Reklama

Z wizytą „ad limina Apostolorum”

Niedziela rzeszowska 52/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z bp. Kazimierzem Górnym, ordynariuszem diecezji rzeszowskiej, o wizycie „ad limina Apostolorum”, rozmawia ks. dr Józef Kula, redaktor odpowiedzialny „Niedzieli Południowej”

Ks. dr Józef Kula: - Księże Biskupie, jak przebiegała wizyta „ad limina Apostolorum”?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bp Kazimierz Górny: - Wizyta odbywa się co 5 lat, w obecnej sytuacji po siedmiu latach. Biskupi polscy zostali podzieleni na 3 grupy: (południe należy do 2 grupy: od Opola przez Gliwice, Katowice, Kraków, Sosnowiec, Radom, Łódź, Zamość, Rzeszów, Tarnów, Przemyśl - było nas 35 biskupów. W Rzymie mieszkaliśmy w pobliżu Watykanu. Przez cały tydzień trwały rozmowy w dykasteriach watykańskich. Odwiedzaliśmy w każdym dniu 4-5 dykasterii, rozmawiając z prefektem kongregacji, z jej pracownikami. Taka rozmowa trwała 1-1,5 godz. Nasz pobyt był poprzedzony sprawozdaniami, które co 5 lat diecezja wysyła.
Msze św. odprawialiśmy wspólnie w bazylikach rzymskich, np. w pięknej Bazylice na Lateranie, gdzie była siedziba papieska do XIV-XV wieku. W drugim dniu - Bazylice poświęconej Matce Bożej, Santa Maria Maggiore, w której jest czczony obraz Matki Bożej Salus Populi Romani. W trzecim dniu - w Bazylice św. Pawła za Murami. Udział w takiej Mszy św. był czymś niesłychanie pięknym. W następnym dniu, w piątek, odprawialiśmy Mszę św. o godz. 7.00 rano w Bazylice św. Piotra, ale w podziemiach. Tuż obok grobu św. Piotra i obok grobu Jana Pawła II. Ta Msza św. zgromadziła wielu świeckich. Po Mszy św. udaliśmy się do grobu, gdzie znajdują się doczesne szczątki Jana Pawła II. Dla wszystkich uczestników był to moment bardzo wzruszający. Nawiedzenie grobu Jana Pawła II uświadomiło nam także, jak wiele dokonał nasz Rodak.

- Z pewnością wielkim przeżyciem dla Księży Biskupów było spotkanie z Benedyktem XVI. W jakiej atmosferze ono przebiegło?

- Wspólne spotkanie z Ojcem Świętym Benedyktem XVI wyznaczone było na sobotę 3 grudnia. Tego dnia przyjmował również Prezydenta Palestyny. Na spotkaniu indywidualnym byliśmy razem z Biskupem Edwardem. Poprosiliśmy także naszych księży studentów. Ojciec Święty przyjął nas z wielką życzliwością i serdecznością. Najpierw zdjęcia, a potem po wyjściu księży studentów miała miejsce rozmowa. Przedstawiłem podstawowe wiadomości o naszej diecezji, o Wyższym Seminarium Duchownym, powiedziałem, że 30 kapłanów pracuje na misjach, wymieniłem te kraje. Bardzo był uradowany tym, że polscy kapłani chętnie wyjeżdżają na misje.
Powiedziałem, że mamy dobrych ludzi i dobrych kapłanów. Spotkanie z Papieżem w takiej atmosferze jest ogromnie radosne. Wspomniałem także kapłanów, którzy pracują w Uniwersytecie i to również był miły akcent, który Ojciec Święty podkreślił. Te spotkania były ogromnie radosne. Tam w Rzymie człowiek uświadamia sobie, jak wielkie problemy Kościół podejmuje: troska o pokój, o biednych, o rodzinę, obrona życia, sprawa mediów, emigrantów. Widać było, jak wielkie działania prowadzi Kościół katolicki. Modliliśmy się dużo za diecezję, za Polskę.

Reklama

- Jak wpłynie ta wizyta nie tylko na życie Kościoła w Polsce, ale na życie w naszej diecezji?

- Z pewnością wizyta ta przypomina nam, że jesteśmy jednym Kościołem, jesteśmy związani z Ojcem Świętym węzłami wiary i miłości. Osobiste spotkanie z Piotrem naszych czasów zobowiązuje bardziej do modlitwy w jego intencji. Słowa, które Ojciec Święty skierował do nas, są niejako programem naszej działalności. Powiedział o trosce o formację stałą duchowieństwa i ludzi świeckich, o trosce o powołania. Zwrócił uwagę na przeżywanie niedzieli, na przeżywanie Mszy św., na szacunek dla dnia świętego i dla człowieka. Jest tyle wspaniałych ludzi świeckich, tak bardzo oddanych Kościołowi, jest dobra młodzież, mamy powołania i trzeba te tematy pielęgnować i rozwijać. Jest to także powód do radości. Potwierdzajmy to wzajemną życzliwością. Wypowiedzi Ojca Świętego są wynikiem analizy naszych sprawozdań.

- Przed nami Święta Bożego Narodzenia, co Ksiądz Biskup zechciałby powiedzieć wszystkim Czytelnikom „Niedzieli Południowej”?

- Wszystkich Czytelników Niedzieli, Diecezjan zachęcam do modlitwy za Ojca Świętego, do wspólnej troski i odpowiedzialności za Kościół. Zachęcam wszystkich Diecezjan do czytania Niedzieli, w ogóle prasy katolickiej. Niech w każdym domu będzie katolickie czasopismo.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia serdecznie wszystkim życzę, niech Boże Narodzenie dokonuje się w każdym sercu, w każdej rodzinie, w parafii każdego dnia.

- Dziękuję Księdzu Biskupowi za rozmowę.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Dzieciątka Jezus

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Dzieciątko Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna odmawiana przed Świętami, może pomóc nam lepiej przygotować się na ten wyjątkowy czas Bożego Narodzenia. Niech tegoroczne świętowanie będzie wypełnione Bożą Miłością. Nowennę do Dzieciątka Jezus odmawiamy przed uroczystością (16-24 grudnia) lub w okresie Bożego Narodzenia.

Przyjdź, Panie Jezu
CZYTAJ DALEJ

Ikona Matki Bożej Królowej Pokoju w Namysłowie

2025-12-15 13:04

mat. pras

W Parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary w Namysłowie rozpoczęła się peregrynacja ikony Matki Bożej Królowej Pokoju z Korei Południowej. Ikona Matki Bożej odwiedza parafie Archidiecezji Wrocławskiej w ramach przygotowań do ŚDM w Seulu w 2027 roku.

Ikona została uroczyście wniesiona do świątyni. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz Bartosz Barczyszyn, proboszcz parafii. W przekazaniu ikony uczestniczyła także delegacja z parafii NMP Królowej Polski w Brzegu Dolnym, gdzie wcześniej gościła ikona Matki Bożej. W skład delegacji weszli ks. Mateusz Ciesielski oraz Barbara Fąfara.
CZYTAJ DALEJ

Cicha bohaterka Świdnicy. Edwarda Mikuła wyróżniona przez Radę Miejską

2025-12-16 10:18

[ TEMATY ]

Świdnica

Edwarda Mikuła

Zasłużony dla Miasta Świdnicy

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Edwarda Mikuła tegoroczna laureatka tytułu „Zasłużona dla Miasta Świdnicy”.

Edwarda Mikuła tegoroczna laureatka tytułu „Zasłużona dla Miasta Świdnicy”.

Biskupie miasto ma swoich bohaterów, nie tych z pomników, lecz z codziennych obowiązków, życzliwych spojrzeń i cichego zaangażowania.

Podczas sesji Rady Miejskiej 28 listopada br. jedną z takich bohaterek okazała się Edwarda Mikuła, parafianka św. Józefa Oblubieńca NMP, wyróżniona tytułem „Zasłużona dla Miasta Świdnicy”. I choć sama pewnie wzruszy się na wieść o tym, że o niej piszemy, to mieszkańcy mówią wprost: „Najwyższy czas”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję