Reklama

Stypendyści Fundacji Dzieło No wego Tysiąclecia w Częstochowie

Z racji 10-lecia działalności Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, ponad 2 tysiące jej stypendystów wzięło udział w pielgrzymce na Jasną Górę i do Częstochowy, jaka miała miejsce w dniach 19-22 lipca. W pielgrzymce wzięli udział również darczyńcy, przedstawiciele Instytucji, które wspierały Fundację, prezydenci Miast Papieskich, przedstawiciele organizacji zrzeszonych w Ogólnopolskim Komitecie Organizacyjnym Dnia Papieskiego, księża koordynatorzy Fundacji DNT

Niedziela częstochowska 32/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

I Pielgrzymka Stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia odbywała się pod hasłem „Nowe tysiąclecie erą ludzi świętych”. Podczas pielgrzymki stypendyści gromadzili się na modlitwie nie tylko na Jasnej Górze, ale również w archikatedrze Świętej Rodziny czy kościele pw. św. Wojciecha. Zaprezentowali także koncert, w organizacji którego pomógł m.in. Urząd Miasta Częstochowy. Pielgrzymce towarzyszyła wystawa w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze przygotowana przez stypendystów Fundacji. 19 lipca w Ratuszu-Muzeum Częstochowskim otwarta została także wystawa pt. „Polska. Tradycje parlamentaryzmu do 1791 r.”, której głównym patronem jest Fundacja DNT. Wystawa dostępna była w dniach pielgrzymki, a ponownie będzie można ją oglądać w dniach 3 września - 11 października br. Bazę noclegową dla uczestników pielgrzymki zapewniły m.in. Politechnika Częstochowska i Akademia im. Jana Długosza.
Do organizacji pielgrzymki, a także innych inicjatyw Fundacji włączył się Tygodnik Katolicki „Niedziela”, ofiarowując uczestnikom pielgrzymki swoje wydawnictwa, zapewniając obsługę medialną oraz w jednym z dni przygotowany w redakcji posiłek dla ponad 800 uczestników pielgrzymki.

Z archikatedry na Jasną Górę

Ponad 2 tys. stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia uczestniczyło 19 lipca w Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie rozpoczynającej pierwszą pielgrzymkę stypendystów na Jasną Górę. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski w koncelebrze m.in.: abp. Tadeusza Gocłowskiego z Gdańska, ks. prał. Jana Droba przewodniczącego Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, ks. Dariusza Kowalczyka członka Zarządu Fundacji i dyrektora pielgrzymki z ramienia Zarządu Fundacji oraz kapłanów - duszpasterzy stypendystów DNT.
W homilii abp Stanisław Nowak przypomniał, że „stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia są szczególnym pokoleniem Jana Pawła II”. Metropolita Częstochowski podkreślił, że Jan Paweł II szczególnie kochał młodych ludzi. - Jan Paweł II w momencie odchodzenia do Domu Ojca szukał młodych. Jan Paweł II kochał i doskonale rozumiał młodych ludzi. Wy niesiecie tę prawdę. Istniejecie jako dzieło Jana Pawła II, tego świętego papieża - przypomniał stypendystom abp Nowak. Hierarcha przypomniał również, że Jan Paweł II umiłował w swoim życiu słowo „czuwam”. - Jesteście stróżami tego słowa, tego wielkiego czuwania i dziedzictwa Jana Pawła II - wołał abp Nowak. „Czuwać to strzec wielkiego dobra, którym jest Bóg w sercu, wiara, nadzieja i miłość. Czuwać to być człowiekiem sumienia. Czuwać to troszczyć się o człowieka. Kochać go w imię Boga” - przypomniał nauczanie Jana Pawła II Metropolita Częstochowski. Odnosząc się również do Ewangelii o znaku Jonasza, Kaznodzieja zauważył, że ludzie szukają dzisiaj znaku. - Zmartwychwstały Chrystus to największy znak. Kochani młodzi nie przyjmujcie pustych znaków, beznadziei. Trzymajcie się nadziei. Innego znaku nam nie potrzeba. Żyjcie nawróceniem, dźwigajcie się - zaapelował abp Nowak.
Po homilii abp Stanisław Nowak poświęcił różańce, które podarował stypendystom na czas pielgrzymowania. - Nie wstydźcie się różańca. Kochajcie różaniec tak jak Jan Paweł II, wielki teolog Różańca - zaapelował Metropolita Częstochowski.
Po Mszy św. Alejami Najświętszej Maryi Panny przeszła procesja różańcowa z archikatedry pw. Świętej Rodziny na Jasną Górę, podczas której stypendyści DNT modlili się tajemnicami światła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Koncert stypendystów

Wywiady z założycielami i pracownikami Fundacji DNT, prezentacja talentów stypendystów, koncert zespołu stypendystów Fundacji oraz koncert Violi Brzezińskiej z zespołem, znalazły się 21 lipca w programie popołudniowego spotkania uczestników pielgrzymki stypendystów DNT pod Szczytem jasnogórskim.
Swoimi wspomnieniami podzielił się m.in. ks. prał. Jan Drob przewodniczący Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. - Musicie być dumni z tego, że jesteście żywym pomnikiem Jana Pawła II, który zmienił Polskę, Europę i świat. Natomiast abp Józef Kowalczyk prymas Polski odniósł się do początków Fundacji DNT. - Kiedy powstała idea utworzenia Fundacji to Jan Paweł II podszedł do tej inicjatywy z radością - wspomniał Prymas Polski. - W Polsce jest wielu wspaniałych ludzi, którzy podejmują wielkie i piękne idee - kontynuował. Na pytanie stypendystów o Dzień Papieski i jego ideę odpowiedział abp Tadeusz Gocłowski. - Dzień Papieski jest integralnie związany z Fundacją. I wokół tych dwóch wielkich idei można realizować służbę i posługę wobec młodych ludzi - mówił abp Gocłowski. O wielkim zaangażowaniu ludzi Kościoła w dzieło Fundacji wspominał Piotr Gaweł przez wiele lat związany z Fundacją DNT, aktualnie prezes Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie.
Podczas koncertu obok pięknej muzyki chrześcijańskiej zaprezentowana została również twórczość poetycka stypendystów DNT. Koncert zakończył się Apelem Jasnogórskim pod przewodnictwem abp. Tadeusza Gocłowskiego.

Reklama

Modlitwa u św. Wojciecha

Stoi przed nami wielkie wyzwanie, a mianowicie droga do świętości - mówił 22 lipca w homilii abp Tadeusz Gocłowski, który przewodniczył Mszy św. połączonej z jutrznią w kościele pw. św. Wojciecha BM na zakończenie I pielgrzymki stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia.
Mszę św. koncelebrowali m.in.: ks. prał. Jan Drob, ks. Dariusz Kowalczyk, ks. Marek Bator duszpasterz akademicki i koordynator pielgrzymki z ramienia archidiecezji częstochowskiej oraz księża koordynatorzy Fundacji.
Przeżywam razem z Wami to wyjątkowe spotkanie dla Częstochowy i naszej świątyni św. Wojciecha. Tym bardziej, że ta świątynia jest symbolem walki o Boga i o wiarę w Częstochowie - mówił ks. prał. Stanisław Iłczyk proboszcz parafii pw. św. Wojciecha BM w Częstochowie witając uczestników liturgii eucharystycznej. - Chcemy razem dać świadectwo wierności Chrystusowi. Wy jako stypendyści jesteście bardzo ważną kroplą dobra, która przemienia Polskę - kontynuował ks. Iłczyk.
W homilii abp Tadeusz Gocłowski poruszył zagadnienie świętości, która „polega na tym, by zawsze robić coś takiego, co będzie nowe”. - Istota świętości łączy się ze słowem „nowe” - mówił abp Gocłowski. Ksiądz Arcybiskup wskazał na przykład Marii Magdaleny. - Chrystus stworzył w niej wszystko nowe. Ona ukochała do końca Chrystusa. Ona uczyniła wszystko nowe w swoim życiu - mówił. „Gdy mówię o tym, co nowe w naszym życiu, to przywołuję Jana Pawła II, który nieustannie podejmował wielkie wysiłki, by wszystko było nowe”. - Nie bójcie się być chrześcijanami w XXI wieku. Bądźcie świadkami Chrystusa i tego co nowe - zaapelował do młodych hierarcha. - Świętość oznacza, by człowiek stale się wspinał wysoko, by podejmował wysiłki.

„Niedzielna” grochówka

By podejmować wysiłki na drodze wzrastania, ale i wyzwania współczesnego świata potrzeba młodym nie tylko hartu ducha, ale i sił fizycznych. Tych zaś nie ma bez solidnego posiłku. Kilkugodzinna praca zgranego redakcyjnego zespołu „podkuchennego” oraz 15 kg grochu, 10 kg kiełbasy, 5 kg boczku, 15 kg ziemniaków, 3 kg cebuli, 2 litry bulionu, 20 opakowań makaronu „świderki”, 8 opakowań majeranku, 2 kg soli… do smaku i wiele innych składników złożyło się na pyszną grochówkę, jaką 20 lipca ponad 800 stypendystom zaserwowano z polowej kuchni „Niedzieli”. Podczas posiłku w siedzibie redakcji z młodymi spotkali się: ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. prał. Jan Drob przewodniczący Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, ks. Dariusz Kowalczyk członek Zarządu Fundacji i dyrektor pielgrzymki oraz ks. Marek Bator duszpasterz akademicki i koordynator pielgrzymki z ramienia archidiecezji częstochowskiej.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Głównym motywem pielgrzymki do tego miejsca kultu maryjnego jest 107. rocznica rozpoczęcia objawień Maryi trzem pastuszkom w Cova da Iria. Według służb porządkowych na rozpoczynające się późnym popołudniem w niedzielę uroczystości do Fatimy może przybyć ponad 500 tys. pątników, głównie Portugalczyków. Uroczystościom tym będzie przewodniczył ordynariusz diecezji Leiria-Fatima biskup José Ornelas. Stoi on na czele Konferencji Episkopatu Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Głównym motywem pielgrzymki do tego miejsca kultu maryjnego jest 107. rocznica rozpoczęcia objawień Maryi trzem pastuszkom w Cova da Iria. Według służb porządkowych na rozpoczynające się późnym popołudniem w niedzielę uroczystości do Fatimy może przybyć ponad 500 tys. pątników, głównie Portugalczyków. Uroczystościom tym będzie przewodniczył ordynariusz diecezji Leiria-Fatima biskup José Ornelas. Stoi on na czele Konferencji Episkopatu Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję