Reklama

Przed patronalnym świętem kościoła rektorackiego pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie

Pod imieniem Maryi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patronka kościoła

Imię Maryi czczone było najpierw w Hiszpanii, gdzie za zgodą Stolicy Apostolskiej od 1513 r. obchodzono święto Imienia Matki Zbawiciela. Największą popularność zyskało jednak w Polsce, Austrii i Niemczech. Jest bowiem związane ze zwycięstwem Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 r. 12 września król wraz z wojskiem uczestniczył we Mszy św. na Kahlenbergu, przystąpił do Komunii św., a na sztandarach nakazał umieścić imię Maryi. Po zwycięskiej bitwie nad wyznawcami islamu papież Pius X w duchu wdzięczności ogłosił święto Imienia Maryi dla całego Kościoła. Początkowo obchodzone było w niedzielę po Narodzeniu Matki Bożej, a w 1911 r. zostało przeniesione na 12 września. Od 1960 r. ma rangę wspomnienia, które pomaga uczcić imię Maryi i właściwie odczytać jego znaczenie, a także uczyć się odpowiedzialności za losy Ojczyzny. 12 września w liturgiczne wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi przypada odpust w noszącym to wezwanie kościele rektorackim w Częstochowie przy Alei Najświętszej Maryi Panny.

Trochę historii

Budowę kościoła rozpoczęto staraniem Sióstr Mariawitek w 1859 r. Trzy lata później został on poświęcony przez biskupa kujawskiego Michała Marszewskiego. Po powstaniu styczniowym pełnił nadal funkcję kościoła szkolnego. W latach 1901-1905 decyzją władz carskich był zamknięty. W okresie międzywojennym służył młodzieży gimnazjalnej i inteligencji, po II wojnie światowej (do 1984 r.) także młodzieży akademickiej. W latach 1957-88 był kościołem parafii pw. św. Stanisława Kostki. W latach 70. XX wieku ks. Wincenty Kochanowski (proboszcz parafii i rektor kościoła) zmodernizował prezbiterium: położył granitową posadzkę oraz wzniósł ołtarz i ambonę. Jego następca ks. Stanisław Gębka (proboszcz parafii) odnowił polichromię, drogę krzyżową oraz zmodernizował oświetlenie. W 1988 r. bp Stanisław Nowak w miejsce używanego czasowo tytułu Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny przywrócił wezwanie Najświętszego Imienia Maryi i funkcję kościoła rektorackiego, a rektorem mianował kanclerza kurii ks. Mariana Mikołajczyka. Jego staraniem niewielka świątynia w centrum miasta nieustannie zachowuje swoje piękno, np. dziedziniec wyłożony został granitową kostką i na dachu położono nową blachę ocynkowaną.
Kościół w III Alei Najświętszej Maryi Panny pełnił różne funkcje. Zawsze jednak pozostawał przestrzenią wolności, gdzie chętnie gromadziła się młodzież i inteligencja. Tak było przez lata, tak jest również dzisiaj. Ta niewielka świątynia z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny w ołtarzu głównym jest otwarta dla częstochowskich wspólnot. Jest obrazem Kościoła, który żyje, jest młody i zaangażowany. Otwartość na drugiego człowieka i chęć działania dla jego dobra to cecha wyróżniająca gromadzących się w tej świątyni. Słyszą tu słowa wzywające do dojrzałej wiary, miłości Ojczyzny i wracają do domu umocnieni na duchu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kościół wspólnot

„Wszystkie drogi Kościoła prowadzą do człowieka. Człowiek jest drogą Kościoła” (Jan Paweł II, Redemptor hominis), zatroskanego o dobro i wszechstronny rozwój wszystkich swoich dzieci. Temu celowi służą m.in. wspólnoty, w których wierni wypełniają swoje powołanie, a troszcząc się o siebie nawzajem i umacniając w trudnościach, uczą się odpowiedzialnej miłości Boga i bliźniego. Dlatego z radością jednoczą się oni na modlitwie i wspólnotowych spotkaniach. Wiele z nich ma miejsce w kościele rektorackim. W tym miejscu podczas Mszy św. abp Stanisław Nowak udzielił misji nadzwyczajnego szafarza Eucharystii. Posługa ta jest wyrazem służby Chrystusowi Eucharystycznemu i drugiemu człowiekowi, także cierpiącemu. Nadzwyczajni szafarze zostali bowiem posłani, aby nieść Komunię św. chorym do domu oraz pomagać kapłanom w udzielaniu jej podczas Liturgii, w której uczestniczy duża liczba wiernych. W „kościółku” na cyklicznych spotkaniach, pod duchową opieką bp. Antoniego Długosza, gromadzi się betelowska Wspólnota „Dzieci Bożych”, skupiająca osoby niepełnosprawne, ich rodziny i przyjaciół. Modlitwa i spotkania z ludźmi przeżywającymi podobne trudności dodają sił do ich przezwyciężania. Warto zaznaczyć, że jest to jedyno z niewielu miejsc w archidiecezji częstochowskiej, gdzie dzieci niepełnosprawne mogą przystąpić do I Komunii św. Tutaj także udzielany jest sakrament bierzmowania dorosłym. Wychodząc naprzeciw potrzebom wiernych, którzy pragną wspólnie modlić się, a następnie cieszyć spotkaniem z drugim człowiekiem, z okazji Dnia Matki, św. Mikołaja, świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy Klub Inteligencji Katolickiej, Służba Zdrowia, Katolicka Szkoła Podstawowa i Gimnazjum przy ul. Górnej zapraszają na okolicznościowe spotkania do kościoła rektorackiego. Częstochowscy melomani spotykają się tu na koncertach w ramach Festiwalu „Gaude Mater” oraz występach grup artystycznych.
Spotkania po Mszy św. akademickiej wspominają z radością jako najpiękniejsze chwile życia członkowie dawnego duszpasterstwa akademickiego wraz ze swoim duszpasterzem ks. Ireneuszem Skubisiem. Pamiętają jak z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem remontowali piwnice pod Kurią, które ówczesny biskup Stefan Bareła przeznaczył na siedzibę duszpasterstwa. Pamiętają, lata komunistycznego zniewolenia i powstania „Solidarności”. Był to czas wielkiego zatroskania o losy Kościoła i Ojczyzny. W takim duchu rodziła się Niedziela, a niektórzy uczestnicy tych spotkań stali się jej pracownikami.

Miejsce modlitwy

Celem życia chrześcijanina jest podążanie śladami Chrystusa, a najlepszą przewodniczką na drogach wiary jest Maryja. Stając zatem na modlitwie i przyzywając Jej Imienia, człowiek uczy się dostrzegać Oblicze Boga w bliźnich oraz odkrywa znaczenie Eucharystii, która - jak powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II - „została nam dana, aby całe nasze życie, podobnie jak życie Maryi, było jednym wielkim Magnificat” (Eccelesia de Eucharistia). Dlatego wszystkie spotkania w kościele rektorackim rozpoczynają się Mszą św. Stało się już tradycją, że w pierwszych dniach listopada sprawowana jest Liturgia w intencji zmarłych nauczycieli akademickich i pracowników częstochowskich wyższych uczelni. „Zaduszki profesorskie” jednoczą na wspólnej modlitwie tych, którzy kontynuują ich pracę i pasję: profesorów, pracowników administracji, studentów oraz osoby związane ze środowiskiem naukowym Częstochowy. W tym miejscu, pamiętając o obowiązku służby Bogu, Ojczyźnie i ludziom, modlą się również kombatanci i harcerze w intencji swych zmarłych kolegów oraz poległych w czasie II wojny światowej. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej gromadzi się na obchodach rocznicy wybuchu powstania warszawskiego i utworzenia niepodległego państwa polskiego.
Ten jednonawowy, neogotycki kościół, usytuowany w centrum miasta, daje sposobność oderwania się od ulicznego zgiełku i spotkania z Bogiem w cichym wnętrzu. Choć nie odbywa się tu wieczysta adoracja, to jednak prawie zawsze można w kościółku zobaczyć osoby zatopione w modlitwie. Ten zwyczaj codziennego uwielbienia Boga za wstawiennictwem Maryi ma również swój świąteczny wymiar. Wierni gromadzą się tu na żarliwej modlitwie o przezwyciężenie podziałów w Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, o umiejętność naśladowania Jezusa w Tygodniu Duchowości Chrześcijańskiej, o dochowanie wierności Bogu w Dniu Modlitwy o Świętość Częstochowy i Regionu oraz o zrozumienie nauczania Jana Pawła II w czasie Dni Papieskich. Okolicznościowym modlitwom towarzyszą spotkania i wykłady.
Każdego roku w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Salezego wikariusz biskupi ds. mediów i redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela ks. inf. Ireneusz Skubiś zaprasza do kościółka osoby związane z prasą, radiem, telewizją i Internetem na Mszę św. sprawowaną w ich intencji. Tego dnia pracownicy Niedzieli, Radia Fiat i częstochowskich mediów jeszcze bardziej uświadamiają sobie, że ich zadaniem i powołaniem jest szukanie prawdy i odpowiedzialne jej przekazywanie. Tutaj również pracownicy i redaktorzy Niedzieli z całej Polski dziękowali Bogu za 75 lat istnienia pisma, a Mszę św. odprawianą w intencji Jana Pawła II transmitowała Telewizja Polonia.
Częstochowski kościół rektoracki jest też miejscem szczególnym dla neoprezbiterów, którzy w tym miejscu otrzymują pierwsze nominacje na parafie. Tutaj również wierni Częstochowy, którzy z różnych względów nie uczestniczyli w parafialnych rekolekcjach adwentowych czy wielkopostnych, mogą przygotować się do pełnego przeżywania świąt.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

2024-06-16 16:40

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

"Mąż i żona - rodzina zjednoczona", "Czas na rodzinę", "Zjednoczeni dla życia, rodziny i ojczyzny" - takie hasła nieśli uczestnicy XIX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę popołudniu z Placu Trzech Krzyży przez ulicę Wiejską do Belwederu. Jego uczestnicy manifestowali obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do rodziny oraz małżeństwa kobiety i mężczyzny, domagali się też m.in. odrzucenia ustaw proaborcyjnych i przywrócenia krzyży w warszawskich urzędach.

Organizatorzy marszu - Centrum Życia i Rodziny - podkreśla, że obrona wartości: życia, rodziny, wolności i suwerenności jest możliwa tylko we wspólnym i zjednoczonym działaniu wszystkich, którym te wartości są drogie, tak w wymiarze lokalnym, jak i ogólnopolskim. Dlatego tego dnia, podobnie jak tydzień temu, marsze dla życia i rodziny przeszły w wielu polskich miastach, a od kwietnia do października przejdą one łącznie w ponad 50 polskich miastach.

CZYTAJ DALEJ

Przyjaciele Jezusa. 10 Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów

2024-06-16 10:23

Paweł Wysoki

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński, a zarazem delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. służby liturgicznej, 15 czerwca przewodniczył 10. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ministrantów i Lektorów. Tym razem przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza z całej Polski wraz z krajowym duszpasterzem ks. Krzysztofem Orą pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy, gdzie czekali na nich ministranci, lektorzy i schole liturgiczne z diecezji lubelskiej z duszpasterzem ks. Marcinem Grzesiakiem.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: czy królestwo Boże rośnie w Tobie?

2024-06-16 19:08

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

W Ksawerowie k. Łodzi, w parafii pw. MB Częstochowskiej odbyły się dziś uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia przedszkola prowadzonego przez Siostry Karmelitanki. W dziękczynieniu, któremu przewodniczył kard. Grzegorz Ryś uczestniczyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami, absolwenci przedszkola oraz cała ksawerowska wspólnota parafialna.

- Królestwo Boże rośnie w nas z tego, co my lekceważymy: ze Słowa Bożego, z sakramentów, z drugiego człowieka, którego uważamy za gorszego od siebie, słabego, grzesznego, który nie ma mi nic do powiedzenia, od którego nic nie przyjmę. Możesz nie przyjmować, ale to jest dowód na to, że jesteś królestwem własnym, a nie Bożym!- mówił kard Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję