boga” - powiedział , opisując decyzję jako wezwanie dla katolików, by naśladowali „wierne świadectwo ks. Diepa, jego głęboką miłość do Boga oraz ofiarną służbę bliźnim”.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP na Niedzielę Słowa Bożego: Niech ta niedziela będzie zachętą do częstszego sięgania po słowo Boże

Niech ta niedziela będzie zachętą do częstszego sięgania po słowo Boże, które jest naszym przewodnikiem na drogach życia – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC z okazji przeżywanej 25 stycznia Niedzieli Słowa Bożego.

Przewodniczący KEP przypomniał, że III niedziela zwykła obchodzona jest w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. W tym roku będzie przeżywana pod hasłem: „Słowo Chrystusa niech mieszka w was”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję