Prezydium Legionu Maryi przy parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny na os. Słonecznym w Szczecinie spotyka się (korzystając z pomieszczenia w Domu Pielgrzyma) w każdy wtorek po Mszy św. o godz. 18.00. Zostałem zaproszony na takie cotygodniowe spotkanie. Wspólnocie towarzyszył kierownik duchowy - ks. wikariusz Tomasz Kuryłowicz. Zgromadziliśmy się w sali przy ołtarzyku, na którym umieszczona była figurka Niepokalanej, portret założyciela Franka Duffa oraz vexillium ruchu. Vexillium to znak Legionu Maryi (wykonany na wzór znaku rzymskiej kohorty legionowej; zamiast orła wieńczy go gołębica - symbol Ducha Świętego, pod nią na poprzecznej tabliczce umieszczony jest napis: Legio Mariae, niżej - wizerunek Maryi Niepokalanie Poczętej).
Na spotkaniu legioniści korzystali z broszurki (z tzw. tessery) z modlitwami legionowymi. Odbywały się modlitwy wstępne, katena Legionu odmawiana w połowie zebrania i modlitwa legionowa na zakończenie. Katena (łac. łańcuch) to codzienna obowiązkowa modlitwa oparta na hymnie Magnificat, jednocząca wszystkich członków ruchu. Odmówiono także jedną część Różańca św. Bezpośrednio po nim nastąpiło czytanie duchowe, wybrane z czytań podręcznika.
Celem Legionu Maryi jest własne uświęcenie przez modlitwę i pracę apostolską. Stąd ważną częścią spotkania było składanie sprawozdań (przez każdego członka grupy) z wykonanych zadań oraz przyjęcie dalszych na kolejny tydzień.
Jak zdążyłem się zorientować, zadania apostolskie podejmowane przez prezydia szczecińskie są różnorakie. Należą do nich m. in.: dbanie o wystrój i porządek w kościele, prowadzenie kiosku parafialnego w niedzielę, udział w procesjach, apostołowanie przy pomocy cudownego medalika, odwiedziny chorych w domach i szpitalu (na Pomorzanach), pomoc w schronisku dla bezdomnych, przewodniczenie modlitwie różańcowej w kościołach, duchowa adopcja dziecka poczętego, otaczanie modlitwą kapłanów. W intencji powołań w każdy pierwszy czwartek miesiąca odbywa się czuwanie w świątyniach w godz. od 19.00 do 24.00. Podkreślano, że legioniści docierają nawet do tych środowisk, do których nie zawsze trafia duszpasterz. „Legioniści zrobią wszystko, co zleci im kierownik duchowy” - zapewniała prezes Maria Zakrzewska.
Pokazana mi kronika prezydium w parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny na os. Słonecznym dokumentuje najważniejsze wydarzenia tej grupy legionowej. Zawiązała się ona po niedzieli informacyjnej 16 listopada 2003 r. Po okresie próby chętni złożyli 23 marca 2004 r. przyrzeczenie legionowe. Powstałe prezydium składa się z 10 członków aktywnych i 9 pomocniczych. 8 marca 2004 r. dokonano poświęcenia proporca tego prezydium, a 27 kwietnia 2004 r. - vexillium.
16 kwietnia 2005 r. odbyła się najważniejsza, coroczna uroczystość Legionu, w której uczestniczyli wszyscy jej członkowie - Acies. W sposób uroczysty odnowili oni - osobiście i zbiorowo - legionową deklarację wierności Matce Bożej, używając formuły: „Jestem całkowicie Twój, moja Królowo, moja Matko, i wszystko, co posiadam, jest Twoje”.
Celem prowadzenia wspomnianych niedziel informacyjnych jest powstanie w najbliższym czasie kolejnych prezydiów w Szczecinie (obok już istniejących: Najświętszego Zbawiciela, Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, Ducha Świętego i Świętej Rodziny) - św. Jakuba i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Stanie się to podstawą do powołania w naszym mieście rady, nazywanej kurią. Do objęcia kierownictwa duchowego przyszłej kurii przygotowuje się ks. Edward Kozakowski.
Byłoby dobrze, aby powstały kolejne grupy Legionu Maryi, tego „ruchu ludzi świeckich, którzy proponują uczynić wiarę motywem życia dla osiągnięcia indywidualnej świętości - jak mówił Jan Paweł II w 1982 r. - by być fermentem w ludzie Bożym, być chrześcijańską inspiracją we współczesnym świecie”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu