Reklama

Młody Kościół

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed dwudziestu pięciu laty Jan Paweł II zaprosił młodzież na specjalne spotkania, które nazwano Światowym Dniem Młodych. Na obchody wybrano Niedzielę Palmową. Pomysłodawca Jan Paweł II podkreślał, że: „w momencie, kiedy Chrystus wkraczał do Jerozolimy, otaczał Go entuzjazm rzesz pielgrzymich (…). W tym entuzjazmie pielgrzymów zdążających wraz z Chrystusem szczególny udział mieli młodzi: dzieci i młodzież”. XXV Światowy Dzień Młodzieży obchodzono w tym roku pod hasłem „Nauczycielu Dobry, co mam uczynić, aby osiągnąć życie wieczne?”. W ramach przygotowań do tegorocznego ŚDM Papież spotkał się 25 marca z 70 tys. rzymskiej młodzieży. W czasie Nieszporów mówił o znaczeniu wyrzeczenia w życiu człowieka. „Sztuka bycia człowiekiem wymaga wyrzeczeń, prawdziwych wyrzeczeń, które nie pozwolą nam stoczyć się w przepaść alkoholizmu, narkomanii, niewoli seksu i pieniądza, gnuśności. W pierwszym momencie wydają się one wolnością, tymczasem od nich zaczyna się coraz bardziej trudna do pokonania niewola” - podkreślił Benedykt XVI.

Nie lękajcie się stawiać pytań

- „Nauczycielu Dobry, co mam uczynić, aby mieć życie wieczne? (…) Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim…” - to ewangeliczne spotkanie młodzieńca z Jezusem uczyńmy tematem naszych rozważań - zwrócił się do młodych bp Ignacy Dec. - Możemy to spotkanie podzielić na pięć wątków. Pierwszy wątek: „Jezus spojrzał na niego z miłością”. Jezus patrzy na każdego człowieka z miłością. Droga młodzieży, Jezus was kocha! Uwierzcie w tę Miłość na nowo. Drugi wątek: „Nauczycielu Dobry, co mam uczynić?”. Jaki powinien być mój życiowy program, jaką drogą pójdę? Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Droga młodzieży, nie lękajcie się stawiać pytań i szukać odpowiedzi! Wątek trzeci: „Przyjdź i chodź za Mną”. Jak przyjdziemy do Jezusa, to On uczy nas stawać się darem dla drugiego, bo to przynosi szczęście. Jezus wszystko oddał dla drugich, łącznie ze swoim życiem. Czwarty wątek: „Co mam uczynić, aby osiągnąć życie wieczne?”. Nie bójmy się pytać, co będzie na końcu. Nie żyjemy tylko chwilą obecną. Cokolwiek czynicie, czyńcie roztropnie i patrzcie na koniec. Piąty i ostatni wątek: „Zachowuj przykazania”. Droga młodzieży, nie wstydźcie się zachowywać wszystkich przykazań. Wszystkich. One są gwarancją naszej prawdziwej wolności. Świat myśli dzisiaj inaczej, propaguje wolność łatwą, ale taka wolność prowadzi do zniewolenia. Módlmy się, abyśmy pozostawali w blasku Jezus Miłosiernego, w blasku krzyża. Raz jeszcze zachęcam - mówił bp Ignacy Dec - nie lękajcie się stawiać pytań! Wiem, że często te pytania są stawiane pod prąd, dlatego trzeba mieć odwagę, aby je stawiać, i trzeba mieć odwagę, aby szukać odpowiedzi, z tego nie rezygnujcie!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pod znakiem miłosierdzia

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Młodych bp Ignacy Dec postanowił przenieść na sobotę przed Niedzielą Palmową. W tym to dniu - 27 marca br. - uroczyście zakończono peregrynację kopii obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji świdnickiej. Po Eucharystii w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski młodzież wzięła udział w Drodze Krzyżowej ulicami Świdnicy. Mimo niesprzyjającej aury - lał ulewny deszcz i wiał silny wiatr - wielu młodych ludzi z całej diecezji odpowiedziało na zaproszenie Księdza Biskupa. - Ubolewamy, że krzyż Chrystusa z powodu niektórych ludzi dzisiaj dzieli, a nie łączy - mówił z troską Ksiądz Biskup. - Tymczasem, jeśli mamy się, z czego chlubić, to z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa! Drodzy młodzi przyjaciele, stawajcie w obronie krzyża!
W katedrze na zakończenie Drogi Krzyżowej modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem Księży Biskupów.

Jezus to życie

Po krótkiej przerwie na posiłek, młodzież pod przewodnictwem swego duszpasterza ks. Krzysztofa Iwaniszyna wzięła udział w dalszej części spotkania, podczas którego miała okazję obejrzeć trzy krótkie spektakle teatralne przygotowane przez młodzież z parafii pw. Królowej Różańca św. z Dzierżoniowa oraz uczniów gimnazjum i liceum z wałbrzyskiego Zespołu Szkół nr 1 im. Ignacego Paderewskiego. Uczniowie przygotowali swoje przedstawienia samodzielnie, co podkreśliła katechetka Anna Walendzik. Teatr ruchu przygotowany przez licealistów nawiązał do słów wypowiedzianych dwa dni wcześniej przez papieża Benedykta XVI do młodzieży zebranej w Rzymie. Przedstawienie wzbudziło szczególne zainteresowanie. Kolorowe światła, dobrze dobrana muzyka i świetna gra aktorska na ok. 30 min skupiła uwagę widzów. Młodzi aktorzy ukazali stworzenie świata, anioła wzbudzającego ludzi do życia. Radość zagościła na twarzach ludzi, trwającą harmonię przerwał szatan, który zwiódł i zniewolił ludzi. Podarował złudną wolność. Uczynił ich nieszczęśliwymi. Ludzie popadli w różne nałogi. Brodzili w ciemności, płacz dziecka zwiastował nową nadzieję. Szczęśliwym końcem i odzyskaniem wolności było odkupienie ludzkich win przez Jezusa. Finałową scenę kończą słowa wypowiedziane przez postać w bieli: „Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie umarł, ale miał życie wieczne”.

Reklama

Ewangelia Młodych

Każdy z uczestników ŚDM otrzymał w prezencie „List do młodych” Jana Pawła II oraz płytę CD z wersją elektroniczną listu, materiałami multimedialnymi dla uczestników ŚDM oraz informacjami na temat ŚDM w Madrycie w 2011 r.
„Trzeba, ażeby młodość była wzrastaniem, aby niosła ze sobą stopniową akumulację wszystkiego, co prawdziwe, co dobre i piękne - nawet, gdy bywa ona od zewnątrz połączona z cierpieniami, utratą bliskich i drugich osób oraz z całym doświadczeniem zła, jakie nieustannie daje o sobie znać w tym świecie, w którym żyjemy” - napisał Jan Paweł II przed dwudziestu pięciu laty. W tym samym tekście, który nazywany jest Ewangelią Młodych, Papież przekonywał: „Jesteście także mocni do walki: nie do walki przeciwko człowiekowi w imię jakiejkolwiek ideologii czy praktyki oderwanej od samych korzeni Ewangelii, ale mocni do walki ze złem, z prawdziwym złem: ze wszystkim, co obraża Boga, z wszelką niesprawiedliwością i wyzyskiem, z wszelkim fałszem i zakłamaniem, ze wszystkim, co krzywdzi, poniża, plugawi ludzkie życie i obcowanie, z każdą zbrodnią w stosunku do życia - z każdym grzechem”.
Zainteresowanych ŚDM w Madrycie oraz wieloma cennymi informacjami zachęcam do odwiedzenia strony: www.sdm.org.pl.

Kościół widzi młodych

Młodzi to nadzieja, przyszłość. Kościół poświęca wiele uwagi młodym ludziom. Następną okazją do licznego spotkania młodzieży będzie zbliżająca się siódma już Piesza Pielgrzymka Świdnicka na Jasną Górę. Osiemdziesiąt procent pielgrzymów to młodzież. Jan Paweł II zachęcał do wzrastania przez obcowanie z przyrodą. Pielgrzymka daje taką szansę. Trasa biegnie przez łąki, pola i lasy. „Miejcie na to czas! Nie żałujcie go! Podejmujcie również trud i wysiłek, jaki to obcowanie niesie czasem ze sobą. Ten trud jest twórczy, stanowi on zarazem element zdrowego odpoczynku, który jest Wam potrzebny, na równi ze studiami i z pracą” - przekonywał Jan Paweł II w „Liście do młodych”.
Nie ustawajmy, młodzi przyjaciele, w trudzie odnajdywania odpowiedzi na nurtujące pytania.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Oder: Jan Paweł II powiedziałby dziś Polakom - "Trzymajcie się mocno Chrystusa!"

2024-04-27 20:22

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Adam Bujak, Arturo Mari/Rok 2.Biały Kruk

- Jan Paweł II, gdyby żył i widział, co się dzieje dziś w Polsce, powiedziałby nam: "Trzymajcie się mocno Chrystusa!" - mówi w rozmowie z KAI bp Sławomir Oder, wcześniej postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Karola Wojtyły. Kapłan wyjaśnia, że współczesny Kościół i świat zawdzięcza papieżowi z Polski bardzo bogate dziedzictwo, którego centralnym elementem jest personalistyczne rozumienie tajemnicy człowieka, jego praw i niezbywalnej godności.

Marcin Przeciszewski, KAI: Mija 10-lat od kanonizacji Jana Pawła II. Jak z perspektywy tych lat patrzy Ksiądz Biskup na recepcję dziedzictwa św. Jana Pawła II? Co z tego dziedzictwa, z dzisiejszego punktu widzenia jest najważniejsze?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Bp Oder: Jan Paweł II powiedziałby dziś Polakom - "Trzymajcie się mocno Chrystusa!"

2024-04-27 20:22

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Adam Bujak, Arturo Mari/Rok 2.Biały Kruk

- Jan Paweł II, gdyby żył i widział, co się dzieje dziś w Polsce, powiedziałby nam: "Trzymajcie się mocno Chrystusa!" - mówi w rozmowie z KAI bp Sławomir Oder, wcześniej postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Karola Wojtyły. Kapłan wyjaśnia, że współczesny Kościół i świat zawdzięcza papieżowi z Polski bardzo bogate dziedzictwo, którego centralnym elementem jest personalistyczne rozumienie tajemnicy człowieka, jego praw i niezbywalnej godności.

Marcin Przeciszewski, KAI: Mija 10-lat od kanonizacji Jana Pawła II. Jak z perspektywy tych lat patrzy Ksiądz Biskup na recepcję dziedzictwa św. Jana Pawła II? Co z tego dziedzictwa, z dzisiejszego punktu widzenia jest najważniejsze?

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję