Reklama

Temat tygodnia

Rozpal serce

Niedziela płocka 52/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już od kilkunastu lat wigilijne stoły w wielu katolickich domach ozdabiają specjalne świece, przygotowane przez Caritas. To świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Co roku ozdabia je inny motyw, co roku akcji towarzyszy inne hasło, jednak cel zawsze jest ten sam: pomoc najmłodszym, którzy znaleźli się w trudnych życiowych warunkach.
W tym roku akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom towarzyszą słowa „Rozpal serce”. Są one zachętą, by nasze serca nie pozostały obojętne na dziecięcą biedę. Rodzin ubogich, zaniedbanych socjalnie, czy wręcz zagrożonych patologią wcale nie ubywa. Wszędzie tam najdotkliwiej skutki materialnej i moralnej biedy odczuwają dzieci, bez żadnej swej winy żyjące w nieludzkich często warunkach.
Jakże często ich los podobny jest do losu maleńkiego Jezusa, który narodził się w urągających ludzkiej godności warunkach - w stajni, służącej za schronienie zwierzętom. Przeżywając uroczystość narodzenia Jezusa i wyrażając swą miłość do Niego, nie możemy zatem pozostać obojętni na los tych, z którymi On sam się utożsamia, mówiąc w Ewangelii „byłem głodny, a daliście mi jeść, byłem spragniony, a daliście mi pić, byłem nagi, a przyodzialiście mnie”.
„Rozpal serce” - to wezwanie zobowiązuje nas do czynnego okazania miłości potrzebującym pomocy. Aby to uczynić, nie trzeba wielkiego heroizmu. Wystarczy w swej parafii nabyć tegoroczną świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom; świecę, których nasza diecezjalna Caritas przygotowała aż 71 tys. Dochód z ich sprzedaży w całości zostanie przeznaczony na dzieła miłosierdzia względem dzieci. Otrzymają one za to m.in. żywność, słodycze, świąteczne paczki, zaś kilkutysięczna rzesza najmłodszych z naszej diecezji oraz zza wschodniej granicy spędzi zimowe ferie i letnie wakacje w ośrodkach prowadzonych przez Caritas Diecezji Płockiej. Warto pamiętać o tym, stawiając świecę Caritas na wigilijnym stole, w miejscu tradycyjnie przygotowanym dla niespodziewanego gościa. Niech tymi gośćmi, w sensie duchowym, okażą się dzieci, którym pomogliśmy, uczestnicząc w Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom.
Rozpalmy zatem nasze serca, by obdarzyć płonącą w nich miłością tych wszystkich, w których przyjdzie do nas Boża Dziecina. Niech w naszych sercach znajdzie ciepło i światło betlejemskiej stajni, która - choć skromna - stała się pierwszym mieszkaniem Nowonarodzonego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedziela.pl jednym z najbardziej angażujących mediów katolickich w Polsce

2026-07-08 12:04

[ TEMATY ]

niedziela.pl

w Polsce

najbardziej angażujący

meida katolickie

Karol Porwich/Niedziela

Niedziela.pl była jednym z najbardziej angażujących mediów katolickich w Polsce w pierwszym półroczu 2026 roku - podał Instytut Monitorowania Mediów. To kolejny sukces naszego portalu, który miesiąc w miesiąc notuje rekordowe wyniki - dzięki naszym czytelnikom.

Badanie przeprowadzone zostało w pierwszym półroczu 2026 roku. W tym okresie profil @tkniedziela osiągnął na Facebooku 1,2 mln reakcji (polubienie, komentarz i udostępnienie) i zajął trzecie miejsce wśród mediów katolickich w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

775-lecie objawień Matki Bożej przekazującej szkaplerz

2026-07-08 14:31

archiwum organizatorów

Zbliżają się doroczne lipcowe uroczystości szkaplerzne w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa – nazywanej „polską górą Karmel”.

Tegoroczne uroczystości odpustowe Matki Bożej z Góry Karmel 16 lipca i 28 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej 18 lipca w Czernej k. Krakowa odbędą się pod tematycznym hasłem „Bycie uczniem – misjonarzem w Rodzinie Szkaplerznej”. W tym roku przypada 775-lecie objawień Matki Bożej przekazującej szkaplerz karmelicie świętemu Szymonowi Stockowi.
CZYTAJ DALEJ

Św. Benedykt patronem jednej z sal konferencyjnych w Parlamencie Europejskim

2026-07-08 20:13

[ TEMATY ]

św. Benedykt

commons.wikimedia.org

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu nadano jednej z sal konferencyjnych imię świętego Benedykta. Poinformowała o tym grupa parlamentarna Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Sala jest wykorzystywana głównie do ich spotkań. Nadanie jej nazwy postulowała grupa, w skład której wchodzą posłowie Prawa i Sprawiedliwości (PiS) oraz włoskiej organizacji Braci Włoskich (Fratelli d'Italia). Nazwiska wybitnych Europejczyków nosi wiele pomieszczeń w Parlamencie Europejskim.

Według EKR, nazwa ma przypominać Europie o jej chrześcijańskich korzeniach. „Benedykt jest duchowym ojcem Europy” - powiedział Nicola Procaccini, współprzewodniczący grupy EKR. Podkreślił, że nadanie imienia wpisuje się również w proces, który rodzina polityczna rozpoczęła w 2024 roku w Subiaco we Włoszech, jednym z miejsc działalności św. Benedykta.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję