Reklama

Kurs przedmałżeński w DA KUL

Inspirująca płaszczyzna do rozmowy

Niedziela lubelska 4/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zanim narzeczeni przyjmą sakrament małżeństwa są zobowiązani do uczestnictwa w kursie przedmałżeńskim. Według zaleceń instrukcji Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim, kurs przedmałżeński powinien obejmować systematyczne, roczne przygotowanie. W pkt. 14 instrukcja pozwala na przeprowadzenie skróconej katechezy przedślubnej w formie przynajmniej 10 spotkań jako minimum stosowane w ostateczności. Pomimo tego, że lista dat oraz miejsc, gdzie odbywają się kursy jest dostępna w każdej kancelarii parafialnej, wielu ludzi podchodzi z niechęcią do wypełnienia tego obowiązku, traktując go jako stratę czasu. Tymczasem Kościół, traktując poważnie sakrament małżeństwa, proponuje różne formy przygotowania. Poza tradycyjnym kursem przedmałżeńskim, prowadzonym w formie wykładowej, narzeczeni mają do wyboru kurs w postaci prowadzonych metodami aktywizującymi zajęć w małych grupach, koordynowanych przez kompetentne osoby. Tak prowadzony kurs ma miejsce w duszpasterstwie akademickim KUL.

Szkoła dialogu

Kurs prowadzony w DA KUL został zainicjowany ponad 20 lat temu przez o. Mirosława Paciuszkiewicza SJ i przygotowany na podstawie autorskiego programu prof. Marii Braun-Gałkowskiej. Celem kursu jest jak najlepsze poznanie się narzeczonych na ważnych w małżeństwie płaszczyznach oraz zdobycie przez nich wiedzy o sakramentalności i nierozerwalności związku małżeńskiego. Kurs jest prowadzony metodami aktywizującymi, co oznacza, że w procesie uczenia oprócz czynnika intelektualnego wykorzystywany jest także element emocjonalny. Zapamiętywanie przy tej metodzie jest szybsze i trwalsze. Na cotygodniowych spotkaniach w małych grupach narzeczeni uczą się, jak konstruktywnie rozmawiać ze sobą, prowadzić dialog, aby wspólnota małżeńska i rodzina rozwijała się. Zwraca się uwagę na rolę słuchania, na umiejętność formułowania swojej wypowiedzi oraz na empatię i wyrażanie emocji. Tematem podejmowanym na kursie są także konflikty w rodzinie i umiejętność rozwiązywania ich. Ponadto, prowadzący (w większości psychologowie, dodatkowo przygotowani do prowadzenia tego typu zajęć, żyjący we własnych rodzinach i małżeństwach) starają się tak pokierować narzeczonych, by ci zobaczyli, jakie postawy - role męża czy żony wynieśli z domów macierzystych oraz odkryli i wypowiedzieli to, co chcieliby z tego przenieść do swojego małżeństwa. Kurs przygotowuje do otwarcia się na nowe życie oraz uczy jak odpowiedzialnie i mądrze kochać swoje dzieci. Zajęcia obejmują również tematy współżycia seksualnego, w których podkreślony jest kontakt psychiczny między małżonkami. W małych grupach narzeczeni dzielą się swoim doświadczeniem, wiedzą i poglądami. Mają okazję zobaczyć siebie na tle innych par, usłyszeć, co mówi o nich przyszła żona czy mąż, sformułować wspólnie plan przyszłego wspólnego życia. W ramach kursu są proponowane wykłady: Etyka życia małżeńskiego i Naturalne planowanie rodziny oraz jest przeprowadzony kurs naturalnych metod planowania rodziny. Co roku odbywają się trzy serie kursów, w których udział bierze około 200-250 osób. Prowadzony w duszpasterstwie akademickim KUL kurs przedmałżeński nie jest ograniczony wyłącznie do studentów KUL-u, ale jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą w tej formie bardziej się poznać, pogłębić relacje i przygotować się do małżeństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sympatyczne warsztaty dla narzeczonych

„Jesteśmy przekonani, że przygotowanie do małżeństwa jest ważnym etapem również w pracy DA, dlatego podjęliśmy ten program” - zaznaczył o. Andrzej Batorski SJ, opiekun duchowy kursu. „Uważam, że obok wiedzy obejmującej podstawowe zagadnienia, bardzo ważna jest płaszczyzna wiary i modlitwy, stąd każdy kurs rozpoczynamy Mszą św., a kończymy dniem skupienia. Zauważamy, że nawet osoby na początku sceptycznie reagujące na to, pod koniec kursu są zadowolone, ponieważ zauważają, że to nie jest indoktrynacja, ale pewna propozycja podjęcia w sposób dynamiczny ważnych tematów, jakimi są relacja narzeczeńska, małżeństwo, wychowanie dzieci, relacja z teściami. Te kursy to lekkie uchylenie drzwi, ponieważ mają doprowadzić do świadomości, czym jest sakrament małżeństwa, małżeństwo, rodzina, życie wspólne. Są inspirującą płaszczyzną do rozmowy na ważne tematy” - podkreślał.
Pozytywne opinie nt. proponowanych w DA kursów wyrazili Monika i Jarek, którzy odbyli kurs w zeszłym roku, a od 15 sierpnia 2004 r. są małżeństwem: „Byliśmy bardzo zadowoleni z tego kursu, ponieważ jest on zorganizowany w atmosferze spotkania, w czasie którego jest konfrontacja na dany temat w parze narzeczonych i z innymi parami. Poznawaliśmy swoje reakcje w potencjalnych sytuacjach, dowiadywaliśmy się wiele o sobie, swoich uwarunkowaniach i oczekiwaniach. To są sympatyczne warsztaty dla narzeczonych prowadzone w intymnej atmosferze” - zaznaczali. „Wybraliśmy kurs prowadzony metodą warsztatową, bo kogo wzrusza sucha teoria? Nawet najbogatszy tekst, wyłącznie wysłuchany pozostaje tylko na moment, natomiast to samo zagadnienie podjęte w formie dialogu, pozostaje w pamięci na bardzo długo. W zapamiętaniu pewnych treści pomagały nam również prace domowe, które przygotowywały do kolejnego spotkania. Polecamy ten kurs nie tuż przed ślubem, ale sporo wcześniej, żeby poznać się lepiej i dopiero wtedy podejmować decyzję o małżeństwie” - podkreślali.
Natomiast Gosia i Sławek, świeżo po ukończeniu I serii kursu, planujący sakrament małżeństwa na 30 kwietnia br., jednomyślnie stwierdzili: „Tu trzeba włożyć własny wysiłek, nie można tylko »odbębnić« wykładów. Każde z ćwiczeń czy zagadnień poruszane było w parach, stąd nie można mówić o narzucanych odgórnie wnioskach. Najciekawsze jest to, że w czasie kursu dyskutuje się ze sobą nawzajem, poznaje się swoje poglądy na ważne tematy dotyczące wspólnej przyszłości, a nie tylko słucha treści, które się przyjmie albo odrzuci. Ponadto wykłady były przeprowadzone w bardzo klarowny i konkretny sposób, zostały uchwycone najistotniejsze kwestie dotyczące etyki małżeńskiej i naturalnych metod planowania rodziny. Jeśli ktoś chciał ugruntować czy pogłębić swoją wiedzę, otrzymywał wykaz lektur do samodzielnego studium” - podkreślali. Mówiąc o motywacji podjęcia akurat tego kursu, stwierdzili: „Chcieliśmy w sposób świadomy wejść w małżeństwo i uważamy, że to był dobry pomysł, by wybrać akurat ten kurs. Otrzymaliśmy sporo materiałów i zbiór pytań na określone tematy do osobistego rozważenia, które pomogły nam głębiej poznać nasze uwarunkowania i pragnienia w związku z rodziną. Można wspólnie być na jakimś spotkaniu, ale tak naprawdę być obok siebie, a na kursie przeprowadzonym w ten sposób nie da się przejść obojętnie obok jakiegoś tematu, trzeba się z nim skonfrontować w parze. Ponadto ogromne zaangażowanie i osobiste świadectwo prowadzących było dla nas bardzo budujące i dawało nadzieję oraz obalało fałszywe wyobrażenie o małżeństwie. Każda para, która chce być szczęśliwa w małżeństwie i traktuje je poważnie, powinna wziąć udział w kursie przedmałżeńskim. My polecamy ten prowadzony w DA KUL i uważamy, że warto”. Natomiast Ania i Artur (ślub planowany na 16 lipca br.), którzy 17 stycznia br. rozpoczęli kurs prowadzony w duszpasterstwie, mają nadzieję, że proponowana tu metoda warsztatowa będzie budująca i będzie wiele wnosić w ich relację. „Liczymy, że się poznamy, że wiele rzeczy wyjdzie, że będzie to etap szczerego i głębokiego poznania się” - mówili.
Głównym celem każdego kursu przedmałżeńskiego, bez względu na metodę jaką jest prowadzony, jest wychowanie do odpowiedzialności za przyszły związek, za siebie, za współmałżonka, za wszystko, co dzieje się w domu rodzinnym, czyli do autentycznej realizacji słów przysięgi: „Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci”. I tego życzymy wszystkim przygotowującym się do sakramentu małżeństwa.

Reklama

III seria kursu dla par narzeczonych prowadzonego metodą warsztatową odbędzie się w dn. 11 kwietnia - 11 czerwca 2005 r. Zapisy na dwa tygodnie przed rozpoczęciem kursu i szczegółowe informacje w Punkcie Konsultacyjno-Psychologicznym, mieszczącym się w budynku obok kościoła akademickiego KUL. Zapraszamy!

Modlitwa narzeczonych

Duchu Święty, źródło życia i duchowego bogactwa, udziel nam swoich darów. Rozniecaj w naszych duszach i potęguj moc Bożego życia, jasność łaski uświęcającej, a mocą swych natchnień wyprowadzaj nas z nałogów i wad, błędnych kolein życia, wydobywaj z przyziemności i duchowych zaniedbań. Spraw łaskawie Duchu Miłości, abyśmy zawsze w naszym małżeństwie i rodzinie, którą mamy zamiar założyć, pamiętali, że jesteśmy dziećmi jednego Ojca w niebie. Wzmacniaj, Duchu Święty, naszą wiarę, pomnażaj nadzieję, a nade wszystko rozpalaj w nas płomień miłości, aby ona - na wzór Chrystusa - miała w sobie nieprzebrane zasoby dobroci, uprzejmości, przebaczenia i męstwa. Obyśmy dzięki niej mogli niestrudzenie wypełnić wszystko, co się Tobie podoba, a służy dobru naszemu i innych ludzi. Amen.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wypadek polskiego autokaru w Niemczech

2024-06-28 09:41

[ TEMATY ]

wypadek

pixabay.com

Co najmniej 16 osób zostało rannych w piątek nad ranem w wypadku polskiego autokaru w Meklemburgii-Pomorzu Przednim na północnym wschodzie Niemiec. Według wstępnych ustaleń autokar z 59 pasażerami zjechał z autostrady między Hamburgiem a Berlinem i uderzył w barierkę i znak drogowy.

Do wypadku doszło na trasie nr 24 w Blievenstorf, około 35 km na południowy wschód od miasta Schwerin. Pasażerowie doznali obrażeń, szczególnie twarzy, na skutek zranienia szkłem z rozbitych szyb pojazdu – powiadomiła lokalna policja.

CZYTAJ DALEJ

Ks. dr Tomasz Podlewski nagrodzony honorowym wyróżnieniem

2024-06-27 21:08

[ TEMATY ]

media

nagroda

Ks. Tomasz Podlewski

Archiwum Ks. Tomasza Podlewskiego

Ks. Tomasz Podelwski (po prawej) z Adamem Bujakiem

Ks. Tomasz Podelwski (po prawej) z Adamem Bujakiem

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, przy współudziale Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego wyłoniła laureatów nagrody za najlepszą pracę naukową oraz wydawnictwo z dziedziny mediów elektronicznych.


Wśród nagrodzonych znalazł się ks. dr Tomasz Podlewski, współpracownik Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, autor #PodcastUmajony, który na portalu niedziela.pl cieszył się ogromną oglądalnością.

CZYTAJ DALEJ

Mazańcowice: zabytkowa polichromia zajaśniała oryginalnym blaskiem

2024-06-28 18:20

[ TEMATY ]

Kościół

polichromia

śląskie

wikipedia/D T G na licencji Creative Commons

Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

Zakończyły się prace przy konserwacji późnomłodopolskiej polichromii we wnętrzu świątyni trwają w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach koło Bielska-Białej. Dekorację malarską w latach 1929-1934 stworzył zespół krakowskiego profesora Adama Giebułtowskiego - ucznia Jana Matejki. Ten sam warsztat pracował przy innych polichromiach zachowanych w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej, m.in. w Głębowicach, Porębie Wielkiej, Czańcu.

Jak poinformował diecezjalny konserwator zabytków i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Szymon Tracz, dzięki przeprowadzonym pracom zajaśniały festiwalem barw i kolorów, dywanowe dekoracje, charakterystyczne dla tego rodzaju polichromii, utworzone ze stylizowanych partii ornamentalnych pokrywających płaszczyzny ścian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję