W niedzielę 13 sierpnia br. bp. Ryszarda Karpińskiego serdecznie witali przedstawiciele parafii i proboszcz ks. Zbigniew Kasprzak. Podczas pierwszej Mszy św. Ksiądz Biskup spotkał się z dziećmi, którym udzielił indywidualnego błogosławieństwa, a po niej z przedstawicielami grup parafialnych. Dzieci, młodzież i starsi pogłębiają wiarę i wiedzę religijną, gromadząc się w kołach różańcowych, Częstochowskiej Rodzinie Różańcowej, grupie św. o. Pio i kole misyjnym dzieci. Ponadto przy kościele działa liturgiczna służba ołtarza (ministranci i lektorzy), schola, duszpasterstwo młodzieży oraz Rada Duszpasterska. Spotkanie z Księdzem Biskupem umocniło wiernych, zaangażowanych w życie wspólnoty parafialnej, mobilizując ich do jeszcze aktywniejszej pracy na rzecz wspólnego dobra.
W samo południe dziekan ks. kan. Ryszard Sowa przewodniczył Mszy św. odpustowej, podczas której proboszcz ks. Zbigniew Kasprzak złożył sprawozdanie z prowadzonej przez ostatnie pięć lat duchowej i materialnej działalności parafii. Podczas Sumy odbyło się także oficjalne powitanie Księdza Biskupa. Wójt Ryszard Dudek, Anna Hałabiś i Henryk Ciasnocha mówili: „Zdajemy sobie sprawę, że taka wizyta to radość, ale także odpowiedzialność i zadanie, aby parafia, do której przybywasz, a o którą tak bardzo troszczy się nasz Ksiądz Proboszcz, była mocna wiarą, nieustanną modlitwą i miejscem wypraszania Bożych łask”.
Niejako potwierdzeniem tych słów stało się wygłoszone sprawozdanie. Ksiądz Proboszcz mówił w nim, że dzieci i młodzież chętnie biorą udział w życiu religijnym parafii: „ministranci służą przy ołtarzu, lektorzy czytają Pismo Święte, prowadzą modlitwy, Różaniec, asystują w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, dziewczęta śpiewają w scholi, młodzież przygotowuje oprawę liturgii w niedzielę oraz w okresie rekolekcji i odpustów”. W czasie wakacji organizowane są pielgrzymki autokarowe do miejsc kultu maryjnego. Parafianie z Szastaraki wspólnie z proboszczem poznali m.in. Częstochowę, Krasnobród, Kalwarię Zebrzydowską i Niepokalanów. Odwiedzili także Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i Wadowice. Ks. Kasprzak podkreślał, że od nawiedzenia ikony Matki Bożej Częstochowskiej nastąpiło znaczne ożywienie życia religijnego wśród wiernych, czego przykładem może być m.in. coraz liczniejsza obecność wiernych na codziennej Mszy św. Mała, położona na obrzeżach diecezji parafia, dobrze znana jest na Lubelszczyźnie dzięki interesującej stronie internetowej oraz częstym tekstom, ukazującym się w tygodnikach katolickich.
Chlubą parafii jest piękna świątynia i zadbane otoczenie. Od ostatniej wizytacji pomalowano wnętrze kościoła, a tylko od sierpnia 2004 r. wykonano dziesięć witraży, obrazujących tajemnice radosne Różańca, Golgotę, Zesłanie Ducha Świętego, Matkę Bożą Wniebowziętą i Ukoronowaną oraz św. Maksymiliana Kolbego i św. o. Pio. Na wyposażeniu kościoła znalazły się nowe szaty liturgiczne, dębowe ławki, dwa konfesjonały, szafy i regały w zakrystii. Wzrok wiernych przyciągają ambona, chrzcielnica, kropielnica i wazon z granitu, a słuch - nowe nagłośnienie. Ponadto parafia zakupiła działkę przy kościele, na której powstał asfaltowy parking, położono kostkę brukową przy wejściu do świątyni oraz wykonano drogę dojazdową do cmentarza grzebalnego.
Za wszelkie dobro, z którego czerpać będą pokolenia wiernych, Ksiądz Proboszcz podziękował parafianom i władzom samorządowym. „Gdyby nie wasze zaangażowanie, odpowiedzialność, dobroć serca i modlitwa, nie bylibyśmy w stanie uczynić tyle dobra” - mówił. Zwracając się do Księdza Biskupa, ks. Kasprzak przedstawił powierzonych mu wiernych jako „ludzi mądrych i odpowiedzialnych za swoje rodziny, którzy wiedzą, że przetrwać może tylko rodzina silna Bogiem”. U progu uroczystej Mszy św. Ksiądz Proboszcz poprosił bp. Karpińskiego o poświęcenie nowych szaf i regałów, konfesjonałów oraz parkingu przy kościele.
Bp Ryszard Karpiński, nawiązując do przeżywanych uroczystości odpustowych, powiedział: „Stajemy w zadumie z tymi, którzy będą pielgrzymować do miejsca kaźni św. Maksymiliana Kolbego, gdzie w 65. rocznicę jego śmierci ofiarę eucharystyczną będzie sprawować kard. Stanisław Dziwisz”. Ksiądz Biskup wrócił pamięcią do pielgrzymki Benedykta XVI do Polski, gdy „oczy wszystkich były zwrócone z ciekawości, jak zachowa się papież w Auschwitz”. Ojciec Święty przemówił milczeniem i modlitwą słowami z Psalmu: To dla Imienia Twego, Panie. „A czy dzisiaj - pytał Ksiądz Biskup - nie wznoszą się ręce do Boga z pytaniem, dlaczego tyle niewinnej krwi przelanej na naszych oczach? Bo zabrakło w ludzkich sercach i duszach miłości”. Bp Karpiński przypomniał wiernym, że postać patrona mówi o wielkiej miłości w takim miejscu, które bez przesady można nazwać piekłem XX w. „Okazuje się, że byli ludzie w takim piekle, był człowiek, który uświęcił się, oddając życie za drugiego człowieka - mówił Ksiądz Biskup. - Zapytajmy siebie, jak na jego tle wygląda nasze wyznanie wiary? Niech uroczystość odpustowa wspólnoty parafialnej będzie okazją, aby bardziej czcić i szanować bliźnich, aby starać się być lepszym dla drugiego człowieka”.
Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup udzielił pasterskiego błogosławieństwa, a wierni wyruszyli w uroczystej procesji eucharystycznej, wielbiąc Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Parafianie, zachęceni przez Księdza Biskupa i Księdza Proboszcza, udali się do domów bogatsi nie tylko o przeżycia duchowe, ale także pamiątkę w postaci zakupionych książek. W wielu z nich widnieje osobista dedykacja Księdza Biskupa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu