Reklama

Kapłańskie jubileusze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwa najpiękniejsze miesiące roku maj i czerwiec niosą w sobie kapłańskie jubileusze. Właśnie w tym czasie najczęściej odbywały się i odbywają święcenia kapłańskie. W diecezji świdnickiej wyświęcono trzech młodych księży, obchodzono również jubileusze, najdłuższy z nich to pięćdziesiąt pięć lat. Zatrzymajmy się po raz kolejny w słusznym zamyśleniu nad kapłaństwem. Spójrzmy przez pryzmat długoletniej służby konkretnych duchownych na owoce pracy kapłańskiej.

Ks. Wenancjusz Róg

Urodził się 1 kwietnia 1930 r. w Łączkach Kucharskich w powiecie Dębica w rodzinie Feliksa i Julii. Miesiąc po narodzinach został ochrzczony w rodzinnym kościele. Jubilat miał ośmiu braci i cztery siostry. Po zdaniu matury wstąpił do Seminarium Duchownego we Wrocławiu, gdzie kształcił się i wzrastał pod okiem takich kapłanów, jak ks. Aleksander Zienkiewicz. 19 czerwca 1955 r. otrzymał z rąk abp. Bolesława Kominka święcenia kapłańskie. Ks. Wenancjusz Róg naukę kontynuował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie studiował teologię moralną. Po studiach pracował w parafiach w Pieszycach i Piławie Górnej. W latach 1962-65 pełnił funkcję ojca duchownego w Arcybiskupim Seminarium Duchownym we Wrocławiu. W tamtym czasie swoją naukę rozpoczynał młody Ignacy Dec, którego 10 września 1962 r. do seminarium przyjmował właśnie ks. Wenancjusz. 20 maja 2010 r. w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wałbrzychu sprawowana była jubileuszowa Msza św. z okazji 55-lecia kapłaństwa ks. seniora prał. Wenancjusza Roga, 80-lecia życia oraz 45-lecia pracy w wałbrzyskiej parafii. Uroczystościom przewodniczył bp Ignacy Dec, który wygłosił również homilię. Licznie przybyłych parafian powitał proboszcz ks. Krzysztof Moszumański (obchodzący w tym roku 25-lecie kapłaństwa), w modlitwie za Jubilata wzięli udział również kapłani z Wałbrzycha i okolic na czele z księżmi infułatami Julianem i Józefem oraz ks. prał. Bogusławem Wermińskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ojciec duchowny

- Księże Jubilacie, Ojcze Wenancjuszu, przez nas wszystkich kochany kapłanie - zaczął swą homilię bp Dec. - Odczytane fragmenty Pisma Świętego mówiły nam o jedności. Jedność to drugie imię miłości. Jedność jest darem i jednocześnie zadaniem. Kapłani mają za zadanie jednoczyć ludzi z Bogiem i między sobą. Taką misję pełni od 55 lat ks. Róg. Kaznodzieja wspomniał życiową drogę Jubilata, zatrzymując się w sposób szczególny na okresie, kiedy pełnił posługę ojca duchownego. - Miałem to szczęście być przyjmowany jako kleryk do seminarium przez ojca Wenancjusza. Był moim pierwszym mistrzem życia duchowego, wiele mu zawdzięczam. Ku zaskoczeniu wszystkich bp Ignacy pokazał zeszyt sprzed 48 lat, gdzie zapisywał konferencje ks. Roga, jego zalecenia, rady co do ćwiczeń duchowych, swoje obowiązki ascetyczne. Biskup z dumą pokazał wpis ks. Wenancjusza z 22 października 1962 r. - Jak widać coś z tego wyszło, z tego słuchania mistrza, ćwiczeń ascetycznych. To wielkie szczęście dla mnie, że mogłem w tamtym czasie na swojej drodze spotkać takiego kapłana - dodał ze wzruszeniem hierarcha. Bukiety kwiatów, serdeczne słowa życzeń od parafian i zgromadzonych gości pod koniec Eucharystii dopełniły tę niezwykle wzruszającą wieczorną modlitwę. Natomiast złożony pocałunek przez Biskupa na dłoniach Jubilata był szczególnie wzruszającym i symbolicznym momentem tej uroczystości.

Duszpasterz „Solidarności”

Pięćdziesięciolecie kapłaństwa obchodzi ks. inf. Julian Źrałko. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 23 maja br. w parafii pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej, gdzie od 1966 r. posługuje ks. Julian. W niedzielne popołudnie świątynia na wałbrzyskim Białym Kamieniu zapełniła się parafianami i gośćmi. Wśród nich należy zauważyć kapłanów z trzech diecezji - świdnickiej, legnickiej i wrocławskiej. W uroczystościach brał udział Ordynariusz Świdnicki.
Ks. Julian urodził się 27 lipca 1934 r. w Wicyniu. Święcenia kapłańskie przyjął 14 sierpnia 1960 r. Przez szereg lat pełnił odpowiedzialne funkcje, m.in. w Kurii Legnickiej, ale dał się poznać przede wszystkim jako prężny duszpasterz ludzi pracy, zwłaszcza w czasach organizowania się „Solidarności”, strajków w wałbrzyskich kopalniach. Nie dziwi więc fakt, że Rada Miejska przyznała mu tytuł „Zasłużony dla Miasta Wałbrzych”. - Kiedy przeżywamy dzisiaj złoty jubileusz ks. Juliana, mówimy Panu Bogu: dziękuję, przepraszam, proszę - mówił w homilii bp Ignacy Dec. - Te słowa świadczą o naszej kulturze duchowej, te słowa są bardzo stosowne w dniu dzisiejszym, aby przed Bogiem je wypowiedzieć, patrząc na Jubilata. Wyrażamy wdzięczność Panu Bogu za dar kapłaństwa Jubilata, za wszystkie dzieła, jakie Pan Bóg dokonał przez jego posługę. Słowo przepraszam zostawiamy Księdzu Infułatowi. To słowo wszystkim nam pasuje, z tym słowem wszystkim nam do twarzy. Przed Panem Bogiem nikt nie jest bez winy. Prosimy Pana Boga o dalsze lata, bo przecież jubileusz nie kończy działalności. Dlatego prosimy, aby Pan Bóg dalej nam błogosławił i wspierał ograniczone siły duchowe, byśmy byli mocni Jego mocą i Jego darami - podkreślił Ordynariusz. Liczne delegacje władz miejskich, przedstawiciele górników i Solidarności, parafianie i goście składali życzenia Jubilatowi. Wzruszające były zwłaszcza życzenia składane przez kapłanów, byłych i obecnych współpracowników Księdza Infułata.

Reklama

Kremowobiały jubileusz

Jubileusz 25-lecia kapłaństwa ks. prał. Andrzeja Raszpli odbył się w niedzielę 23 maja br. Swoją obecnością zaszczyciła grupa krzyżowców z Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. W swoich kremowobiałych płaszczach ozdobionych krzyżami jerozolimskimi i dystynktoriach wspaniale się prezentowali. Ich obecność była związana z faktem przyjęcia w bieżącym roku w poczet bożogrobców ks. Andrzeja. W Polsce jest ich tylko 212, a na samym Dolnym Śląsku zaledwie 12, z czego 2 mieszka na terenie diecezji świdnickiej. Ks. Raszpla jest proboszczem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na wałbrzyskim Podzamczu, organizatorem pielgrzymek do Ziemi Świętej. Pełni odpowiedzialną funkcję dyrektora Wydziału Gospodarczego w Kurii Świdnickiej.

Srebrne jubileusze

25-lecie kapłaństwa obchodzi w tym roku ks. prał. dr Marek Korgul, pochodzący ze Strzegomia. Tam jako ministrant i lektor służył w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 r. we wrocławskiej katedrze. W latach 1985-89 był wikariuszem w parafii pw. św. Jana Apostoła w Oleśnicy. Studia licencjackie odbył w PWT we Wrocławiu, w latach 1989-92 doktoryzował się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uzyskując doktorat katechetyki 1 czerwca 1993 r. W latach 1992-93 był prefektem i wykładowcą w MWSD we Wrocławiu. W latach 1993 - 2004 - prefektem, wicerektorem, wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej, natomiast w latach 1993-98 dyrektorem i wykładowcą w Diecezjalnym Kolegium Teologicznym w Legnicy. Sprawował także funkcję diecezjalnego duszpasterza sióstr zakonnych (lata 2002 - 2004). W 2000 r. został wybrany kanonikiem honorowym Legnickiej Kapituły Katedralnej.
Ksiądz Prałat jest dyrektorem Wydziału Katechetycznego i wikariuszem biskupim ds. katechezy, diecezjalnym referentem ds. życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, koordynatorem diecezjalnym Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, członkiem Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów, Rady Duszpasterskiej, wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej, kanonikiem gremialnym Świdnickiej Kapituły Katedralnej, a także kapelanem honorowym Jego Świątobliwości. Ksiądz Prałat pełnił funkcję rzecznika prasowego diecezji świdnickiej. Współpracował z parafiami: św. Katarzyny w Górze, Miłosierdzia Bożego w Kamieńcu Wrocławskim i św. Jana Chrzciciela w Zgorzelcu.
Srebrny jubileusz kapłański przeżywali również mieszkańcy Bielawy, gdzie w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny posługuje ks. prał. dr Stanisław Chomiak, dziekan dekanatu Dzierżoniów-Południe, kanclerz Kurii Biskupiej. Jubilat święcenia kapłańskie przyjął wraz z 45 kolegami 1 czerwca 1985 r. we wrocławskiej katedrze z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Mszę św. prymicyjną odprawił w Lądku-Zdroju. Proboszczem w Bielawie jest od 1 września 1998 r. W ubiegłym roku otrzymał tytuł Honorowego Mieszkańca Bielawy. Zaszczytne wyróżnienie nadane przez radę na wniosek burmistrza zostało przyznane Księdzu Prałatowi za działalność społeczną oraz podejmowane inicjatywy na rzecz mieszkańców Bielawy.
W najbliższym czasie swoje jubileusze będą obchodzili kolejni kapłani naszej diecezji, relacje z tych wydarzeń przedstawimy na łamach naszej edycji. Wszystkim kapłanom z okazji jubileuszów składamy serdeczne życzenia.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojownicy Maryi w Rzeszowie

2024-04-28 22:14

Mariusz Barnaś

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

Wojownicy Maryi na ulicach Rzeszowa

W sobotę 20 kwietnia 2024 roku miało miejsce kolejne ogólne spotkanie Wojowników Maryi, które tym razem odbyło się w Rzeszowie w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Poświęcone było przede wszystkim ojcom oraz synom, którzy licznie dotarli do stolicy Podkarpacia. W spotkaniu wzięło udział ponad 7000 uczestników z całe Polski, ale też z Europy.

Tradycyjnie już spotkanie rozpoczęło się od procesji różańcowej ulicami miasta, następnie odbyła się Msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Wątroby, podczas której kazanie wygłosił ks. Dominik Chmielewski SDB, który zwrócił naszą uwagę na następujące kwestie:

CZYTAJ DALEJ

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

To pierwsze z planowanych spotkań, które zorganizowały nauczycielki Barbara Glamowska i Marta Kondracka. – Dlaczego postanowiłem robić komiksy? Otóż z myślą o takich młodych ludziach, jak Wy – mówił Juliusz Woźny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję