Reklama

Świat

Śledztwo w sprawie byłego kardynała McCarricka

Rezultat śledztwa watykańskiego sprawie Theodore'a McCarricka zostać opublikowane na początku 2020 r., powiedział kardynał Sean O’Malley. Metropolita Bostonu należy do Rady Kardynałów i przewodniczy Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

[ TEMATY ]

USA

wykorzystywanie

Theodore McCarrick

wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. O’Malley przedstawił pokrótce aktualną sytuację dotyczącą stanu dochodzenia Stolicy Apostolskiej w sprawie McCarricka podczas dorocznego jesiennego zgromadzenia plenarnego biskupów USA w Baltimore w stanie Maryland, które odbywa się w dniach 11-13 listopada. Przed kilkoma dniami wraz z biskupami z Nowej Anglii został on przyjęty w ramach wizyty ad limina przez Ojca Świętego oraz spotkał się z kierownictwem dykasterii watykańskich. „Nie baliśmy się poruszyć kwestii odnośnie do raportu dotyczącego Theodore’a McCarricka i podkreśliliśmy ważność opublikowania odpowiedzi na wiele poważnych pytań w tej sprawie” - powiedział kard. O’Malley. Zaznaczył, że rozmawiając z Sekretarzem Stanu, kard. Pietro Parolinem podkreślił, iż biskupi, księża, zakonnicy i wierni świeccy w Stanach Zjednoczonych z niepokojem czekają na wyniki dochodzenia dotyczącego tego jak McCarrick „mógł zostać arcybiskupem i kardynałem, kto, co i kiedy wiedział na ten temat”.

„Długie oczekiwanie spowodowało wielką frustrację biskupów i naszego ludu, a także surową, a nawet cyniczną interpretację pozornej ciszy”, dodał metropolita Bostonu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin zapewnił delegację z USA o tym, że pierwotnie Watykan miał zamiar opublikowania odpowiedzi na śledztwo przed obecnym spotkaniem biskupów USA w Baltimore, ale zakres śledztwa i ilość informacji odkrytych w tym procesie wymusiły późniejszą datę publikacji.

„Jest pragnienie, staranie o dokładność i przejrzystość, aby odpowiedzieć na pytania ludzi, a nie tylko tworzyć więcej pytań” - powiedział kard. O'Malley o działaniach Stolicy Apostolskiej.

Kardynał dodał, że widział „potężny dokument” Watykanu, który jest tłumaczony na język włoski w celu prezentacji papieżowi Franciszkowi, z zamierzoną publikacją na początku 2020 roku.

2019-11-12 13:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: na Kapitolu łazienki dla kobiet mają być tylko dla... kobiet

[ TEMATY ]

USA

Ameryka

Izba Reprezentatów

spiker

łazienki

Adobe Stock

Łazienki dla kobiet i mężczyzn przeznaczone mają być tylko dla biologicznych kobiet i mężczyzn

Łazienki dla kobiet i mężczyzn przeznaczone mają być tylko dla biologicznych kobiet i mężczyzn

Mike Johnson, spiker Izby Reprezentantów zdecydował we środę, że łazienki przeznaczone dla kobiet i mężczyzn na Kapitolu mogą być używane tylko przez osoby tej płci biologicznej. To reakcja na wybór Sary McBride, która w styczniu zostanie pierwszą transseksualistką zasiadającą w Kongresie. Jak się okazuje, w tak oczywistych sprawach amerykańscy politycy (i zapewne europejscy również) potrzebują debaty i specjalnych przepisów.

"Wszystkie pomieszczenia przeznaczone wyłącznie dla jednej płci w budynkach Kapitolu i budynkach biurowych Izby Reprezentantów — jak toalety, przebieralnie i szatnie — są zarezerwowane dla osób tej płci biologicznej" - napisał przewodniczący Izby Reprezentantów. "Kobiety zasługują na przestrzenie przeznaczone wyłącznie dla kobiet" - dodał Mike Johnson.
CZYTAJ DALEJ

Jaka jest moja wiara?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 57-66.

Wtorek, 23 grudnia. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Historyczny moment dla UKSW

2025-12-22 21:29

[ TEMATY ]

UKSW

ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski

UKSW

Na zdjęciu od lewej: ks. prof. Ryszard Czekalski, Grzegorz Pietruczuk, Włodzimierz Piątkowski

Na zdjęciu od lewej: ks. prof. Ryszard Czekalski, Grzegorz Pietruczuk, Włodzimierz Piątkowski

Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, spotkał się dziś z burmistrzem Dzielnicy Bielany Grzegorzem Pietruczukiem. Podczas spotkania podpisano protokół zdawczo-odbiorczy, finalizując przekazanie uczelni blisko hektara terenów położonych w rejonie ul. Żubrowej.

To ważny krok, wieńczący ponad dwudziestoletnie starania o pozyskanie tych działek, prowadzone z myślą o dalszym rozwoju kampusu przy ul. Wóycickiego oraz stworzeniu nowoczesnego miasteczka uniwersyteckiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję