Reklama

I Synod Diecezjalny rozpoczęty

We wspomnienie liturgiczne św. Jadwigi, patronki dnia wyboru papieża Jana Pawła II, przypadające 16 października, biskup legnicki Stefan Cichy dokonał uroczystego otwarcia I Synodu Diecezji Legnickiej.

Niedziela legnicka 44/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpoczęła się procesją z kościoła stacyjnego Ojców Franciszkanów pw. św. Jana Chrzciciela do katedry. Tu została odprawiona Msza św. koncelebrowana, podczas której osoby zaproszone do prac synodalnych złożyły wyznanie wiary. Eucharystia sprawowana była pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego, wraz z biskupami: Stefanem Regmuntem i pierwszym biskupem legnickim Tadeuszem Rybakiem, w gronie ponad 140 księży i zakonników oraz ludzi świeckich.
„Zaczynamy w imię Boże wielkie dzieło - mówił w homilii biskup Stefan Cichy - Czeka nas wielka praca w poszczególnych komisjach: i w Komisji Głównej i w parafialnych zespołach parafialnych i podczas sesji plenarnych, które będą się odbywać dwa razy w roku... Potrzebujemy w tym dziele orędowników, dlatego wybraliśmy na dzień otwarcia Synodu wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej. W wielu kościołach możemy znaleźć wizerunki tej świętej. Wybraliśmy tę datę, aby iść za inspiracją sługi Bożego Jana Pawła II, który w dzień liturgicznego jej wspomnienia został wybrany na papieża. Chcemy od św. Jadwigi i Jana Pawła II czerpać natchnienie do naszych prac synodalnych”. Nawiązując zaś do etymologii słowa „synod”, kaznodzieja mówił: „Szliśmy razem od kościoła św. Jana do katedry, aby sobie uświadomić, że synod, to jest wspólne kroczenie drogą wiary, wspólne kroczenie drogą modlitwy, to jest wspólne kroczenie drogą wypełniania woli Bożej”. Modlitwę w katedrze zakończyło zawierzenie prac synodalnych św. Jadwidze i błogosławieństwo zgromadzonych jej relikwiami.
Druga część uroczystości odbyła się w poświęconym tego dnia przez biskupa legnickiego nowym Centrum Spotkań im. Jana Pawła II. To nowoczesne centrum konferencyjne, przy którym prace trwały prawie rok, znajduje się w podziemiu legnickiego kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy. Ma odtąd służyć m.in. działalności Synodu, ale także innym organizowanym w diecezji konferencjom i spotkaniom. W nim odbyła się I Sesja Plenarna, podczas której odczytano i zatwierdzono Regulamin, odebrano przysięgę uczestników i zaprezentowano członków poszczególnych komisji. Biskup Stefan Regmunt odczytał też telegram do Ojca Świętego Benedykta XVI, w którym Biskup legnicki wraz ze wszystkimi uczestnikami I Synodu informuje Ojca Świętego o rozpoczętym dziele synodalnym i prosi o błogosławieństwo.
Tę niezwykłą uroczystość poprzedziło szereg różnych działań i przygotowań. Przede wszystkim 28 VI br., biskup legnicki Stefan Cichy wydał Dekret zwołujący I Synod w Diecezji Legnickiej. Tego samego dnia, osobnym dekretem, ustanowił Komisję Główną, 10 Komisji Synodalnych zajmujących się szczegółową problematyką oraz Sekretariat Synodu (podajemy w osobnej ramce).
W międzyczasie wydział duszpasterski legnickiej Kurii przygotował materiały duszpasterskie mające za zadanie pomóc duszpasterzom w przygotowaniu wiernych do Synodu. Zawierały one propozycje nabożeństw w intencji Synodu, katechez dla dzieci i młodzieży, oraz katechezy dla dorosłych, które od pierwszej niedzieli września były odczytywane w parafiach przed każdą Mszą św. Wielokrotnie też w różnych okolicznościach księża biskupi przy pełnieniu swych posług zachęcali i prosili wiernych o modlitwę w tej intencji.
W dniu inauguracji Synodu (16 X) Biskup legnicki ogłosił jeszcze 2 kolejne dekrety: Dekret ustanawiający przedstawicieli duchowieństwa poszczególnych dekanatów oraz Dekret ustanawiający wybranych przedstawicieli osób duchownych i świeckich członkami Pierwszego Synodu Diecezji Legnickiej.
Tak więc dzięki tym decyzjom bezpośrednio w prace Synodu zaangażowanych jest obecnie ponad 270 osób, które przez 5 lat pracować będą w poszczególnych komisjach. Następnym etapem będzie powołanie parafialnych zespołów synodalnych, które mają liczyć 20-30 osób. Z chwilą ich ustanowienia, w prace synodalne będzie zaangażowanych ok. 7 tys. osób.
Synod zaplanowany został na 5 lat i przebiegać będzie pod hasłem: „Przypatrzmy się naszemu powołaniu”. Tok prac będzie można śledzić na specjalnie utworzonej stronie internetowej: www.synod.diecezja.legnica.pl

Reklama

O Synodzie powiedzieli:

Ks. Bogusław Wolański, sekretarz pomocniczy I Synodu Diecezji Legnickiej
Bardzo ważną częścią Synodu diecezjalnego jest sekretariat. Wszelkie dokumenty, które będą się pojawiały podczas prac synodalnych, będą wypływały z prac poszczególnych 10 komisji synodalnych, które ksiądz biskup powołał. Ale musi być też pewien organ, który będzie koordynował prace poszczególnych komisji, będzie również dbał o to, aby dokumenty, propozycje z poszczególnych komisji trafiały również do zespołów synodalnych w parafiach. I właśnie m.in. koordynacją tego rozsyłania zajmuje się sekretariat Synodu. Sekretariat też dba o to, żeby 29 relatorów dekanalnych pracowało dobrze, żeby dobrze kontrolowało przebieg prac synodalnych w swoich dekanatach i w poszczególnych parafiach. Sekretariat ma również za zadanie prowadzenie archiwum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Jan Pazgan, członek komisji Duszpasterstwa Młodzieży
Nie ma człowieka, który by sobie nie uświadamiał i nie zdawał sprawy z tego, jak ważna jest sprawa młodzieży, szczególnie nakreślenia dla nich pewnych wzorców, bo przykłady idące z góry często są bardzo słabe. Ukazywanie i ciągłe usiłowanie dotarcia do młodzieży jest zadaniem Kościoła. Dlatego szansą Synodu jest jakaś próba dotarcia z orędziem Chrystusa dzisiaj.

Ks. Bogusław Drożdż, sekretarz generalny I Synodu Diecezji Legnickiej
Synod, który rozpoczynamy, będzie trwał prawie 5 lat. Będzie to taka specyficzna forma katechezy obejmująca wszystkich wiernych diecezji legnickiej, a więc duchownych jak i świeckich. Synod będzie funkcjonował od góry i od dołu - jeśli można tak powiedzieć. Od góry - to znaczy od biskupa poprzez komisję główną, komisje synodalne do zespołów parafialnych i konkretnych wiernych. Od dołu - to znaczy od wiernych poprzez zespoły parafialne do biskupa diecezjalnego. Synod diecezjalny ma cele duszpasterskie. Pomocą dla realizacji tego będzie hasło synodu „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. Będziemy zatem przyglądać się naszemu powołaniu i doszukiwać się tych zrębów miłości, które Pan Bóg w nas umieścił.

Reklama

Jolanta Bochyńska z Piechowic, członek I Synodu Diecezji Legnickiej
Świat zewnętrzny tak bardzo mocno i agresywnie wkracza w nasze rodziny, chcąc nas od Pana Boga oddalić. Potrzeba naszej aktywności, żeby to zmienić, żeby pokazać, że Kościół jest żywy i prawdziwy.

S. Czesława Maćkała, adoratorka Krwi Chrystusa, członek I Synodu Diecezji Legnickiej
Synod jest szansą dla diecezji legnickiej. Stanowi możliwość spojrzenia na działalność i życie Kościoła. Jest okazją oceny tego, co się już zadziało w tej diecezji w okresie 15 lat jej istnienia, ale także wytyczeniem pewnych nowych kierunków, nowych działań, które będzie mogła podjąć cała diecezja, duchowieństwo i wierni.

Ks. Piotr Nowosielski, przewodniczący komisji do spraw mediów
Komisja pragnie zająć się obecnością mediów w naszym codziennym życiu. Mediów w szerokim tego słowa znaczeniu. Chodzi nam tutaj o obecność prasy, radia, telewizji, internetu. Chcemy dokonać w ramach prac tej komisji analizy istniejących mediów i w jaki sposób one nam służą, w jaki sposób służą jakiemuś dobru wspólnemu, a także jakie jest wśród nich miejsce mediów katolickich. Po drugie chcielibyśmy także odpowiedzieć na pytania wszystkich członków komisji parafialnych związane z mediami. Po trzecie zaproponować rozwiązania na przyszłość. Takim kierunkiem jest tu wychowanie do mediów. Jest to temat, który powinien być podejmowany chociażby przez szkoły, uczelnie. Chcielibyśmy to widzieć w szerszym kontekście. Wychowanie do mediów powinno obejmować nie tylko dzieci i młodzież, ale rodziców a także tych, którzy są tzw. nadawcami czyli wydawcami mediów, autorami różnych informacji, które do nas docierają. W skład tej komisji wchodzą zarówno księża jak i osoby świeckie. Są to aktualnie pracujący redaktorzy w różnych mediach.

Reklama

Monika Łukaszów

Dekret powołujący komisję główną, komisje synodalne I Synodu Diecezji Legnickiej

W nawiązaniu do dekretu zwołującego Pierwszy Synod Diecezji Legnickiej z dnia 28 czerwca 2007 r. (L. dz. 1072/07), celem przeprowadzenia Synodu i przygotowania jego uchwał, niniejszym ustanawiam komisje i sekretariat Synodu oraz mianuję przewodniczących tych komisji. Zgodnie z kan. 462 § 2 KPK Przewodniczącym Synodu, w tym również Komisji Głównej, jest Biskup Diecezjalny.

I. Na członków Komisji Głównej Synodu powołuję:
1. Ks. Biskupa Stefana Regmunta, wiceprzewodniczącego,
2. Przewodniczących Komisji Synodalnych (wg punktu II).

II. Ustanawiam Komisje Synodalne i mianuję ich przewodniczących
1. Komisja ds. Nauki i wychowania katolickiego - ks. dr Marek Mendyk
2. Komisja ds. Kultu Bożego - ks. dr Stanisław Araszczuk,
3. Komisja ds. Duchowieństwa - ks. dr Leopold Rzodkiewicz,
4. Komisja ds. Katolików świeckich - ks. dr Jan Klinkowski,
5. Komisja ds. Życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego - o. dr Józef Szańca OFM Conv,
6. Komisja ds. Duszpasterstwa rodzin - ks. dr Dominik Drapiewski,
7. Komisja ds. Młodzieży - ks. dr Andrzej Jaroszewicz,
8. Komisja ds. Duszpasterstwa charytatywnego - ks. dr Czesław Włodarczyk,
9. Komisja ds. Instytucjonalno-prawnych i ekonomicznych - ks. prof. Władysław Bochnak,
10. Komisja ds. Mediów - ks. Piotr Nowosielski

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

[ TEMATY ]

Fatima

100‑lecie objawień fatimskich

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać. Byli to Łucja dos Santos (10 lat), Hiacynta Marto (7 lat) i Franciszek Marto (9 lat). Łucja była cioteczną siostrą rodzeństwa Marto. Pochodzili z podfatimskiej wioski Aljustrel, której mieszkańcy trudnili się hodowlą owiec i uprawą winorośli.

Wcześniej, zanim pastuszkom objawi się Matka Boża, przez ponad rok, od marca 1916 roku, przygotowuje ich na to Anioł. Na wzgórzu Loca do Cabeco dzieci odmawiają różaniec i zaczynają zabawę. Raptem, gdy słyszą silny podmuch wiatru widzą przed sobą młodzieńca. Przybysz mówi: Nie bójcie się, jestem Aniołem Pokoju, módlcie się razem ze mną". Następnie uczy ich jak mają się modlić, słowami: "O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Cię, ufam Tobie i kocham Cię. Proszę, byś przebaczył tym, którzy nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, nie ufają Tobie i nie kochają Ciebie". Nakazuje im modlić się w ten sposób, zapewniając, że serca Jezusa i Maryi słuchają uważnie ich słów i próśb.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22

[ TEMATY ]

Raymond Nader

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Raymond Nader jest chrześcijaninem maronitą, ojcem trójki dzieci, który doświadczył widzeń św. Szarbela. Na początku spotkania Raymond Nader podzielił się historią swojego życia. – Przed rozpoczęciem studiów byłem żołnierzem, walczyłem na wojnie. Zdecydowałem o rozpoczęciu studiów, by tam zrozumieć istotę istnienia świata. Uzyskałem dyplom z inżynierii elektromechanicznej. Po studiach wyjechałem z Libanu do Wielkiej Brytanii, by tam specjalizować się w fizyce jądrowej – tak zaczął swoją opowieść Libańczyk.

CZYTAJ DALEJ

Papież: nie skazujmy starszych na samotność

2024-05-14 12:52

[ TEMATY ]

papież Franciszek

pixabay

Papież Franciszek

Papież Franciszek

„Nie omieszkajmy okazać czułości dziadkom i starszym z naszych rodzin, odwiedźmy tych, którzy są zniechęceni i nie mają już nadziei, że inna przyszłość byłaby możliwa. Przeciwstawmy postawie egoistycznej, prowadzącej do zniechęcenia i samotności, otwarte serce i radosną twarz tych, którzy mają odwagę powiedzieć „Nie opuszczę cię!”, i obrać inną drogę” - apeluje Ojciec Święty w opublikowanym dziś Orędziu na IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. W tym roku będzie on obchodzony w niedzielę po wspomnieniu liturgicznym świętych Joachima i Anny - 28 lipca.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA
na IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
28 lipca 2024 r.
„W czasie starości nie opuszczaj mnie” (por. Ps 71, 9)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję