Reklama

Z Torunia

Jacek Pulikowski wśród małżeństw i młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę, 11 kwietnia, w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu gościł dr inż. Jacek Pulikowski, znany i ceniony specjalista w zakresie poradnictwa rodzinnego, autor wielu książek i publikacji poświęconych tematyce małżeńskiej i rodzinnej. Przybył on na zaproszenie wystosowane jesienią ubiegłego roku przez duszpasterzy i wspólnotę Domowego Kościoła Prelegent zmierzył się z niezwykle trudną sytuacją powszechnego zaskoczenia i przygnębiającego smutku wywołaną żałobą narodową w związku z katastrofą pod Smoleńskiem.
Dr inż. Pulikowski głosił w tym dniu nauki skierowane do uczestników niedzielnych nabożeństw oraz wygłosił 2 specjalne konferencje. Pierwsza z nich została skierowana do młodzieży. Tematem wiodącym były problemy naszych dorastających „już nie dzieci, ale jeszcze nie dorosłych”, borykających się z presją współczesnego stylu życia lansowanego przez media i narzucanego przez rówieśników. Była mowa o tym, jak przeciwstawić się tym pokusom i zagrożeniom. Bardzo ważne było uwypuklenie tych wartości, które cechują dojrzałość, takich jak: miłość, odpowiedzialność, uczciwość i wierność. Podkreślona została wartość czystości przedmałżeńskiej. Prelekcję urozmaicała spora porcja zdrowego humoru, tak charakterystyczna dla prelegenta, która ułatwiała kontakt z młodzieżą.
Druga konferencja była przeznaczona dla małżeństw i dotyczyła głównie problemów w komunikacji pomiędzy małżonkami oraz w rodzinie. Jakże często okazuje się, że ludzie, którzy ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, po latach nie potrafią ze sobą rozmawiać! Najważniejsza jest właśnie miłość i wynikająca z niej chęć porozumienia, a wykład pana Jacka dopomógł tym, którzy pragną pielęgnować na co dzień więź małżeńską. Była też mowa o przyczynach kryzysu w małżeństwie, pielęgnowaniu uczuć, kobiecości i męskości, trudnościach w kontakcie z teściami oraz docenianiu współmałżonka. Pomimo późnej pory, słuchali wykładu z ogromnym zainteresowaniem, a pan Jacek został nagrodzony gromkimi oklaskami na stojąco. Następnie zainteresowani skorzystali z możliwości indywidualnych rozmów. Ponadto przez cały dzień w kruchcie kościoła można było zakupić książki i płyty CD z konferencjami dr. inż. Jacka Pulikowskiego.
Ks. prał. Kazimierzowi Piastowskiemu dziękujemy za gościnność, z jaką przyjął w naszej parafii pana Jacka, a także kapłanom za słowa zachęty i zaproszenia do uczestnictwa w konferencjach oraz pomoc w czasie trwania wykładów. Wspólnocie „Pragnienie” dziękujemy za pomoc w obsłudze stoiska z książkami. Cieszymy się z licznego uczestnictwa małżeństw z naszej (i nie tylko) parafii, które, korzystając z skarbnicy wiedzy i doświadczenia dr. inż. Jacka Pulikowskiego, zapragnęły podjąć refleksję i doskonalić swoje małżeństwa.

Wspólnota Domowego Kościoła w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu
Oprac. Tomasz Strużanowski

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różaniec święty w objawieniach maryjnych - Tuluza we Francji

2025-10-10 20:48

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

Francja

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Adobe Stock

Przed tygodniem rozpoczęliśmy szczególny miesiąc. Jest to czas, kiedy w naszych palcach przesuwamy różańcowe ziarna. Z tej okazji chciałbym, byśmy przez kilka kolejnych rozważań powędrowali do miejsc objawień i poznali te spotkania Maryi z wizjonerami, w których Najświętsza Maryja Panna prosiła o modlitwę różańcową.

Wprowadzeniem do tej części rozważań, niech będą słowa znanego mariologa, o. Stefana de Fioresa: „Kiedy Maryja wyrusza z jakąś misją, którą otrzymała od Boga, to nie w drobnych, marginesowych sprawach, ale chodzi zawsze o wielką sprawę losów świata i zbawienia ludzi”.
CZYTAJ DALEJ

Jezu, chcemy jednoczyć się z Tobą

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Łk 11, 15-26.

Piątek, 10 października. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Kaczyński: odsuniemy od władzy ten szkodliwy rząd. Warunek: musimy być razem

2025-10-11 12:42

[ TEMATY ]

marsz

Jarosław Kaczyński

odsuniemy od władzy

szkodliwy rząd

musimy być razem

PAP

Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński zachęcił Polaków do udziału w dzisiejszym marszu w Warszawie przeciwko nielegalnej migracji. Zapowiedział odsunięcie obecnego rządu od władzy.

Podziel się cytatem - napisał w serwisie X Prezes PiS Jarosław Kaczyński.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję