Reklama

Serce Jezusa - zbaw mnie!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przebitego Serca Jezusa narodził się Kościół i sakramenty: chrzest z wody, która wypłynęła z przebitego boku Chrystusa oraz Eucharystia z Jezusowej krwi. Przypomnienie tej prawdy jest zasadniczą intencją uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Jubileusze

W naszej diecezji mamy 11 parafii pod tym wezwaniem. Jedna z nich w Sosnowcu świętowała szczególny jubileusz, 50-lecie erygowania parafii, 25-lecia kapłaństwa proboszcza - ks. kan. Witolda Pękalskiego, i 10-lecie kapłaństwa - ks. Stefana Wielgomasa i ks. Grzegorza Więckowicza. Uroczystościom jubileuszowym przewodniczył bp Piotr Skucha, który poświęcił także odnowione ograny, 2 granitowe tablice: z okazji 100-lecie Zakładu Kamieniarskiego „Piasecki” oraz Komandorii Sosnowieckiej Orderu Świętego Stanisława, a także udzielił sakramentu bierzmowania 40-osobowej grupie młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kult Serca Jezusowego

Początki kultu Serca Jezusowego widoczne są już w wiekach średnich, kiedy to niezależnie, w różnych miejscach, pojawia się nabożeństwo do Serca Jezusowego. Od XVII wieku kult Najświętszego Serca rozszerza się na cały Kościół. Przyczyniło się do tego szczególnie dwoje ludzi: św. Małgorzata Maria Alacoque oraz św. Jan Eudes. On właśnie jako pierwszy, za pozwoleniem biskupa Rennes, wprowadził w 1670 r. święto Serca Pana Jezusa, które było obchodzone odtąd we wszystkich domach założonego przez niego zgromadzenia misyjnego. Główna jednak zasługa w rozpowszechnieniu kultu Najświętszego Serca przypadła św. Małgorzacie Marii Alacoque z klasztoru wizytek w Paray-le-Monial. Pan Jezus wielokrotnie objawiał świętej swoje Serce, a czcicielom Serca obiecywał liczne łaski. W piątek 10 czerwca 1675 r., po oktawie Bożego Ciała, miało miejsce ostatnie objawienie Jezusowego Serca świętej Małgorzacie Marii Alacoque. Jezus powiedział do niej: „Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci Mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję”.

Reklama

Zbudowany przy torach

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu, z powodu bliskości dworca PKP popularnie zwany kościółkiem kolejowym, usytuowany jest w samym centrum miasta. Ten niewielki, jednonawowy, gotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Niepokalanie Poczętej to jedna z najstarszych świątyń Sosnowca. Został wzniesiony w 1862 r. przy dużej stacji kolejowej, obsługującej linię kolejową warszawsko-wiedeńską, kosztem urzędników kolejowych i miejscowej ludności. Poświęcony przez proboszcza parafii Czeladź - ks. kan. Janeckiego z mandatu bp. Mateusza Majerczaka, administratora i wikariusza apostolskiego diecezji kielecko-krakowskiej. Oddany w opiekę Ojcom Paulinom z Leśniowa, usuniętym przez władze carskie po upadku powstania styczniowego. Przechodził różne koleje losu, będąc albo filią innej parafii, bądź to kościołem rektoralnym. Przy tym kościele mieszkali między innymi: ks. kan. Dominik Roch Milbert organizator i budowniczy kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obecnie bazylika katedralna; ks. kan. Mieczysław Froelich budowniczy kościoła św. Tomasza Apostoł na Pogoni; ks. Władysław Musielewicz; ks. kan. Franciszek Karol Raczyński - założyciel Chrześcijańskiego Towarzystwa Dobroczynności, jak również organizator i współzałożyciel prawie wszystkich szkół na terenie miasta. Kolejnym rektorem kościółka był ks. prał. Stefan Babczyński, późniejszy proboszcz parafii św. Barbary w Sosnowcu. Dekretem częstochowskiego bp. Zdzisława Golińskiego z dnia 12 sierpnia 1958 r. dotychczasowy kościół rektoracki został kościołem parafialnym, a jego pierwszym proboszczem ks. prał. Stefan Babczyński. Drugim proboszczem był ks. kan. Bolesław Chwalba. A od 1996 r. trzecim z kolei proboszczem został ks. Witold Pękalski.

Reklama

Rocznica erygowania

- W tym roku mija 50 lat od czasu erygowania parafii, której granice administracyjne zmieniały się w zależności od powstania nowych parafii na terenie miasta. Od samego początku było to szczególnie ulubione miejsce nie tylko dla mieszkańców Sosnowca, ale również dla przybywających tu podróżnych - wyjaśnia ks. kan. Witold Pękalski. - Wielką czcią u wiernych wypraszających sobie potrzebne łaski i zdrowie jest sprowadzona z Lourdes w 1904 r. figura Matki Bożej, umieszczona w grocie. Sprowadzono ją na 50-lecie ogłoszenia dogmatu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - mówi Ksiądz Proboszcz. O wielu otrzymanych łaskach za Jej pośrednictwem świadczą także umieszczone w świątyni wota, ofiarowane przez tych, którzy doznali tu cudu uzdrowienia czy przemiany serc. - Dziś, kiedy patrzymy wstecz na wszystkie lata, podczas których świątynia ta stanowiła dla wielu pokoleń nie tylko miejsce kultu, ale także bastion ostoi polskości, jej narodowych i patriotycznych tradycji, winni jesteśmy wdzięczność naszym przodkom. Za tę świątynię, za jej stałe upiększanie, za troskę o to miejsce tak drogie każdemu z nas. Swoją wdzięczność kieruję pod adresem wszystkich kapłanów już nieżyjących, którzy w tym kościele pracowali dla większej chwały Boga i dla dobra wiernych. Dziękuję wszystkim dobroczyńcom i tym zmarłym i żyjącym, za troskę o naszą świątynię i jej otoczenie. Dziękuję Dobremu Bogu za 25 lat mojej posługi kapłańskiej za to, że dane jest mi w tym właśnie miejscu duszpasterzować, u siebie, wśród swoich, stąd bowiem pochodzę - podkreślił ks. Pękalski.

Poczynione prace

Ks. kan. Witold Pękalski przybył do Sosnowca po wybudowaniu kościoła w Sarnowie, czyli duszpasterzuje w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa już pod 12 lat. To blisko połowa jego kapłańskiej posługi. Przez ten okres udało mu się wykonać szereg prac renowacyjnych i remontowych w świątyni i wokół niej, bo trzeba dodać, ze kościółek kolejowy jest otoczony zielonym parkiem. I tak odrestaurowano grotę Matki Bożej z Lourdes, grób Pana Jezusa, figurę Serca Pana Jezusa. Odnowione zostały także stacje drogi krzyżowej znajdujące się na zewnątrz kościoła, na murze odgradzającym plac kościelny od dworca PKP. Stacje były dokładnie i skrupulatnie odnawiane, gdyż po pierwsze są wystawione na zewnątrz, a po drugie ich autorem jest prawdopodobnie Włodzimierz Tetmajer. Ten sam, który jest autorem malatury w sosnowieckiej bazylice katedralnej. Oczywiście uporządkowany został teren wokół kościoła i plebanii. Położono kostkę brukową, odnowiono ławki, posadzone zostały krzewy i kwiaty. W kościele też zaszły poważne zmiany. Po pierwsze wymienione zostało pokrycie dachowe - dach otrzymał dachówkę ceramiczną, zaś wieża - blachę miedzianą. Niestety lokalizacja kościoła w centrum miasta, tuż przy głównych ciągach komunikacyjnych wymagała zaankrowania murów świątyni. Gdy już to było gotowe położono nową elewację i podświetlono kościół. Wewnątrz przybył nowy chór, który został wybudowany od podstaw. Wymieniono również oświetlenie, odrestaurowano malowidła ścienne przedstawiające sceny ewangeliczne, 3 witraże, konfesjonał, ambonkę i sedilia. Po raz pierwszy po kilkuletnim remoncie rozbrzmiały też 8 głosowe organy. Dawny blask został przywrócony figurom z prezbiterium: Serca Pana Jezusa, Matki Bożej i św. Jana. Generalny remont nie ominął także i plabanii, która otrzymała całkowicie nowy wystrój.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Ukraina

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Ministerka spraw zagranicznych Belgii, która obecnie sprawuje przewodnictwo w UE, podkreśliła, że proces rozszerzenia jest geostrategiczną inwestycją w pokój, bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt. Dodała, że UE docenia determinację Ukrainy w realizacji programu reform UE, zwłaszcza w kontekście rosyjskiej agresji, i oczekuje zaangażowania we wdrażanie kolejnych reform.

CZYTAJ DALEJ

25 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-25 06:53

[ TEMATY ]

ME 2024

PAP/Leszek Szymański

25 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Dziś po raz ostatni podczas Euro 2024 na boisko wyjdzie reprezentacja Polski. Krzysztof Piątek przyznał, że reprezentacja Polski, która już po dwóch meczach straciła szansę wyjścia z grupy D mistrzostw Europy, wyjedzie bogatsza o cenne doświadczenie. "Czuję, że w przyszłości możemy coś zrobić" - dodał. Na razie piłkarzy czeka jeszcze wtorkowy mecz z Francją. Podopieczni Michała Probierza przegrali najpierw z Holandią w Hamburgu 1:2, następnie z Austrią 1:3 w Berlinie i już wiadomo, że z "Trójkolorowymi" w Dortmundzie zagrają tylko o prestiż.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

[ TEMATY ]

boromeuszki

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Do Kielc siostry boromeuszki sprowadził śp. biskup Stanisław Szymecki. Wówczas, oprócz posługi w Domu Biskupim (którą dwie siostry pełniły do śmierci następcy bp. Szymeckiego, czyli śp. bp. Kazimierza Ryczana), dwie kolejne boromeuszki rozpoczęły pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję