Reklama

List Biskupa Świdnickiego na Wielki Post 2005 roku

Stawanie się darem, owocem Eucharystii

Niedziela dolnośląska 9/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Bracia
Kapłani i Klerycy,
Umiłowani Diecezjanie!

Wraz z całym Kościołem katolickim rozpoczęliśmy w Środę Popielcową okres czterdziestodniowego przygotowania do nadchodzących Świąt Wielkanocnych. W praktyce Kościoła okres ten ma charakter pokutny, na co wskazuje jego tradycyjna nazwa: „Wielki Post”. Tegoroczny czas wielkopostny przeżywamy w Roku Eucharystii, którego owocem - według oczekiwań Ojca Świętego Jana Pawła II - winno być „ożywienie we wszystkich wspólnotach chrześcijańskich sprawowania Mszy św. niedzielnej i poświęcenia więcej czasu i uwagi adoracji eucharystycznej poza Mszą świętą” (Mane nobiscum Domine, nr 29). Idąc za sugestią Ojca Świętego Jana Pawła II, chcemy naszą duchową, wielkopostną odnowę skupić wokół Eucharystii: jej celebracji i życiu nią na co dzień.

1. Eucharystia największym darem

W encyklice Ecclesia de Eucharistia Ojciec Święty Jan Paweł II napisał: „Kościół otrzymał Eucharystię od Chrystusa, swojego Pana, nie jako jeden z wielu cennych darów, ale jako dar największy, ponieważ jest to dar z samego siebie, z własnej osoby w jej świętym człowieczeństwie, jak też dar Jego dzieła zbawienia. (...) Cóż większego Jezus mógł uczynić dla nas? - pyta Papież.
I odpowiada: „Prawdziwie, w Eucharystii objawia nam miłość, która posuwa się «aż do końca» (por. J 13, 1) - miłość, która nie zna miary” (EE, nr 11).
Chrystus nie tylko mówił o miłości, ucząc, że jest ona największym przykazaniem, którego wypełnianie przynosi człowiekowi najtrwalsze szczęście, ale sam pokazał jak miłować, dając na krzyżu za nas swoje życie. Złożył z samego siebie bezinteresowny dar na odpuszczenie naszych grzechów. W ten sposób uwiarygodnił swoje słowa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15,13).
Ogłoszenie największego przykazania złączył Chrystus z celebracją Eucharystii. Oto, w czasie sprawowania pierwszej Eucharystii w Wieczerniku, Chrystus wstał od wieczerzy, przepasał się prześcieradłem, wziął miednicę z wodą i począł umywać uczniom nogi. Gdy ukończył posługę, powiedział: „Czy rozumiecie, co wam uczyniłem. Wy Mnie nazywacie «Nauczycielem» i «Panem» i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wy powinniście sobie nawzajem umywać nogi” (J 13, 13-14).
Celebracja pierwszej Eucharystii, połączona z umyciem nóg, jest pouczeniem dla nas, abyśmy pamiętali, że przeżywanie Mszy św. przy ołtarzu powinno znaleźć swoje dopełnienie w służeniu bliźnim, w stawaniu się darem dla drugiego człowieka w życiu rodzinnym i społecznym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

2. Dar z siebie dla drugich przedłużeniem celebracji Eucharystii

W okresie Wielkiego Postu spróbujemy pamiętać o tym zobowiązaniu i je realizować w konkretnych warunkach codziennego życia. Nie wolno nam zapominać, że ci wszyscy, którzy umiłowali Eucharystię i kontemplowali jej sens, byli jednocześnie ludźmi płonącymi miłością do człowieka. Jan Paweł II zachęca nas we wspomnianej adhortacji: „Wejdźmy, umiłowani Bracia i Siostry, do szkoły świętych, wielkich mistrzów prawdziwej pobożności eucharystycznej. W ich świadectwie teologia Eucharystii nabierała całego blasku przeżycia, „zaraża” nas i niejako „rozgrzewa” (EE, nr 62).
W kontekście tych słów warto przywołać niedawno zmarłą, a już beatyfikowaną Matkę Teresę z Kalkuty. Ona codziennie z swoimi siostrami przeżywała Eucharystię i praktykowała codzienną adorację Najświętszego Sakramentu, a potem szła z siostrami do najnędzniejszych i umierających i mówiła siostrom, że to jest ten sam Chrystus, który był adorowany w kaplicy. Matka Teresa i wszyscy inni, prawdziwi czciciele Jezusa Eucharystycznego, uczą nas, że kto dobrze przeżywa Eucharystię i adoruje Najświętszy Sakrament, ten idzie do bliźnich z przekonaniem, że w nich czeka ten sam Chrystus, aby otrzymać dar bezinteresownej miłości. Nie wolno przeto zamykać naszej wiary w Jezusa jedynie w gestach adoracji i wielbienia Go w Eucharystii. Msza św. przynagla nas do czynu miłości, do stawania się bezinteresownym darem dla drugich.
To stawanie się darem dla drugich jest zawsze związane z ofiarą, poświęceniem. Często wymaga od nas dużego samozaparcia, ogromnej cierpliwości i wytrwałości. Mamy przeto okazję, aby w wielkopostnym czasie potraktować ten trud jako formę pokuty, jako formę współuczestniczenia w męce i śmierci Chrystusa.

3. Diecezjalny Kongres Eucharystyczny

Oprócz tego podstawowego zaangażowania się w odnowienie sprawowania Najświętszej Ofiary i życia nią na co dzień, jako społeczność diecezjalna, pragniemy podjąć dodatkową inicjatywę duszpasterską w trwającym Roku Eucharystii, a mianowicie: chcemy przeprowadzić w naszych dekanatach i parafiach Diecezjalny Kongres Eucharystyczny.
Jego głównym zadaniem będzie wyrażenie naszej wdzięczności za dar Eucharystii i opowiedzeniem się za obecnością Chrystusa w życiu publicznym, z którego Jezus bywa eliminowany. Ojciec Święty Jan Paweł II w liście apostolskim na Rok Eucharystii: Mane nobiscum Domine - „Zostań z nami, Panie” - napisał: „W tym Roku Eucharystii chrześcijanie winni dołożyć starań, by z większą mocą dawać świadectwo obecności Boga w świecie. Nie lękajmy się mówić o Bogu i z dumą nosić znaki wiary. „Kultura Eucharystii” rozwija kulturę dialogu, która z niej czerpie swą siłę i pokarm. Błędem jest uważać, że publiczne odniesienie do wiary mogłoby naruszyć słuszną autonomię państwa i instytucji cywilnych, czy nawet rodzić postawy nietolerancji” (MND, nr 26).
Kongres Eucharystyczny Diecezji Świdnickiej, który jest odpowiedzią na powyższe wezwanie Piotra naszych czasów, rozpocznie się 27 lutego, w trzecią Niedzielę Wielkiego Postu, uroczystą Mszą św., koncelebrowaną w katedrze świdnickiej przez dziekanów i proboszczów Świdnicy, ubogaconą koncertem pieśni eucharystycznych. W ramach celebracji Kongresu przewidujemy następujące stacje kongresowe: 20 marca - Niedziela Palmowa - Wałbrzych - dla dekanatów Wałbrzych Południe, Wałbrzych Północ i Wałbrzych Zachód; 23 kwietnia - Dzierżoniów - dla dekanatu Dzierżoniów Północ; 26 maja - uroczystość Bożego Ciała - Świdnica - dla dekanatów: Świdnica Wschód i Świdnica Zachód; 29 maja - Ząbkowice Śląskie - dla dekanatów Ząbkowice Śląskie i Kamieniec Ząbkowicki; 2 czerwca - Świebodzice - dla dekanatu Świebodzice; 29 czerwca - Strzegom - dla dekanatów Strzegom, Bolków i Gościsław; 31 lipca - Nowa Ruda - dla dekanatów Nowa Ruda i Głuszyca; 15 sierpnia - Bielawa - dla dekanatu Dzierżoniów Południe; 18 września - Kłodzko - dla dekanatów: Kłodzko, Kudowa Zdrój i Polanica Zdrój; oraz 25 września - zakończenie Kongresu - Bystrzyca Kłodzka - dla dekanatów: Bystrzyca Kłodzka, Lądek Zdrój i Międzylesie.
Na program wymienionych stacji kongresowych złożą się: uroczysta celebra Eucharystii, procesja eucharystyczna ze stacją w centrum miasta oraz błogosławieństwo eucharystyczne. W przeddzień stacji kongresowej w parafiach wyznaczonych dekanatów będzie adoracja Najświętszego Sakramentu, zakończona Mszą św. i konferencją na temat Eucharystii.
Na naszą wielkopostną odnowę, na czekające nas zbożne dzieło Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego wszystkim udzielam pasterskiego błogosławieństwa: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski do LSO: bądźcie sługami słowa Bożego

– Ministrant, nie tylko lektor, ma być sługą słowa Bożego – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. podczas XI Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

W homilii podkreślił, że Maryja „przychodzi jako wielka nauczycielka służby ołtarza”. – Matka Boża chce przypomnieć: w czymkolwiek bierzecie udział, cokolwiek robicie, nie zapomnijcie, że jesteście przede wszystkim ministrantami Boga. Nie jesteście tylko sługami ampułek, gongu, dzwonków, wody, wina, takich czy innych czynności, chociaż one są niesłychanie ważnymi znakami. Jeśli jednak będzie służyć tylko znakom, a zapomnicie, że tam jest Pan Bóg, wasza służba będzie bezużyteczna – wyjaśnił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

2024-06-14 07:30

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Czy kiedykolwiek słyszałeś o lekarzu, który potajemnie odprawiał sakramenty w najciemniejszych czasach stalinowskich represji? Poznaj niesamowitą historię doktora Henryka Mosinga – wybitnego epidemiologa, który poświęcił swoje życie walce z tyfusem plamistym, a jednocześnie tajnym kapłanem, odpuszczającym grzechy w ukryciu.

Metafora ziarnka gorczycy jest bardzo podobna do koncepcji efektu motyla. Wspólnie ilustrują one, jak małe działania mogą prowadzić do dużych i często nieprzewidywalnych skutków. W tej perspektywie zauważmy wartość nawet najdrobniejszych aktów wiary, odwagi i determinacji, które mogą przekształcić się w coś wielkiego i wpływowego.

CZYTAJ DALEJ

Wyszli głosić i ...słuchać

2024-06-15 18:57

[ TEMATY ]

Legnica

ewangelizacja miasta

ks. Piotr Nowosielski

Już po raz III, osoby pochodzące z różnych wspólnot z diecezji legnickiej, dzielili się przeżyciem swej wiary, z mieszkańcami miasta. Na to wydarzenie wybrano sobotę, 15 czerwca 2024 r.

Najpierw uczestnicy wydarzenia spotkali się w legnickim Domu Słowa, jako miejscu formacji ewangelizacyjnej, aby przez zawiązanie wspólnoty, udział w modlitwie uwielbienia animowanej przez zespół Nazaret, wysłuchanie katechezy kerygmatycznej i konferencji biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, a także udział w Eucharystii, przygotować się do ewangelizacji miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję