Reklama

Serwis

Niedziela podlaska 48/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

7 listopada Warszawski Zespół Artystyczny „Polonia” śpiewem Bogarodzicy J. Słowackiego rozpoczął Mszę św. w kościele parafialnym w Rozbitym Kamieniu. Po Eucharystii zespół wystąpił z koncertem pieśni patriotycznych przygotowanym specjalnie z okazji Święta Niepodległości. Podczas koncertu usłyszeć można było pieśni związane z największymi historycznymi wydarzeniami w dziejach Polski, m. in.: Marsz, marsz Polonia z 1920 r., Piechotę L. Łuskina z czasów I wojny światowej, Karpacką Brygadę M. Hemara i Czerwone maki na Monte Cassino F. Konarskiego.

11 listopada w kościołach naszej diecezji modlono się w intencji Ojczyzny z okazji 86. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a w wielu miejscowościach odbyły się z tej okazji patriotyczne akademie.
W Drohiczynie uroczystości patriotyczne rozpoczęły się przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, skąd delegacje i poczty sztandarowe wyruszyły pod pomnik Niepodległości na Górze Zamkowej. Tu przedstawiciele władz samorządowych, a także delegacje szkół, organizacji i zakładów pracy złożyły wieńce i kwiaty. W kościele pofranciszkańskim została odprawiona uroczysta Msza św., po której w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Drohiczynie odbyła się część artystyczna w wykonaniu dzieci ze szkoły w Ostrożanach.
W Sokołowie Podlaskim uroczyste obchody 11 listopada rozpoczęły się Mszą św. w parafii pw. św. Jana Bosko. Po Eucharystii wszyscy uczestnicy udali się pod pomnik Niepodległości, gdzie zostały złożone kwiaty. Następnie w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbył się koncert pt.: „Piękna nasza Polska cała”. W jego repertuarze znalazły się hymny, pieśni legionowe i patriotyczne.
W Węgrowie obchody uroczystości niepodległościowych rozpoczęły się 10 listopada okolicznościową akademią. 11 listopada w bazylice mniejszej została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Następnie delegacje poszczególnych organizacji, biorących udział w uroczystościach, złożyły wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej i na węgrowskim cmentarzu, na grobach żołnierzy poległych w walkach narodowowyzwoleńczych.
W Boćkach uroczystości patriotyczne rozpoczęły się Mszą św. w sanktuarium pw. św. Antoniego. Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się akademia, podczas której z programem artystycznym wystąpili uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Boćkach i Zespół „Klekociaki”. W tym dniu odbyła się promocja książki Adeli Monieta Stygmaty bólu psychicznego u Sybiraków odzwierciedlającej utrwalone cierpienia w psychice każdego Sybiraka. Autorka od wielu lat pracuje w Białymstoku jako psycholog kliniczny i jest prezesem Stowarzyszenia Wsparcia Psychicznego „Arka Nadziei”.

11 i 14 listopada w Sarnakach odbyły się obchody związane z jubileuszem 250-lecia nadania praw miejskich tej miejscowości. Uroczystości rozpoczęły się 11 listopada Mszą św. w intencji Ojczyzny. Po Eucharystii wszyscy zgromadzeni przeszli na cmentarz, gdzie zostały złożone wieńce i kwiaty. W tym dniu odbyły się: mecz piłki nożnej o puchar Księdza Proboszcza i Wójta, oraz występy artystyczne młodzieży i wieczór pieśni patriotycznych. 14 listopada odbyła się pierwsza w dziejach Sarnak sesja poświęcona tej miejscowości, podczas której zostały wygłoszone referaty: Historia parafii Sarnaki; Epizod miejski w historii Sarnak; 200-letnia historia społeczności żydowskiej w Sarnakach; Walory przyrodnicze i kulturowe Sarnak i okolic.

17 listopada księża prałaci i kanonicy z Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej uczestniczyli w konkatedrze w Sokołowie Podlaskim w uroczystej Mszy św. żałobnej za zmarłych prałatów i kanoników Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej i jej poprzedniczek. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Ludwik Olszewski, homilię wygłosił ks. kan. Mirosław Łaziuk.

21 listopada, w Uroczystość Chrystusa Króla, patronalne święto Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, bp Antoni Dydycz odprawił w kaplicy seminaryjnej Mszę św., w czasie której przyjął do grona kandydatów do diakonatu i kapłaństwa 6 alumnów z V roku studiów. Podczas uroczystej liturgii święcenia diakonatu przyjął alumn VI roku - Oleg Silkiewicz z Brześcia (inkardynowany do diecezji pińskiej). Jest on wyświęcony na prośbę kard. Kazimierza Świątka. Trwający obecnie rok akademicki zakończy się w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie 20 czerwca 2005 r. Mszą św. odprawianą w kaplicy seminaryjnej przez wykładowców seminarium i neoprezbiterów Obecnie na ostatnim, VI roku studiów seminaryjnych jest 7 alumnów. Zakończenie rocznej pracy WSD poprzedzą święcenia: diakonatu - 17 czerwca w Drohiczynie i kapłaństwa - 18 czerwca w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

28 czerwca dniem działaczy opozycji antykomunistycznej? Prezydent zaproponował ustawę

2026-06-28 18:24

[ TEMATY ]

opozycja antykomunistyczna

Prezydent Karol Nawrocki

28 czerwca

dzień działaczy

Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent RP Karol Nawrocki

Prezydent RP Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki podpisał inicjatywę ustawodawczą, aby 28 czerwca został Dniem Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. Poinformował o tym podczas niedzielnych uroczystości w Poznaniu upamiętniających 70. rocznicę Czerwca ’56.

Podziel się cytatem - zaznaczył.
CZYTAJ DALEJ

Nie wiesz co robić w wakacje? Zobacz, gdzie i jak będzie się bawić młodzież katolicka

Blisko 120 tys. młodych weźmie udział w wydarzeniach ewangelizacyjnych, nie liczących tych, którzy pójdą na pielgrzymki - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. W czasie wakacji odbędą się m.in. Jezuickie Dni Młodzieży, Paradiso czy Festiwal Życia w Kokotku.

W okresie wakacyjnym duszpasterstwa diecezjalne i zakonne przygotowały dla młodych szereg propozycji w różnych częściach kraju.
CZYTAJ DALEJ

Polscy metropolici na czuwaniu w Rzymie przed włożeniem paliuszy

2026-06-28 19:56

Vatican Media

Od lewej: abp Andrzej Przybylski, kard. Konrad Krajewski i kard. Grzegorz Ryś

Od lewej: abp Andrzej Przybylski, kard. Konrad Krajewski i kard. Grzegorz Ryś

Masz doświadczenie miłosierdzia, możesz na nie otwierać. Nie masz, to nawet nie próbuj - powiedział kard. Grzegorz Ryś, metropolita krakowski podczas Eucharystii w rzymskim kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika 28 czerwca w trakcie czuwania w intencji nowych metropolitów. Mszy świętej przewodniczył kard. Konrad Krajewski, metropolita łódzki. W koncelebrze był m.in. abp Andrzej Przybylski, metropolita katowicki. Jutro otrzymają oni paliusz z rąk Leona XIV.

Wszyscy trzej metropolici otrzymają w uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, otrzymają z rąk Papieża Leona XIV paliusz, znak jedności z biskupem Rzymu i troski o Lud Boży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję