Reklama

Wydarzyło się

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowe czasopismo klasztoru w Rozwadowie

Klasztor Ojców Kapucynów w Rozwadowie rozpoczął wydawanie gazety parafialnej pt. Na szlaku. Pierwszy numer, który ukazał się w grudniu 2004 r. jest wznowieniem wydawanej przed laty gazetki pod tym samym tytułem. Wtedy wydawał ją juniorat braci zakonnych.
Pomysł na wydawanie gazetki odżył jesienią 2003 r. - sprawę omawiały wspólnoty i grupy parafialne, które zdecydowały wznowić wydawanie pisma. Tytuł Na szlaku ma symbolizować, iż wszyscy jesteśmy na szlaku, idziemy nieustannie poszukując wartości dla swojego życia.
Redakcję tworzą obecnie bracia zakonni oraz osoby świeckie: o. Roman Łukaszewski, o. Marek Metelica, Grażyna Lewandowska, Regina Żydzik, Maryla Michalska, Maria Kos, Kasia Portka, Artur Chabski. W pierwszym numerze można przeczytać następujące teksty: Papież do rodzin, Rodzina jest niezastąpiona, 150 lat dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, Z historii naszej parafii, Czy znacie historię żłóbka?, Zza klauzury, Przykazania kościelne - dlaczego się zmieniają. Na ostatniej stronie gazetki liczącej 16 stron formatu A-4 zamieszczono fotografie całej wspólnoty Braci Kapucynów w Rozwadowie.

Marek Ziemba

Muzeum coraz większe

Reklama

Muzeum Regionalne w Rozwadowie będzie prawdopodobnie większe. Są już plany, aby tę placówkę rozbudować, gdyż w chwili obecnej nie ma miejsca na gromadzenie zbiorów muzealnych, a także na organizowanie wystaw na odpowiednim poziomie.
Muzeum w Rozwadowie w pałacu Lubomirskich przy ul. Sandomierskiej rozpoczęło działalność w lutym 2002 r. Eksponatów od samego początku przybywało, toteż w chwili obecnej są one przechowywane nie tylko w siedzibie muzeum, ale także w innych placówkach na terenie miasta, między innymi w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli.
Przewiduje się, iż koszt rozbudowy Muzeum to wydatek około 6 mln zł. Jest to suma spora, jak na możliwości władz samorządowych czy nawet wojewódzkich, ale jeśli wszystko poszłoby dobrze, to aż 75% tej kwoty dałaby Unia Europejska. Resztę musiałby znaleźć samorząd lokalny.
Według planów, w nowym budynku o powierzchni 2 tys. m kw. znalazłyby się dwie sale wystawiennicze, sala multimedialna i koncertowa. W piwnicach byłyby magazyny muzealne, a na zewnątrz amfiteatr, w którym w sezonie letnim mogłyby się odbywać koncerty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marek Ziemba

„Domki z kart” Mirosława Osowskiego

Mirosław Osowski ze Stalowej Woli, dziennikarz i literat opublikował niedawno swoją kolejną książkę. Tym razem jest to powieść Domki z kart, traktująca o narodzinach „Solidarności” i stanie wojennym, a więc trudnych latach 1981-84. Autor książkę zadedykował „Ofiarom stanu wojennego i tym, którzy walczyli o Polskę wolną, suwerenną i sprawiedliwą, i pozostali wierni swoim zasadom do końca”.
Mirosław Osowski jest laureatem 6 konkursów literackich. Swoje utwory prozatorskie drukował m.in. w: Twórczości, Nowej Okolicy Poetów, Afiszu. W 2003 r. został uhonorowany „Gałązką Sosny” - nagrodą miasta Stalowa Wola - za powieść Tomasz. W tym samym roku wydał zbiór opowiadań Świniobicie. Obecna powieść jest trzecią z kolei.

Marek Ziemba

„Gloria Medicinae” dla doktora Józefa Ujdy

Dr n. med. Józef Ujda, emerytowany kardiolog ze Stalowej Woli został uhonorowany niedawno bardzo prestiżowym medalem „Gloria Medicinae”. Na uroczystości jednak ze względu na stan zdrowia nie mógł przybyć doktor Ujda. Miały one miejsce w Teatrze Stanisławowskim w Warszawie.
Józef Ujda to senior wśród stalowowolskich lekarzy, twórca oddziału kardiologicznego w tym mieście. Z wyróżnieniem ukończył studia na Akademii Medycznej w Lublinie. Pracę i przewód doktorski rozpoczął w lubelskiej Klinice Chorób Wewnętrznych. Od 1960 r. był ordynatorem Oddziału Wewnętrznego w Szpitalu Kolejowym w Rozwadowie. Tu ukończył przewód doktorski i uzyskał specjalizację z zakresu kardiologii. W 1971 r. rozpoczął pracę na Oddziale Chorób Wewnętrznych w Stalowej Woli, natomiast od września 1989 r. aż do emerytury szefował Wojewódzkiemu Oddziałowi Kardiologicznemu.
Dr Józef Ujda opublikował ponad 20 prac naukowych, a pod jego opieką 41 lekarzy uzyskało I stopień specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych, 22 lekarzy II stopień specjalizacji. Medal „Gloria Medicinae”, który uzyskał dr Józef Ujda, to najwyższe odznaczenie lekarskie w Polsce.

Marek Ziemba

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

[ TEMATY ]

nominacja

dyplomacja

diecezja kielecka

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Katastrofa kolejowa w Hiszpanii. Nie żyje co najmniej 39 osób

2026-01-19 07:30

[ TEMATY ]

katastrofa

Hiszpania

kolejowa

zderzenie pociągów

PAP

Katastrofa kolejowa w Hiszpanii

Katastrofa kolejowa w Hiszpanii

Do 39 wzrosła w poniedziałek liczba osób zabitych w kolizji pociągów dużych prędkości w prowincji Kordoba na południu Hiszpanii - przekazało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Stacja RTVE poinformowała, że co najmniej 73 osoby zostały ranne, a 15 z nich jest w stanie ciężkim.

Poprzedni bilans mówił o 21 ofiarach śmiertelnych.
CZYTAJ DALEJ

Dewastacja kapliczki w Kielcach. To nie pierwszy taki przypadek w ostatnim czasie

2026-01-19 14:26

[ TEMATY ]

skandal

Kielce

dewastacja kapliczki

piła mechaniczna

Diecezja Kielecka

Dewastacja kapliczki w Kielcach

Dewastacja kapliczki w Kielcach

Bulwersujące sceny w Kielcach. Nieznani sprawcy zdewastowali kapliczkę Matki Bożej. Drewniany obiekt został najprawdopodobniej ścięty piłą mechaniczną.

Jak informuje ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik diecezji kieleckiej w wypowiedzi dla Radia eM Kielce, o sprawie w poniedziałek, 19 stycznia zaalarmował proboszcza parafii bł. Wincentego Kadłubka w Domaszowicach, jeden z mieszkańców.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję