Reklama

Muzeum Lubartowskie

Matka Boża w Linorytach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

25 kwietnia br. w Muzeum Regionalnym w Lubartowie została otwarta wystawa pt. „Matka Boża w linorytach Zbigniewa Jóźwika”. Autor 36 prezentowanych prac mieszka w Lublinie, jest emerytowanym biologiem i uczestnikiem 6 wypraw na Spitsbergen. Na lubartowskiej wystawie został zaprezentowany fragment jego pasji, zamknięty w słowo „linoryt”. Są tu wizerunki Madonn ze znanych sanktuariów polskich i krajów ościennych, ale są i własne wyobrażenia Matki Bożej: „Gromnicznej”, „Polarnej” „Wielkiego Zawierzenia”. Grafiki Jóźwika, jak sam mówi, „zrodziły się przede wszystkim z potrzeby serca, ale również na prośbę wielu osób”.
Podczas otwarcia wystawy prof. o. Leon Dyczewski wygłosił prelekcję nt. Matka Boża w kulturze polskiej, w którym zgromadzonej publiczności przypomniał, że Matka Boża od wieków inspirowała twórczość malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy oraz poetów. Artyści widzieli Matkę Bożą w dziele stworzenia i zbawienia oraz jako Tę, która ukazywała Syna, Jezusa Chrystusa. Artyści przedstawiali lub opisywali Madonnę jako „Siewną”, „Żniwną” czy „Gromniczną”, która była związana z losem człowieka i przychodziła mu „ku pomocy”. Ojciec Profesor przypomniał również słowa Jana Pawła II: „Przyszłość Europy związana jest z modlitwą do Matki Bożej”.
Prezes Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego Maria Kozioł i dyrektor Muzeum Lubartowskiego Anna Żmuda, otwierając wystawę, przywitały Autora oraz zaproszonych gości: m.in. ks. prał. Andrzeja Tokarzewskiego, ks. prał. Józefa Zbiciaka, wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury Janinę Biegalską, a także przedstawicieli władz samorządowych różnych szczebli oraz ludzi oświaty i kultury. Miłym akcentem był koncert zespołu „Psallite Deo”, który wykonał utwory: Zbliża się do nas i Ave Maryja.

Wystawę „Matka Boża w linorytach Zbigniewa Jóźwika” można zobaczyć w Muzeum Lubartowskim (ul. Kościuszki 28) do 10 czerwca br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polka wśród członków Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych

2026-08-13 12:31

[ TEMATY ]

nominacja

KUL

Dr hab. Anna Barańska

Dr hab. Anna Barańska

Dr hab. Anna Barańska, profesor na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, znalazła się wśród mianowanych przez Papieża członków Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych.

Mianowani zostali również: Umberto Longo, dyrektor Włoskiego Instytutu Historycznego Średniowiecza w Rzymie (Włochy) oraz Francesco Cesareo, emerytowany rektor Assumption University w Worcester (Stany Zjednoczone).
CZYTAJ DALEJ

Kto odmawia przebaczenia, sam zamyka się w więzieniu udręki

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Bóg poleca Ezechielowi wykonać znak na oczach wygnańców - i tekst z uporem powtarza „na ich oczach”, jakby chciał podkreślić teatralną jawność gestu. Prorok ma w biały dzień wynieść z domu „tobołek wygnańca” (kelê gôlah - węzełek z tym, co da się unieść na plecach), a o zmierzchu przebić otwór w ścianie i wyjść przezeń z zakrytą twarzą, nie widząc ziemi. Domy z suszonej cegły dawały się przekopać, ale to nie techniczny szczegół jest tu ważny, tylko wymowa: ucieczka bez bramy, bez godności, po ciemku.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Diecezja u progu peregrynacji

O historycznym dla diecezji wydarzeniu, które rozpocznie się w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, mówił biskup świdnicki podczas specjalnej konferencji prasowej.

Czwartkowe spotkanie dla mediów na pl. św. Jana Pawła II poświęcono zbliżającej się wielkimi krokami peregrynacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję