Reklama

Aspekty

Adwentowe i bożonarodzeniowe akcje diecezjalnej Caritas

W siedzibie Caritas Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej przy ul. Bema w Zielonej Górze zakończyła się konferencja prasowa poświęcona adwentowym i bożonarodzeniowym inicjatywom Caritas. Z przedstawicielami lubuskich mediów spotkali się ks. Stanisław Podfigórny i Anna Maria Fedurek.

[ TEMATY ]

adwent

Boże Narodzenie

akcje

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Karolina Krasowska

Z przedstawicielami lubuskich mediów spotkali się ks. Stanisław Podfigórny i Anna Maria Fedurek

Z przedstawicielami lubuskich mediów spotkali się ks. Stanisław Podfigórny i Anna Maria Fedurek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas spotkania zostały omówione główne akcje, które w zbliżającym się okresie podejmuje diecezjalna Caritas. – Dzisiejsza konferencja ma za zadanie przedstawić akcje, które cyklicznie, każdego roku powtarzają się przed świętami, ale też i te, które w jakimś sensie odnawiamy i też proponujemy – powiedział na początku spotkania dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Stanisław Podfigórny.

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych akcji przedstawiła Anna Maria Fedurek, rzecznik prasowy diecezjalnej Caritas. – Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić większość naszych adwentowych i bożonarodzeniowych akcji, które będziemy realizować, ponieważ już w najbliższą niedzielę 2 grudnia rozpoczynamy Adwent i to już jest dla nas taki dość ważny czas w ciągu całego roku, choć zawsze powtarzamy, że działalność Caritas to jest tak naprawdę 12 miesięcy w roku i nie ma u nas „sezonu ogórkowego” – zawsze się coś dzieje, zawsze jest mnóstwo różnych rzeczy i mnóstwo ludzi, o których staramy się pamiętać – powiedziała pani rzecznik. – Okres przedświąteczny jest takim szczególnym czasem, gdzie chcemy przypominać o tych osobach, które czasami są blisko nas, a być może potrzebują takich prostych gestów, jak choćby zakup świecy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2018

Reklama

Z zakupem świecy wiąże się tzw. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W tym roku jest to 25. jubileuszowa edycja akcji, która na stałe wpisała się w przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Tegorocznym hasłem, które towarzyszy akcji są słowa: „Świeca, która tworzy Polską Wigilię”. – Caritas Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej jako jedna z pierwszych włączyła się w tę akcję już w 1994 r. Pierwszy rok to była dystrybucja ok. 50 tys. świec. W tym roku jest ich ponad 90 tys. Tradycyjnie są do wyboru świece małe, jak i świece duże. Ofiara za świece małe wynosi 6 zł, za świecę dużą jest to 13 zł. Te świece już trafiły do wszystkich parafii diecezji zielonogórsko – gorzowskiej oraz do sieci Księgarni św. Antoniego, po to, żeby już od Adwentu, czyli 2 grudnia można je było nabyć w swojej parafii w swojej miejscowości – powiedziała Anna Maria Fedurek. - Dobrze by było, żeby każdy miał taką świecę na swoim stole. Wiemy o tym, że bardzo dużo rodzin, osób nie wyobraża sobie wigilijnego stołu bez tej świecy. Jest to taki element już tradycyjny, podobnie jak chociażby to puste nakrycie dla zbłąkanego wędrowca. Zachęcamy do tego, by co roku ta świeca była nowa, ponieważ co roku staramy się też, aby ten wymiar graficzny, estetyczny był troszeczkę inny, żeby nasi diecezjanie byli zachęcani do tego, by te świece nabyć.

Akcja od ponad dwóch dekad służy potrzebującym dzieciom zapewniając im m.in. wyjazd na wakacje, letni i zimowy wypoczynek, posiłki, pobyt w placówkach wsparcia dziennego, a także leczenie i rehabilitację. Dzięki temu w naszej diecezji każdego roku ok. 1000 dzieci wyjeżdża na wakacje. W roku 2018 było to 1042 dzieci.

Na konferencji obecni byli podopieczni diecezjalnej Caritas – Monika, Wiktoria i Tomek. Rodzeństwo pochodzi z Zielonej Góry z rodziny 10 – osobowej, objętej całorocznym wsparciem Parafialnego Zespołu Caritas w parafii św. Urbana w Zielonej Górze. Rodzeństwo wyjechało w tym roku na wakacje właśnie dzięki akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

XV Zbiórka żywności Caritas „Tak, pomagam!”

Zbiórka odbędzie się w piątek i sobotę 7 i 8 grudnia, natomiast na terenie parafii w niedzielę 9 grudnia. Będzie realizowana w 150 sklepach na terenie całej diecezji, zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach. W zbiórce będzie uczestniczyć ok. 1000 wolontariuszy z 55 Parafialnych Zespołów Caritas.

W zeszłym roku w wyniku zbiórki wolontariuszom Caritas udało się zebrać 28 ton żywności, która trafiła do najbardziej potrzebujących rodzin naszej diecezji. 2,5 tys. osób dostało gotowe paczki złożone z typowych produktów do przygotowania tradycyjnych świątecznych potraw.

Reklama

- Nasi wolontariusze będą w czerwonych koszulkach, będą mieli identyfikatory. Warto ich dostrzec i to co możliwe wrzucić do koszy. Do tego zachęcamy 7 i 8 grudnia – mówiła Anna Maria Fedurek.

Do koszy najlepiej wrzucać produkty spożywcze z długim terminem ważności i takie, które można bezpiecznie przewieźć:

- mąki, makarony, kasze, ryż, cukier, płatki śniadaniowe,

- dżemy, powidła, owoce w puszkach,

- warzywa w puszkach lub słoikach,

- gotowe dania w słoikach,

- konserwy mięsne i rybne,

- herbata, kawa, kawa zbożowa,

- mleko UHT, śmietany UHT,

- słodycze, czekolady, cukierki, bakalie,

- olej

Wymienione produkty trafią do osób i rodzin, które w okresie Bożego Narodzenia mogą potrzebować pomocy. Do osób ubogich, chorych, samotnych, bezdomnych.

Torba charytatywna Caritas 2018

- Jest to już czwarta edycja akcji. Polega ona na tym, że jako Caritas diecezjalna rozdysponowujemy torby papierowe z logo Caritas. Są to puste torby, które przekazujemy do różnych organizacji, instytucji, urzędów, jednostek samorządu terytorialnego, redakcji przyjaznych nam bardzo lubuskich mediów i różnych innych instytucji, z którymi współpracujemy po to, żeby postawić je w swoim miejscu pracy, w domu by je przez okres Adwentu zapełniać przede wszystkim artykułami spożywczymi z długą datą ważności, słodyczami, środkami czystości, środkami higienicznymi, zabawkami, tym co uważamy, że dobrze byłoby przekazać potrzebującym osobom przed świętami Bożego Narodzenia – mówiła Anna Maria.

Reklama

W ubiegłym roku udało się zebrać 600 toreb wypełnionych różnego rodzaju artykułami. W tym roku wszystkie torby, które powrócą do Caritas diecezjalnej zostaną przez nią przekazane do Caritas Spes na Ukrainie. – Jest tam ogromna potrzeba pomocy osobom bezdomnym, potrzebującym, rodzinom wielodzietnym. Na Ukrainie nie ma pomocy samorządowej, nie ma żadnych dotacji, żadnych umów. Oni, jeśli tak jak Caritas prowadzą jadłodajnię, robią to własnym sumptem, więc te możliwości są zdecydowanie okrojone w porównaniu chociażby do realiów polskich – wyjaśniała pani rzecznik. Warto także dodać, że torby przekazywane na Ukrainie trafiają do rodzin objętych wojną na terenie Donbasu.

Do udziału w akcji zaproszone są również Parafialne Zespoły Caritas, które pobierając torby, przekazują je wśród swoich parafian, zachęcając do wypełnienia ich różnego rodzaju artykułami. Zapełnione torby pobrane przez PZC trafiają do podopiecznych danej parafii.

W akcji weźmie udział ok. 40 – 50 PZC.

Caritas w najbliższych dniach przekaże torby do ok. 60 różnego rodzaju instytucji, zaś na ich zwrot będzie oczekiwała maksymalnie do 20 grudnia. Na Ukrainę przekaże je w okolicach Nowego Roku.

Wigilie Caritas dla bezdomnych, samotnych i opuszczonych

Caritas diecezjalna co roku przygotowuje wieczerze wigilijne dla osób bezdomnych, samotnych, opuszczonych, starszych i ubogich.

W tym roku spotkania te odbędą się 18 grudnia w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie (godz. 18.00) i 19 grudnia w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze (godz. 17.00).

Do udziału w spotkaniach zaproszeni są podopieczni PZC z Gorzowa i Zielonej Góry. Na każdym spotkaniu obecnych będzie ok. 200 osób bezdomnych, ubogich, potrzebujących, starszych i samotnych.

Łaźnia i ogrzewalnia Caritas

Caritas diecezjalna przypomina, że w okresie zimowym (1.10.2018 – 30.04.2019) czynna jest ogrzewalnia dla osób bezdomnych przy ul. Dworcowej 21 w Zielonej Górze.

Ogrzewalnia jest czynna zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj. od godz. 18.00 do godz. 8.00

Przy ogrzewalni działa łaźnia, gdzie można wziąć gorący prysznic, skorzystać ze środków czystości oraz przebrać czystą odzież, bieliznę i obuwie. Można także napić się gorącej herbaty.

2018-11-29 13:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boża Dziecina

Niedziela rzeszowska 51/2013

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Ks. Janusz Sądel

Wielkim pietyzmem cieszyła się Boża Dziecina... Z kart Ewangelii wiemy, iż oddawali Jej pokłon ubodzy pasterze czy Trzej Królowie. Liryczne sceny przedstawiają malutkiego Jezusa, który leżąc na skrawku sukni swojej Matki, bądź też w ubogim żłóbeczku, słucha muzykujących mu Aniołów, które pięknie grają na skrzypkach bądź lutni

Za czasów papieża Teodora (642-649) w Rzymie czczone były relikwie żłóbka betlejemskiego. Te niezwykłe relikwie znajdują się w Bazylice Santa Maria Maggiore. Składa się na nie pięć deseczek z klonowego drewna z Palestyny datowanego na około 2000 lat. Ojciec Święty otrzymał je od patriarchy Jerozolimskiego, św. Sofroniusza. O kulcie miejsca Bożego Narodzenia i świętej nocy – możliwie blisko tamtych czasów wspominał Orygenes (185-254): „Do dzisiaj istnieje w Betlejem grota, w której się narodził; a w grocie żłóbek, do którego został położony, owinięty w pieluszki. Rzeczy te zgadzają się z historią Jego narodzin opisaną przez Ewangelie”. W 326 r. wzniesiono nad Grotą bazylikę, w której uroczyście celebrowano Boże Narodzenie. Z końcem średniowiecza kult Dzieciątka Jezus upowszechnił się krajach skandynawskich i niemieckojęzycznych. Figurki Dzieciątka stawiano w okresie Bożego Narodzenia w oratoriach zakonnych, ale także w wielu prywatnych domach. Pojawiają się pierwsze sanktuaria Dzieciątka Jezus we Francji, Niemczech i w Belgii. W Burgundii bł. Małgorzata od Najświętszego Sakramentu, karmelitanka otrzymała szczególną misję czczenia i rozpowszechniania kultu Bożego Dzieciątka, kiedy modliła się przed Jego figurką. W II połowie XVII wieku centrum kultu Bożego Dzieciątka została Praga. W kościele na Malej Stranie stoi kościół Panny Marii Zwycięskiej, gdzie znajduje się niewielka figurka, pochodząca z Hiszpanii – dzieło nieznanego artysty z połowy XVI wieku. Była własnością rodu Manrique de Lara. W 1628 r. księżniczka Poliksena Lobkowitz ofiarowała figurę karmelitom bosym z klasztoru na Malej Stranie, a w 1655 r. ówczesny biskup Pragi dokonał koronacji Dzieciątka. W 1648 r. – w czasach tzw. wojny trzydziestoletniej w Europie – protestanckie wojska szwedzkie najechały Pragę i przekształciły karmelitański klasztor w szpital polowy. To niesamowite, ale dowodzący Szwedami generał Koenigsmark upadł na kolana przed Bożą Dzieciną krzycząc: „O, Dzieciątko Jezus! Nie jestem katolikiem, ale jestem pod wrażeniem wiary Twoich wyznawców i cudów, które dla nich czynisz. Obiecuję Ci, że jak tylko to będzie możliwe, każę wojsku opuścić klasztor”. I szwedzkie wojska odstąpiły od oblężenia Pragi, a prażanie przypisali wyzwolenie miasta opiece Małego Króla. Dziś figurki Bożego Dzieciątka znajdujemy w kilku podkarpackich kościołach: cześć oddaje się Bożemu Dzieciątku choćby w rzeszowskiej farze – są to kopie tzw. praskiego Dzieciątka, przedstawianego w postawie stojącej z koroną na głowie.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego Epifania przypada 6 stycznia?

Niedziela świdnicka 1/2019, str. VII

[ TEMATY ]

Epifania

Karol Porwich/Niedziela

Ustalenie daty obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego nie dokonało się przypadkowo. Choć nie została wskazana przez Pismo Święte, to posiada symbolikę opartą na tekstach biblijnych

Zanim przejdziemy do omówienia symboliki kryjącej się pod datą dzienną 6 stycznia, należy najpierw wyjaśnić nazwę uroczystości, którą wówczas obchodzi Kościół. Ta najbardziej rozpowszechniona wśród wiernych w Polsce to święto Trzech Króli. Z kolei w polskiej edycji ksiąg liturgicznych figuruje określenie Objawienie Pańskie. Natomiast w księgach łacińskich i w całej tradycji chrześcijańskiej od początku funkcjonuje nazwa Epifania, pochodząca z języka greckiego (epifaneia), która oznacza „objawienie”, „ukazanie się”. Chodzi o objawienie się Jezusa Chrystusa, Wcielonego Syna Bożego jako Zbawiciela świata. Nazwą „epifania” określano narodzenie Jezusa, Jego chrzest w Jordanie i dokonanie pierwszego cudu na weselu w Kanie Galilejskiej. Taką treść miało pierwotne święto Epifanii, które powstało ok. 330 r. w Betlejem. Obejmowało ono początkowe tajemnice zbawienia, o których informują nas pierwsze rozdziały Ewangelii ze skupieniem się na tajemnicy narodzenia Chrystusa. Epifania ulegała ewolucji wraz z jej rozszerzaniem się poza Palestynę. Na Wschodzie stanie się pamiątką chrztu Jezusa w Jordanie, a na Zachodzie będzie stanowić obchód trzech cudownych wydarzeń (tria miracula) stanowiących początkowe objawienia chwały Bożej Zbawiciela: pokłon Mędrców ze Wschodu, chrzest w Jordanie i cud w Kanie Galilejskiej, przy czym z czasem hołd magów rozumiany jako objawienie się Chrystusa poganom zdominuje niemal wyłącznie łacińską celebrację Epifanii. W ludowej świadomości stanie się ona zatem świętem Trzech Króli ze względu utożsamienie mędrców z królami na podstawie niektórych biblijnych tekstów prorockich, a ich liczba zostanie ustalona w związku z trzema darami, jakimi zostało obdarowane Dzieciątko Jezus. Te różnice między Wschodem a Zachodem nie przekreślają jednak faktu, że istotną tematyką tego obchodu liturgicznego pozostaje objawienie się Boga w Chrystusie.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Jerzy Kołodziej SDS biskupem w Australii

2025-01-06 15:14

[ TEMATY ]

biskup

Australia

Ks. Jerzy Kołodziej SDS

Magdalena Pijewska

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, Ojciec Święty Franciszek mianował polskiego salwatorianina ks. Jerzego Kołodzieja SDS biskupem diecezji Bunbury w Australii - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ur. 17 maja 1968 r. w Dobrej k. Limanowej. Droga zakonna ks. Jerzego w Zgromadzeniu Salwatorianów rozpoczęła się 7 września 1987 roku, kiedy to wstąpił do nowicjatu Polskiej Prowincji Towarzystwa Boskiego Zbawiciela w Bagnie. Profesję wieczystą złożył 8 września 1992 roku w Bagnie, a święcenia kapłańskie otrzymał 28 maja 1994 roku w Trzebini z rąk kardynała Franciszka Macharskiego, metropolity krakowskiego. Jeszcze w tym samym roku został skierowany do Regionu Australijskiego Salwatorianów, gdzie podjął pracę duszpasterską w Archidiecezji Perth oraz Diecezji Bunbury w Zachodniej Australii. 1 stycznia 1996 roku został mianowany wikariuszem w parafii św. Antoniego w Greenmount, a od 1997 roku rozpoczął pracę jako kapelan w ChisholmCatholic College. 1 grudnia 1999 roku został wybrany wicesuperiorem Regionu Australijskiego Salwatorianów.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję