Reklama

Słowo pasterskie na Wielkanoc 2005

„Chrystus zmartwychwstał. Alleluja!”

Niedziela legnicka 13/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani w Panu Bracia i Siostry!

1. Liturgia Świętego Triduum Paschalnego prowadzi nas do szczególnie głębokiego zjednoczenia z Jezusem Chrystusem - jedynym Zbawicielem człowieka, który przez swoją Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie zwyciężył zło grzechu i przynosi nam pojednanie z Bogiem i z każdym człowiekiem.
Pojednanie z Bogiem jest istotnym wymiarem egzystencji ludzkiej, bo jak przypomina Sobór Watykański II w Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym: „Stworzenie bez Stwórcy ginie” (nr 36). Odejście od Boga ma dramatyczne następstwa dla człowieka. Doświadczamy skutków tego odejścia także i w dzisiejszych czasach. Wspomniany dokument soboru tak określa sytuację człowieka: „Na skutek zakłócenia hierarchii wartości i pomieszania dobra ze złem poszczególni ludzie i grupy uznają jedynie to, co odnosi się do nich, nie uznają zaś tego, co dotyczy innych. (...) Całej historii ludzkości towarzyszy ostra walka przeciwko mocom ciemności (...). Wplątany w nią człowiek powinien stale walczyć o wytrwanie w dobru, a tylko z wielkim trudem, jedynie z pomocą łaski Bożej, jest zdolny osiągnąć jedność w sobie samym. Dlatego Kościół Chrystusowy nie może nie głosić słów Apostoła: „Nie bierzcie wzoru z tego świata” (Rz12,2), to znaczy z tego ducha próżności i zła, który aktywność ludzką, przeznaczoną do służby Bogu i człowiekowi, przekształca w narzędzie grzechu” (nr 37).
Z grzechu odwrócenia się od Boga, jaki zawsze powoduje szkodliwe następstwa, wyzwala nas Jezus Chrystus przez Ofiarę Krzyża i swoje Zmartwychwstanie i wprowadza ludzi w swoje Królestwo Prawdy i Życia, Sprawiedliwości, Miłości i Pokoju!
Nad tą prawdą, jaką głosi Misterium Wielkanocne, winniśmy się głęboko zastanowić i odnieść ją do naszego obecnego życia społecznego, które budzi tak wiele niepokoju. W świetle tej prawdy powinniśmy zwłaszcza ocenić nasze życie rodzinne, które nierzadko narażone jest na niebezpieczeństwa z powodu braków materialnych, ale przede wszystkim z powodu osłabienia więzi rodzinnej, miłości wzajemnej i dostatecznej troski o wychowanie młodego pokolenia w duchu wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Każdy z nas w świetle wielkanocnego Orędzia winien zastanowić się nad odpowiedzialnością za łaskę wiary i nad obowiązkiem udziału w kształtowaniu życia społecznego na fundamencie Bożych przykazań i nauki Ewangelii.
Uczestnicząc w Liturgii Wielkanocnej śpiewamy z całym Kościołem radosne Alleluja! W tym śpiewie wyraża się uwielbienie Boga bogatego w miłosierdzie i dziękczynienie za niepojęte dzieło Odkupienia, jakiego dokonał Jezus Chrystus przez swoją Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie.
Dziękujemy Jezusowi Chrystusowi, że ustanowił sakrament chrztu, przez który stajemy się uczestnikami Jego przejścia ze śmierci do życia, a przez to członkami Kościoła.
Sakrament chrztu dopełniony sakramentem bierzmowania prowadzi nas do Eucharystii. Pan Jezus z miłości do człowieka ustanowił ten sakrament, by być wśród ludzi pielgrzymujących przez ziemię trudnymi i niebezpiecznymi drogami życia, i by każdego dnia, a zwłaszcza w niedzielę, uobecniać tajemnicę Odkupienia, a przez nią umacniać więź człowieka z Bogiem i jedność wśród ludzi.
Ojciec Święty Jan Paweł II w swojej encyklice o Eucharystii poucza: „Ofiara eucharystyczna uobecnia nie tylko tajemnicę męki i śmierci Zbawiciela, lecz także tajemnicę zmartwychwstania, w której ofiara znajduje swoje wypełnienie. Jako żywy i zmartwychwstały, Chrystus może uczynić siebie w Eucharystii «chlebem życia» (J 6,35.48), «chlebem żywym» (J 6,51)”.
Uczestnicząc w Eucharystii, karmimy się tym „chlebem żywym” i jednoczymy się z Chrystusem w tajemnicy Jego Krzyża i Zmartwychwstania. Otrzymujemy „chleb życia”, by moc i zwycięstwo Chrystusa zmartwychwstałego coraz głębiej przenikało nasze serca i by zwycięstwo dobra i miłości było coraz bardziej obecne w naszych rodzinach, w życiu naszego narodu i świata.

Reklama

2. W okresie oktawy uroczystości Zmartwychwstania, 2 kwietnia br., obchodzić będziemy 13. rocznicę ustanowienia Diecezji Legnickiej. Niech ta rocznica pobudza nas do dziękczynienia Panu za Eucharystię, za to, że w naszej wspólnocie diecezjalnej ludzie tak licznie trwają przy Kościele i uczestniczą w każdą niedzielę we Mszy św., że w trudnym dzisiejszym życiu przystępują często do Komunii św. i umacniają się „chlebem życia”. Niech ta rocznica, obchodzona w Roku Eucharystii, będzie szczególnym dniem modlitwy za tych, którzy Jezusa Chrystusa nie znają i światło Jego Ewangelii nie oświeca ich życia, a także za tych, którzy w swym chrześcijańskim życiu nie doceniają Eucharystii - „chleba życia”.
Dziękujmy Bogu, że do Chrystusa Zmartwychwstałego obecnego w Eucharystii prowadzą młode pokolenie chrześcijańscy rodzice, katecheci i nauczyciele.
Szczególnie dziękujmy Panu za wielu gorliwych kapłanów, którzy służą Ludowi Bożemu naszej Diecezji i uobecniają ludziom tajemnicę Chrystusowej Śmierci i Zmartwychwstania przez głoszone Słowo Boże i sprawowanie Mszy św.
Bądźmy wdzięczni Najwyższemu Kapłanowi Jezusowi Chrystusowi, że powołuje tych, którzy w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy przygotowują się do świętej kapłańskiej służby.
Bądźmy wdzięczni za powołania do stanu zakonnego, za powołania misyjne i do apostolstwa świeckich. Tę wdzięczność wyrażamy rodzinom, parafiom i szkołom, w których rodzą się i dojrzewają takie powołania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Drogie Siostry i Drodzy Bracia,
Ponawiam serdeczne zaproszenie do udziału w uroczystości 13. rocznicy ustanowienia naszej Diecezji. Uroczystość ta odbędzie się w legnickiej katedrze w sobotę 2 kwietnia br. Przypominam, że członkowie Rad Parafialnych wszystkich parafii zaproszeni są na godz. 10.00 do kościoła Ojców Franciszkanów, a wszystkich proszę o przybycie na Eucharystię do katedry o godz. 11.30.

3. Z okazji Uroczystości Wielkanocnych składamy sobie serdeczne życzenia. Te życzenia wsparte żarliwą modlitwą kierujemy przede wszystkim do naszego umiłowanego Ojca Świętego. Niech moc Zmartwychwstałego Zbawiciela nadal przenika całe Jego apostolskie posłannictwo naznaczone stygmatem cierpienia.
Życzenia kierujemy do wszystkich drogich nam osób, do wszystkich ludzi dobrej woli, zwłaszcza tych, od których nasza Diecezja doświadcza pomocy i życzliwości.
Z serdecznymi życzeniami wielkanocnymi zwracam się do Was wszystkich, Drogie Siostry i Drodzy Bracia stanowiący wspólnotę Diecezji Legnickiej. Niech udział w Misterium Wielkanocnym w obecnym trudnym okresie naszego polskiego życia przyniesie każdemu z Was, każdej rodzinie i parafii, wszystkim chorym i osobom starszym, dzieciom i młodzieży, Bożą radość i umocnienie nadprzyrodzoną łaską. Niech napełni nadzieją, że zjednoczeni z Chrystusem Zmartwychwstałym zwyciężymy gnębiące nas zło i w naszych sercach zagości prawdziwy pokój i miłość.
Polecam każdego z Was i całą naszą Diecezję najlepszej opiece Matki Bożej Łaskawej i Świętych naszych Patronów. Całym sercem wszystkim błogosławię!

Legnica, Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2005 r.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas wątpliwości na temat jego nauczania

2024-06-01 11:34

[ TEMATY ]

abp Stanisław Budzik

Karol Porwich/Niedziela

- Wszczęliśmy procedurę dlatego, że z różnych stron docierały do nas niepokojące informacje i wątpliwości na temat nauczania ks. Dominika Chmielewskiego, także ze strony niektórych teologów - mówi abp Stanisław Budzik.

O tym, jakie są kryteria uznawania danych wspólnot czy ruchów za katolickie, jak również o pozytywnych stronach wiary Polaków oraz o grożących jej deformacjach - mówi w rozmowie z KAI abp Stanisław Budzik, stojący na czele Komisji Nauki Wiary KEP, której zadaniem jest troska o integralny przekaz wiary w Kościele w Polsce. Duchowny ocenia też stan polskiej teologii, która, jak podkreśla, „wyróżniała się wśród innych krajów wiernością wobec depozytu wiary i szacunkiem wobec Urzędu Nauczycielskiego Kościoła”. Niedawno „pojawił się jednak problem księży i teologów, którzy zerwali z Kościołem i z kapłaństwem, i zajęli pozycje dalekie od nauki Kościoła”. Rozmowa jest swego rodzaju mini „raportem o stanie wiary” Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Uzdrowieni z przemocy [zaproszenie]

2024-06-02 10:39

Marzena Cyfert

W miejscu męczeństwa s. M. Acutiny

W miejscu męczeństwa s. M. Acutiny

9 czerwca odbędzie się druga pielgrzymka do miejsca męczeństwa i grobu bł. s. M. Acutiny w Krzydlinie.

S. M. Acutina (Helena Goldberg) to jedna z 10. elżbietańskich męczenniczek. Urodziła się w 1882 r. w miejscowości Dłużek. W 1905 r. wstąpiła do elżbietańskiej wspólnoty. Posługiwała w sanatorium we Wleniu. Pracowała również w Lubiążu jako wychowawczyni sierocińca. Opiekowała się tam sierotami, głównie dziewczętami, które straciły rodziców w czasie II wojny światowej. Po wejściu Armii Czerwonej do miasta, w trosce o bezpieczeństwo powierzonych jej dziewcząt, uciekała z nimi z Lubiąża do Krzydliny Wielkiej. Natknęła się jednak na grupę pijanych żołnierzy. Gdy broniła dziewczęta przed żołnierzami, została zastrzelona na ich oczach.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję