Reklama

Aspekty diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bytom Odrzański

W wyjątkowy sposób uczczono dzień Męki Pańskiej w parafii w Bytomiu Odrzańskim. Wielką manifestacją wiary była Droga Krzyżowa ulicami miasta. Po każdej stacji wielki drewniany krzyż przejmowały kolejno poszczególne grupy uczestników: małżonkowie, matki, ojcowie, młodzież, dzieci, służba zdrowia, wolontariusze i wspólnoty parafialne. W Drodze Krzyżowej zorganizowanej po raz pierwszy w takiej formie wzięło udział kilkuset parafian, w tym duża grupa młodzieży. Tuż po nabożeństwie rozpoczęła się w kościele Liturgia Wielkiego Piątku.

Paradyż

Gościem tegorocznej konferencji duszpasterskiej dla księży proboszczów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, która odbyła się 1 kwietnia w Paradyżu, był redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela - ks. inf. Ireneusz Skubiś. Towarzyszył mu prof. Karol Klauza z Podyplomowego Studium Edukacji Medialnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor Niedzieli. Tematem spotkania były aktualne problemy tygodnika. Słowa podziękowania za 9-letnią współpracę wyraził biskup diecezjalny Adam Dyczkowski. W konferencji uczestniczył też biskup pomocniczy Paweł Socha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szlichtyngowa

Trwa nieustanna modlitwa za Jana Pawła II. W parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowej wierni przychodzili do świątyni i modlili się za Ojca Świętego, zwłaszcza dzieci szkolne.
4 kwietnia w Gimnazjum w Szlichtyngowej odbył się apel poświęcony Papieżowi. Dyrektor Edward Florczak zaapelował o wyciszenie i dobroć wzajemną, a ks. prob. Antoni Łatka przytoczył kilka fragmentów przemówień Papieża skierowanych do młodzieży w czasie pielgrzymek do Polski. Apel zakończono modlitwą w intencji Jana Pawła II oraz śpiewem Barki. Podobny apel odbył się także w szlichtyngowskiej Szkole Podstawowej, której dyrektor zachęcił dzieci do okazywania sobie dużo dobroci dla każdego - na wzór Jana Pawła II.

Kostrzyn

4 kwietnia dzwon imienia „Jana Pawła II” zawisł na wieży kościoła pw. Matki Bożej Rokitniańskiej w Kostrzynie. Jest to pierwszy z czterech dzwonów ufundowanych przez parafian. Po raz pierwszy zabrzmiał on w dniu pogrzebu Jana Pawła II 8 kwietnia. Dzwon ten jest darem od ubiegłorocznych dzieci pierwszokomunijnych, waży 150 kg. Czekał w prezbiterium kościoła na odlanie kolejnych dzwonów.

Jednym zdaniem

1 kwietnia w Jazz Clubie pod Filarami odbył się koncert jazzowy, z którego cały dochód został przekazany dla gorzowskiego hospicjum im. św Kamila.

1 kwietnia w gorzowskiej katedrze odbył się koncert Głosy i organy francusko-niemieckiego duetu - śpiewaczki Catherine Dagois i organisty Edgara Teufela. Wykonali oni m.in. pieśni G. Pergolesiego, W. Kilara G. F. Haendla.

2 kwietnia uroczystą Mszą św. w gorzowskiej katedrze rozpoczęły się obchody 60-lecia Gorzowa Wlkp.

3 kwietnia w samo południe gorzowianie utworzyli łańcuch miłości i modlitwy w jedności z Ojcem Świętym wokół gorzowskiej katedry.

3 kwietnia przed pomnikiem Jana Pawła II w Bytomiu Odrzańskim na placu Papieskim została odprawiona Msza św. za zmarłego Papieża, po której odbył się Apel Jasnogórski. W nabożeństwie wzięło udział ok. 1500 parafian. Mszę św. koncelebrowaną odprawił ks. kan. Tadeusz Szewczyk, a kazanie wygłosił ks. Marek Waściński.

4 kwietnia w Zielonej Górze Lubuska Rodzina Katyńska i zielonogórscy harcerze spotkali się pod obeliskiem katyńskim na chwilę zadumy nad przesłaniem Jana Pawła II. Potem przeszli do kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela, gdzie uczestniczyli we Mszy św.

4 kwietnia ulicami Żar przeszła młodzież w marszu przeciw przemocy. Przed żarskim ratuszem młodzież odczytała apel, w którym m.in. prosiła o zwiększenie patroli policji na ulicach miasta oraz zapewnienie uczniom bezpiecznej drogi do szkoły.

4 kwietnia w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Domu Pomocy Społecznej w Kożuchowie została odprawiona Msza św. odpustowa.

5 kwietnia bp Paweł Socha wziął udział we Mszy św. narodowej w intencji Jana Pawła II pod przewodnictwem kard. Józefa Glempa, prymasa Polski, na pl. Piłsudzkiego w Warszawie.

5 kwietnia, w dzień świętości życia, podczas wieczornej Mszy św. w kościele pw. Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny w Kożuchowie odbyła się uroczystość przyjęcia nowych członków do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

5 kwietnia na czas żałoby po śmierci Jana Pawła II mitra, którą Ojciec Święty nosił, a którą w 2002 r. otrzymało Muzeum Ziemi Lubuskiej, trafiła do konkatedry pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze.

Zaproszenia

W sobotę 23 kwietnia w Rokitnie odbędzie się walne zebranie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich naszej diecezji. W spotkaniu powinni wziąć udział przedstawiciele wszystkich parafialnych kół Stowarzyszenia. Rozpoczęcie w sobotę o godz. 10.00 - możliwość pozostania do niedzieli i włączenia się w pielgrzymkę małżeństw i rodzin.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Wolontariusz z wyrokiem sądu za "zakłócenie spokoju" dr Gizeli Jagielskiej

2025-04-30 10:21

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Karol Porwich/Niedziela

Wolontariusz Fundacji Pro-Prawo do Życia usłyszał prawomocny wyrok sądu na ponad 1000 zł grzywny za "zakłócenie spokoju" Gizeli Jagielskiej poprzez organizację publicznej modlitwy różańcowej pod wejściem do szpitala w Oleśnicy. Wyrok dotyczy różańca, w trakcie którego wolontariusze Fundacji zostali napadnięci przez agresywnego mężczyznę i musieli się bronić z użyciem gazu. Wolontariusz został skazany, a w sprawie ataku bandyty sprawę umorzono - informuje Fundacja Pro-Prawo do Życia.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu podtrzymał wyrok pierwszej instancji, zgodnie z którym Adam, koordynator akcji Fundacji Pro-Prawo do Życia w Oleśnicy, musi zapłacić ponad 1000 zł grzywny za "zakłócenie spokoju" Gizeli Jagielskiej poprzez organizację publicznej modlitwy różańcowej pod jej szpitalem.
CZYTAJ DALEJ

Królowa Polski

2025-05-03 18:13

Magdalena Lewandowska

Wizerunek MB Częstochowskiej w katedrze

Wizerunek MB Częstochowskiej w katedrze

– Kim jest Królowa naszego narodu, bardzo szybko okazało się w kryzysowych momentach Polski – mówił w katedrze ks. prof. Sławomir Stasiak.

3 maja – w uroczystość NMP Królowej Polski i 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji – Eucharystii w intencji ojczyzny w katedrze wrocławskiej przewodniczył ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego. Wcześniej uroczystości państwowe odbyły się pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja przy Panoramie Racławickiej, a pochód z policyjną orkiestrą i kompanią reprezentacyjną WP na czele przeszedł pod katedrę. Podczas Mszy św. wspólnie modlili się przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, harcerze i poczty sztandarowe. W homilii ks. Stasiak przypomniał, że już w XIV wieku Matka Boża nazywana była Królową Polski i Polaków, a 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej obrał Maryję za królową swoich państw, a Królestwo Polskie polecał Jej obronie i wstawiennictwu. – Tego aktu dokonał osobiście przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. Bardzo szybko jednak wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stał się tym, który był nazywany obrazem Matki Bożej Królowej Polski. 8 września 1717 roku właśnie ten obraz został koronowany papieskimi koronami – opowiadał rektor PWT.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję