Reklama

Kościół

W Wilnie odbył się kongres Ruchu Europa Christi

„Europa jest zagrożona w swej tożsamości. Europa dokonała takich zbrodni, jak I i II wojna światowa, totalitaryzmy, obozy koncentracyjne, gułagi – przecież to wszystko robili ludzie ochrzczeni. To byli zdrajcy wobec Chrystusa i ta zdrada owocuje teraz niewiarą. Trzeba się więc bardzo modlić o powrót wiary, powrót Chrystusa, o powrót do wartości, o powrót do Dekalogu” – podczas zorganizowanej w Wilnie konferencji Ruchu Europa Christi mówił ks. infułat dr Ireneusz Skubiś, współzałożyciel Ruchu.

[ TEMATY ]

kongres

Europa Christi

Mariusz Książek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


W ocenie ks. infułata dra Ireneusza Skubisia, Unia Europejska zerwała z ideami, które były u jej początków, niewiele znaczy dziś to, że ojcowie zjednoczonej Europy: Robert Schuman, Alcide De Gasperi i Konrad Adenauer byli osobami głęboko wierzącymi, wzorowymi chrześcijanami. „Unia wymaga dziś wielkiej reformy, która przyczyni się do wyjścia z kryzysu wartości i powrotu do swoich korzeni. Potrzeba dzisiaj w pełni oddanych Chrystusowi osób duchownych, odważnych ludzi, odważnych polityków, którzy będą chcieli przywrócić do życia dzieło ojców założycieli wspólnoty europejskiej opartej na zasadach i wartościach chrześcijańskich” – mówił o tym podczas otwarcia konferencji, która odbyła się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Prof. Mirosław Piotrowski, poseł do Parlamentu Europejskiego wygłosił referat pt. „Polityczny wymiar Ruchu Europa Christi.”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Organizatorami konferencji Ruchu „Europa Christi” pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” byli Międzynarodowy Ruch Europa Christi i Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin. Wśród prelegentów byli również europosłowie Mirosław Piotrowski i dr Urszula Krupa, rektor Szkoły Wyższej Ekonomii i Zarządzania w Łodzi ks. dr Jarosław Krzewicki, watykanista Włodzimierz Rędzioch, dyrektor w Tygodniku Katolickim „Niedziela” Mariusz Książek, proboszcz parafii pw. św. Anny w Dusztach ks. dr Henryk Naumowicz.

Mariusz Książek

„Miałem zaszczyt być współzałożycielem Ruchu Europa Christi. (...) Celem jest obudzenie Europy, żeby powróciła do swych korzeni chrześcijańskich. Bardzo się cieszę, że taki kongres odbywa się właśnie w Wilnie, bo Wilno jest ważnym miastem w Bożym planie, tutaj św. Faustyna jeszcze przed wojną otrzymała od Chrystusa przesłanie, tutaj narodził się kult Bożego Miłosierdzia – najważniejszy kult we współczesnym świecie” – powiedział Waldemar Tomaszewski, poseł do PE, przewodniczący AWPL-ZChR.

Reklama

Odniesienie do chrześcijaństwa w Karcie Praw Podstawowych w Unii Europejskich i konstytucjach państw członkowskich UE byo przedmiotem wypowiedzi dyr. Mariusza Książka z Tygodnika Katolickiego "Niedziela".

7 czerwca goście i uczestnicy konferencji wzięli udział we mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Mejszagole w 7. rocznicę śmierci ks. prałata Józefa Obrembskiego. Podczas nabożeństwa ogłoszona została inicjatywa rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Obrembskiego. Starosta gminy Mejszagoły Andrzej Adomajtis w imieniu parafian odczytał oświadczenie o tej inicjatywie i zaapelował do wszystkich, którzy „spotkali księdza prałata na swojej drodze życia, o przekazanie wszelkich świadectw i o współudział w rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego”.

Dr Bogusław Rogalski, doradca ds. międzynarodowych EKR w Parlamencie Europejskim mówił o tym, że islamizacja Europy jest zagrożeniem dla jej tożsamości.

„Wolność sumienia w Europie podstawą określenia i poszanowania jej wartości” to tytuł referatu, wygłoszonego przez ks. dr. Jarosława Krzewickiego, rektora Szkoły Wyższej Ekonomii i Zarządzania w Łodzi.

Ks. dr Henryk Naumowicz wygłosił referat pt. „Wilno - miasto Bożego Miłosierdzia na podstawie Dzienniczka św. Faustyny” .

Ks. Mariusz Marszałek mówił o wyzwaniach dzisiejszych czasów. Zwrócił uwagę na to, że chrześcijanie nie znają swojej wiary, dlatego takie spotkania służą pogłębianiu wiedzy i wiary. Ale najważniejsze, jak zaznaczył ks. Marszałek, jest to, „czy ta prawda, o której dzisiaj mówimy, stanie się prawdą naszego życia, czy będziemy w naszej codzienności żyć tą prawdą”.

Reklama

Rita Tamašuniene ubolewała, że rodzina europejska, budowana na fundamentach chrześcijańskich, dzisiaj daleko odeszła od swych chrześcijańskich korzeni. Ale wyraziła przekonanie, że Ruch Europa Christi „na pewno obudzi Europę, kraje narodowe oraz nas samych i otworzymy drzwi Chrystusowi”.

Ks. Tadeusz Jasiński wyraził wielką radość, że tak liczne grono gromadzi się wokół tak wielkiej sprawy jak wiara. Cieszył się, że są ludzie, którzy świadczą, mówią i działają udowadniając, że polityka jest troską o dobro wspólne.

Dr Urszula Krupa, poseł do Parlamentu Europejskiego zaznaczyła, że ideologia gender przede wszystko uderza w matkę, ojca, dziecko i ma na celu rozbicie rodziny. „Plaga rozwodów jest tego udowodnieniem” - wymieniła dr Urszula Krupa w swym referacie „Zagrożenia ideologii gender”.

Ks. Ryszard Halwa, założyciel Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia, red. naczelny pisma „Moja Rodzina” wygłosił referat pt. „Historyczne i empiryczne problemy sztucznych poronień”. „Jan Paweł II wołał mówiąc: „Wołam do Ciebie, stara Europo, odnów korzenie swej cywylizacji”, czyli chrześcijaństwa. Można powiedzieć, że to jest również związane z szacunkiem do życia, dlatego powinniśmy włączać idee również polityczne, żeby mieć takich polityków, którzy nie będą wstydzić się krzyża. Będą występować po obronie krzyża. Nie będą wstydzić się wiary. Nie będą wstydzić się głosować za obroną życia” - mówił ks. Ryszard Halwa.

Mer rejonu wileńskiego Maria Rekść przybliżyła zebranym ideę Intronizacji Chrystusa Króla na przykładzie samorządu rejonu wileńskiego

O procesie laicyzacji w Unii Europejskiej na przykładzie Francji mówił red. Włodzimierz Rędzioch, watykanista, korespondent Tygodnika Katolickiego "Niedziela".

Reklama

Podczas konferencji w holu była zaprezentowana galeria zdjęciowa, poświęcona parafii Ducha Świętego w Wilnie. Po pierwszej części obrad zebrani mogli też obejrzeć 10-minutowy skrót trzygodzinowego filmu o tej wileńskiej parafii Św. Ducha. Była to mała premiera filmu. Uczestnicy konferencji duchowo połączyli się też z uczestnikami pielgrzymki Turgiele – Mejszagoła poprzez zdjęcia, pokazane na slajdach przez rzutnik.

9 czerwca, w sobotę uczestnicy konferencji Ruch Europa Christi będą brali udział w obchodach 9. rocznicy Intronizacji Chrystusa Króla przez samorządy Wileńszczyzny. Obchody zaczną się od rocznicowej Mszy św. w kościele pw. Św. Rafała Archanioła w Wilnie o godz. 11.30.

Natomiast od godz. 13.00 do 15.00 w auli samorządu rejonu wileńskiego odbędzie się uroczysta akademia z okazji 9. rocznicy intronizacji Chrystusa Króla.

W niedzielę, 10 czerwca, w kościele Ducha Świętego w Wilnie zostanie odprawiona Msza Św. dziękczynna za konferencję Ruchu Europa Christi „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

2018-06-09 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

II Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi” - zaproszenie

[ TEMATY ]

kongres

Europa Christi

Niedziela TV

II Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi” odbędzie się od 14 do 22 października w Częstochowie, Warszawie, Rzeszowie, Lublinie, Łodzi i Krakowie „Każdy, kto zechce wziąć udział w Kongresie będzie bardzo usatysfakcjonowany nie tylko intelektualnie, ale także chcieliśmy, aby ten Kongres był charyzmatyczny, bo powrót Chrystusa do Europy musi być powiązany z łaską” - zapewnia ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, Moderator Ruchu "Europa Christi".

CZYTAJ DALEJ

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Jezus Miłosierny

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to papież Jan Paweł II odwiedził Filipiny, przyszły kapłan obiecał sobie, że przyjedzie do Polski. Dziś ks. Tadeo pracuje jako przełożony we wspólnocie zgromadzenia zakonnego kanosjanów w Padwie.

CZYTAJ DALEJ

Osoby z niepełnosprawnościami na ulicach Milicza

2024-05-06 17:02

ks. Łukasz Romańczuk

Było kolorowo, z balonami i transparentami

Było kolorowo, z balonami i transparentami

W ramach Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ulicami Milicza przeszedł pochód. Wzięło w nim udział wiele osób, które poprzez swój udział chciały pokazać, że każdy człowiek niezależnie od swojego stanu zdrowia jest cenny, wartościowy i potrzebny.

Pochód rozpoczął się przy Milickim Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych przy ul. Kopernika. Wzięło w nim udział wiele dzieci i młodzieży w pobliskich szkół, a także osoby związane z MSPDION na czele z Alicją Szatkowską, która od ponad 30 lat pełni funkcję prezesa MSPDION wspierając swoją działalnością osoby niepełnosprawne. Obecny był także europoseł Jarosław Duda, Ewelina Lisowska, piosenkarka i ambasadorka MSPDION, Paweł Parus, dotychczasowy pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Osób Niepełnosprawnych, Andrzej Biały, wójt Gminy Krośnice, a cały pochód prowadził Wojciech Piskozub, burmistrz-elekt miasta i gminy Milicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję