Reklama

Jak uczciliśmy IV Dzień Papieski...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

...w katedrze

Pośród niesnasek Pan Bóg uderza
W ogromny dzwon
Dla słowiańskiego oto papieża
Otwarty tron (...)

Słowami tego proroczego wiersza Juliusza Słowackiego, wygłoszonymi w murach wrocławskiej katedry, rozpoczął się koncert z okazji IV Dnia Papieskiego. Słowno-muzyczno-multimedialny spektakl zgromadził w szacownym wnętrzu wielu słuchaczy.
- Dzień Papieski przeżywamy w naszej Ojczyźnie po raz czwarty pod hasłem „Jan Paweł II Pielgrzym Pokoju” - mówił abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski. - Wiemy, jak kruchym darem Opatrzności Bożej jest pokój. Począwszy od encykliki bł. Jana XXIII, która zaczyna się słowami Pacem in terris - (Pokój na ziemi), aż po ostatnie słowa obecnego Papieża, Kościół prosi wiernych tego świata, żeby wprowadzali pokój. Prosi, aby utrwalali pokój i modlili się o niego, bo jest ciągle zagrożony w różnych miejscach na świecie.
Michał Białecki - wrocławski aktor z ogromną pasją recytował fragmenty pism Ojca Świętego Jana Pawła II. Wrocławski chór Cantores Minores Wratislaviensis uświetnił wieczór doskonałym wykonaniem najbardziej znanych polskich pieśni religijnych (m. in. Bogurodzicy i Gaude Mater Polonia). Całość spinały fragmenty filmu z pielgrzymek Ojca Świętego do Polski, zrealizowanego przez Ośrodek Multimedialny Wrocławskiej Kurii.

PS

...w parafiach

Reklama

Na Dzień Papieski uczniowie I LO we Wrocławiu przygotowali recytację tekstów Karola Wojtyły. Ania Przybył z II b, Magda Razik z II b, Piotr Pluta z II g, Ela Pelczar i Ewa Marcinkowska z III e przedstawili swoją interpretację Promieniowania Ojcostwa w kościele pw. Opieki św. Józefa w parafii Ojców Karmelitów Bosych przy ul. Ołbińskiej.
- W ubiegłym roku przygotowywałam z młodzieżą Tryptyk rzymski. Już wtedy słowo Ojca Świętego pozostało w nich. W tym roku, mimo bardzo wielkiego obciążenia nauką, szczególnie klas III, przygotowujących się do matury, uczeniowie sami nalegali, by przygotować tę inscenizację - mówi Justyna Węgierska, katechetka w I LO. - Oni widzą sens i wartość tych słów, a ja się bardzo cieszę, że chcą i potrafią tak bardzo zaangażować się. W trakcie przygotowań młodzi aktorzy wnikliwie analizowali trudne teksty Karola Wojtyły. Po przedstawieniu także nasunęły się im pewne przemyślenia, a owoce tego będzie można zapewne odkrywać w przyszłości.
I Liceum znajduje się na terenie parafii Ojców Karmelitów. Proboszcz o. Grzegorz Malec zaprosił młodzież i Justynę Węgierską, by wzorem ubiegłego roku uświetnili ten Dzień Papieski. Każda parafia w tym szczególnym dniu pamięta o Ojcu Świętym. - Za rok na Dzień Papieski też się przygotujemy, może będzie to Przed sklepem jubilera - planuje Katechetka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Magdalena Maj

...na rowerach

Reklama

I etap Zlotu rowerzystów z okazji obchodów IV Dnia Papieskiego, zorganizowany z inicjatywy Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej i Dolnośląskiego Towarzystwa Cyklistów - Centrum Rowerowe Wrocław, odbył się w sobotę 9 października na miejscu historycznego pobytu Ojca Świętego na Statio Orbis w 1997 r. (na skwerze przy Hotelu Wrocław) ustawiliśmy krzyż, plakat okolicznościowy z Ojcem Świętym, symbole czterech stacji nawiązujące do treści haseł: Pokój - gołąbek z laurową gałązką, Prawda - krzyż i Pismo Święte, Dobro - chleb, Miłość - serce (wg pomysłu Jacka Zasady), flagi papieskie, maryjne i narodowe oraz transparenty, w tym duży historyczny transparent z logo AK o treści „Akcja Katolicka Archidiecezji Wrocławskiej pozdrawia Ojca Świętego”. Prezes AK powitał serdecznie uczestników w imieniu organizatorów oraz honorowego patrona - metropolity wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego i podkreślił, ze ten Zlot odbywa się w szczególnych okolicznościach rocznicy zakończenia 46. MKE w 1997 r., przeddzień rozpoczęcia: 48. MKE w Meksyku i Roku Eucharystycznego oraz Dnia Papieskiego. Punktualnie o godz. 12.00 o. Stanisław Sikora z parafii pw. św Karola Boromeusza poprowadził modlitwę Anioł Pański w duchowej łączności z Ojcem Świętym. Po modlitwie przypomniano fragment z homilii papieskiej z 1997r. wygłoszonej na zakończenie „Kongresu”. Następnie został odczytany telegram okolicznościowy do Ojca Świętego. Ze Statio Orbis udaliśmy się z „minipielgrzymką rowerową” do czterech stacji.
Na zakończenie „Zlotu”, przy ostatniej stacji „Pokój i miłość”, prezes Zarządu AIAK podziękował wszystkim za uczestnictwo. Chociaż uczestników nie było dużo (rozpoczęło 24 osób, zakończyło ok. 30), Zlot bardzo się wszystkim podobał.
II etap Zlotu - 16 października do Trzebnicy.

Eugeniusz Kaźmierczak


STATIO ORBIS - Wrocław
9 października 2004 r.

Jego Świątobliwość
Ojciec Święty Jan Paweł II
Watykan

Umiłowany Ojcze Święty!
Uczestnicy „Zlotu Rowerzystów”, zorganizowanego z okazji IV Dnia Papieskiego przez Akcję Katolicką Archidiecezji Wrocławskiej i Dolnośląskie Towarzystwo Cyklistów, pod honorowym patronatem metropolity wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego, zgromadzeni na miejscu historycznego pobytu Waszej Świątobliwości w 1997 r. na zakończenie 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego - STATIO ORBIS we Wrocławiu, przesyłają Tobie, Ojcze Święty, najserdeczniejsze pozdrowienia i życzenia wraz z darem modlitwy Anioł Pański. Niech ta maryjna modlitwa, odmówiona, w duchowej łączności z Papieżem Polakiem, przyniesie błogosławione owoce Ducha Świętego, w tym upragniony dar Bożego pokoju, dla Ciebie - Pielgrzyma Pokoju i dla całego świata.
Pragniemy także przekazać wyrazy wdzięczności i podziękowania za nieocenione bogactwo 26 lat Twojego, Ojcze Święty, Pontyfikatu, a w szczególności za dar beatyfikacji i kanonizacji rzeszy błogosławionych i świętych, spośród których obraliśmy patrona rowerzystów, bł. Alberto Marvelli - członka Akcji Katolickiej, beatyfikowanego w Loretto.
Zapewniamy również o naszej modlitewnej pamięci o Tobie, Ojcze Święty, w trakcie II etapu Zlotu - rowerowej pielgrzymki w dniu 16 października 2004 r. do grobu św. Jadwigi Śl. w Trzebnicy - Patronki Dnia Wyboru Waszej Świątobliwości na Stolicę Piotrową.

Z wyrazami najgłębszej czci i miłości

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica Orędzia Pojednania

2024-11-18 17:18

Magdalena Lewandowska

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

59. rocznica ważnych słów biskupów polskich do biskupów niemieckich: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

18 listopada przypada 59. rocznica „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”. Dokument, którego inicjatorem był kard. Bolesław Kominek, miał szczególny charakter pojednania i zawierał braterskie przesłanie do Kościoła i narodu niemieckiego o wzajemne wybaczenie krzywd i win. Z okazji rocznicy wrocławianie upamiętnili to wydarzenie pod pomnikiem kard. Kominka. – Kard. Kominek spojrzał na relacje polsko-niemieckie wbrew obowiązującej wówczas w Polsce narracji, że Polacy i Niemcy skazani są na odwieczna wrogość. Po pierwsze w dokumencie opisał te relacje jako nie zawsze wrogie. Po drugie podjął tematy tabu, m.in. opozycję antynazistowską w Niemczech czy cierpienia wypędzonych. Postanowił złamać dychotomię ofiara-oprawca proponując w to miejsce etyczny dyskurs o pojednaniu. Opisał 1000-letnią relację obu narodów mówiąc o pozytywnych i negatywnych stronach – nie zapominał o złu, ale widział także dobro. Kard. Bolesław Kominek myślał o pojednaniu i sformułował ideę pojednania w tym najbardziej znanym zdaniu „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – o znaczeniu orędzia opowiadał prof. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Centrum Historii "Zajezdnia". Podkreślał, że orędzie jest nie tylko elementem dziedzictwa Europejskiego, ale także światowego: – Dlatego w zeszłym roku w listopadzie trzech arcybiskupów – arcybiskup wrocławski, koloński i warszawski – wystąpili do Międzynarodowego Komitetu UNESCO o wpisanie trzech dokumentów na listę „Pamięć świata”. Rękopis orędzia znajduje się w archiwum archidiecezji wrocławskiej, finalny dokument podpisany przez 36 polskich biskupów w języku niemieckim znajduje się w archiwum archidiecezji kolońskiej, a odpowiedź Episkopatu Niemiec w języku polskim w archiwum archidiecezji warszawskiej. Te trzy dokumenty, tworzące korespondencję pojednania, są bardzo ważnym elementem, które Wrocław, Polska, Niemcy dają Europie i światu.
CZYTAJ DALEJ

Być księżniczką

Niedziela małopolska 45/2017, str. 4

[ TEMATY ]

bł. Salomea

Małgorzata Cichoń

Bł. Salomea – witraż autorstwa Stanisława Wyspiańskiego w krakowskiej bazylice św. Franciszka z Asyżu, gdzie pochowana jest ta pierwsza polska klaryska

Bł. Salomea – witraż autorstwa Stanisława Wyspiańskiego w krakowskiej bazylice św. Franciszka z Asyżu, gdzie pochowana jest ta pierwsza polska klaryska

Dawno, dawno temu, a dokładniej przed ponad siedmioma wiekami, żyła piastowska księżniczka. Była córką Leszka Białego i Grzymisławy, księżniczki ruskiej. Miała na imię Salomea

Wydano ją za Kolomana, syna króla Węgier. Wspólnie z mężem władała na terenie dzisiejszej Dalmacji, Chorwacji i Słowenii. Oboje zostali tercjarzami franciszkańskimi i od ślubu żyli w dziewictwie. Na ich dworze wychowywała się Kinga, przyszła święta małżonka księcia krakowsko-sandomierskiego Bolesława Wstydliwego (młodszego brata Salomei). Po bitwie z Tatarami, zmarł od poniesionych ran mąż naszej bohaterki, która jako 30-letnia wdowa wróciła na dwór brata.
CZYTAJ DALEJ

Episkopat o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-11-19 15:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kościół

episkopat

KEP

Konferencja Episkopatu Polski

Episkopat News/flickr.com

Podsumowanie Synodu Biskupów o synodalności, metodologia pracy organów KEP, stan prac nad przygotowaniem zasad niezależnej kościelnej komisji ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystania seksualnego w Kościele w Polsce oraz lekcje religii w szkole - to główne tematy 399. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 18-19 listopada br. w Warszawie.

Jednym z głównych tematów spotkania był zakończony w październiku Synod biskupów o synodalności. Uczestniczący w nim biskupi podkreślili wartość metody pracy synodalnej. „Chociaż proces synodalny jest czasochłonny, wymaga nawrócenia i kultury dialogu. Dla życia Kościoła jest konstytutywny i niezbędny, a dla świata rozdartego wojnami, konfliktami i podziałami, synodalność Kościoła pozostaje znakiem profetycznym” - czytamy w komunikacie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję