Reklama

„Zrozumieć Papieża dziś”

Niedziela łódzka 27/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swych dokumentach Jan Paweł II daje nam syntezę swego nauczania. Przemówienia wygłaszane do różnych gremiów, przy różnych okazjach, także w czasie podróży, to dostosowane do okoliczności i potrzeb rozwinięcie myśli, które w postaci skondensowanej są obecne właśnie w encyklikach. Postanowiliśmy więc rozmawiać o nich po to, żeby poznać nauczanie Papieża czy raczej - papieski wykład nauki Kościoła”. Powyższe stwierdzenie ks. Adama Bonieckiego, zawarte we wstępie książki pt. „Zrozumieć Papieża”, będącej zapisem rozmów przeprowadzonych przez Katarzynę Kolendę-Zalewską z Redaktorem Naczelnym „Tygodnika Powszechnego”, jest uzasadnieniem spotkania, jakie miało miejsce 13 czerwca br. w gmachu WSD w Łodzi. Zostało ono zatytułowane „Zrozumieć Papieża dziś” i w postaci panelowej dyskusji poświęcone nauczaniu Jana Pawła II. Punktem wyjścia była zarówno treść książki K. Kolendy Zalewskiej i ks. A. Bonieckiego, jak i przesłanie Papieża skierowane do łodzian 20 lat temu. Spotkanie zostało zorganizowane przez: KIK w Łodzi, Centrum Kulturalne Romano Guardini, Klub Przyjaciół „Tygodnika Powszechnego” w Łodzi, Instytut Teologiczny, Duszpasterstwo Akademickie „5”, przy współpracy mediów: Radia VOX, łódzkiej edycji tygodnika „Niedziela” i „Gazety Wyborczej”. Dyskusję, której pomysłodawcą był ks. dr hab. Andrzej Perzyński, wykładowca WSD w Łodzi i UKSW, poprowadził redaktor Łukasz Głowacki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Michał Seweryński, wiceprezes łódzkiego KIK-u prof. Barbara Bogołębska, ks. Andrzej Luter oraz redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” ks. Adam Boniecki. Pierwsza część spotkania została poświęcona przesłaniom Papieża z 1987 r. w Łodzi. W dyskusji skupiono się na współczesnym znaczeniu słów Papieża, które choć zostały wygłoszone w innej i odległej sytuacji polityczno-społecznej naszego kraju, nie straciły na wartości. Ich aktualność zaznacza się w podkreśleniu wartości kobiety i rodziny, więzi jaka istnieje między kobietą a pracą, oraz w zaznaczeniu problemu rozdzielania domu i pracy zawodowej. Z pewnością konieczne jest - jak zaznaczyli zaproszeni goście - zaktywizowanie duszpasterstwa pracodawców oraz prawne wsparcie kobiet w środowiskach pracy, tak, aby ideał godzenia rodziny i pracy stawał się realnym wyzwaniem dla rodzin współczesnych. Druga część dyskusji, w której udział wziął ks. A. Boniecki, została w pełni poświęcona rozważaniom i aktualizacji treści książki „Zrozumieć Papieża”. Jak zaznaczył ks. Boniecki, celem powstania tego wywiadu była mobilizacja ludzi do prowadzenia rozmów o nie zawsze łatwych encyklikach Jana Pawła II, „jakie może prowadzić zwykły człowiek ze zwykłym księdzem”.
Spotkanie, które zgromadziło wiele osób z różnych środowisk, jest dowodem na żywe zainteresowanie nauczaniem Jana Pawła II. Należy więc żywić nadzieję, że zapoczątkowane spotkanie będzie twórczą inicjatywą kolejnych dyskusji, które umożliwią zetknięcie się i dialog różnych środowisk na tematy, które wyznaczają drogę każdemu człowiekowi, bez względu na różnice poglądowe. W tym celu zostanie wkrótce utworzona specjalna strona internetowa: www.tygodnik.lodz.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Św. Brata Alberta

[ TEMATY ]

nowenna

św. Brat Albert

św. Brat Albert Chmielowski

Archiwum autora

Nowenna do odmawiania przed wspomnieniem św. Brata Alberta Chmielowskiego lub w dowolnym terminie.

W. Boże wejrzyj ku wspomożeniu memu.
CZYTAJ DALEJ

Zapadły decyzje w sprawie tegorocznych kanonizacji Acutisa i Frassatiego!

2025-06-13 10:27

[ TEMATY ]

kanonizacja

bł. Pier Giorgio Frassati

bł. Carlo Acutis

Vatican Media

W Watykanie podjęto decyzje o najbliższych kanonizacjach. 7 września w poczet świętych zaliczeni zostaną Karol Acutis i Piotr Jerzy Frassati, a 19 października Ignacy Choukrallah Maloyan, Piotr To Rot, Wincenta Maria Poloni, Maria z Góry Karmel Rendiles Martínez, Maria Troncatti, Józef Grzegorz Hernández Cisneros i Bartłomiej Longo.

Decyzje w sprawie kanonizacji zapadły na konsystorzu, który dziś rano odbył się w Watykanie. Poprzedziło go wspólne odmówienie modlitwy brewiarzowej pod przewodnictwem Ojca Świętego. Był to pierwszy w tym pontyfikacie konsystorz w sprawach kanonizacyjnych.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Rzeszowski: opublikowane zasady działania Komisji ds. pedofilii nie są oficjalnym dokumentem KEP

2025-06-14 15:12

[ TEMATY ]

komisja

Komisja KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży ks. Wojciech Rzeszowski wydał oświadczenie w sprawie opublikowanego w mediach dokumentu „Zasady działania Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce". Poinformował, że dokument nie jest oficjalnym dokumentem Konferencji Episkopatu Polski, a wersją studyjną, która nie została jeszcze zakończona.

W przestrzeni medialnej upubliczniony został dokument „Zasady działania Komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce”, który był przygotowany przez zespół pod przewodnictwem ks. abpa Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. W związku z tym pragnę poinformować, iż wspomniane „Zasady” nie są oficjalnym dokumentem Konferencji Episkopatu Polski, a wersją studyjną, która nie została jeszcze zakończona. Dokument nie uwzględnia ostatnich propozycji samego zespołu przygotowawczego (np. formy współpracy z osobami zranionymi) ani uwag zgłaszanych podczas ostatniego zebrania plenarnego KEP w Katowicach. W związku z tym ważne, by pamiętać, że choć opublikowane „Zasady działania Komisji” są już w mocno zaawansowanym stanie, to jednak nie są dokumentem gotowym i definitywnie określonym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję