Do projektu „Opowiadamy Polskę” zaproszeni zostali także autorzy z Niemiec, Włoch i Francji: Jochen Böhler, prof. Marco Patricelli i Jean-Paul Oury. W tekstach opublikowanych w „Niedzieli” tłumaczą oni dlaczego sojusznicy nie pomogli nam w 1939 r., dlaczego Europa nie chciała umierać za Gdańsk i dlaczego nikt nie zatrzymał Niemców.
1 września 2019 r. największe gazety w Europie i Stanach Zjednoczonych opublikują te same treści, co „Niedziela” i magazyn liderów opinii „Wszystko co najważniejsze”. Chodzi o to, by świat usłyszał o bohaterskiej Polsce i jej samotnej walce z najeźdźcą, a także o tragicznych skutkach tej wojny dla naszego kraju.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
„Pierwszym obowiązkiem każdego narodu jest pamiętanie o swoich przodkach. Niepozwalanie na pisanie naszej historii przez innych” – powiedział Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów, inicjator projektu „Opowiadamy Polskę”, którego celem jest promocja naszej historii na łamach największych światowych gazet. W ten niezwykły projekt zaangażowała się Polska Fundacja Narodowa, a wręcz z entuzjazmem włączyły się w niego najbardziej opiniotwórcze tytuły, m.in.: „Le Figaro”, „Le Soir”, „Die Welt”, „El Mundo” czy „The Washington Post”, co obrazuje skalę działań polskiej strony. Jesteśmy dumni, że też możemy w tym projekcie uczestniczyć” – pisze na łamach „Niedzieli” ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika.
„Po co to robimy? Bez pamięci stracimy swoją tożsamość, przestaniemy istnieć jako naród. Pamiętanie przeszłości i odkrywanie bogactwa własnej historii, także w jej tragicznym wymiarze, w naturalny sposób rodzą w nas pragnienie rozmowy o tym, „skąd przychodzimy i kim jesteśmy”. A to, kim jesteśmy dziś jako naród, w dużym stopniu zostało zdeterminowane przez wydarzenia 1939 r. Pisze o tym na naszych łamach premier Mateusz Morawiecki. Przekonuje, że długi rok 1939 skończył się dla Polski nie wraz z grudniem 1939 r., nawet nie w maju 1945 r., gdy świat świętował koniec wojny, ale zaledwie 30 lat temu. Stąd właśnie pomysł, by „opowiedzieć Polskę” światu w największych tytułach prasowych. 1 września 2019 r. czytelnicy tych gazet będą mogli się zapoznać z serią artykułów przedstawiających polski punkt widzenia, ale także polski wątek w historii narodów Europy” – kontynuuje redaktor naczelny „Niedzieli”.
Specjalne wydanie „Niedzieli” zostało również ubogacone archiwalnymi zdjęciami z okresu II wojny światowej. Czytelnicy znajdą w nim także zdjęcia okładek „Niedzieli” z 1939 r.
Więcej o specjalnym wydaniu „Niedzieli” na www.niedziela.pl/prezentacja