Reklama

Rozpoczął nowy łów

Słowa „Barki” - znanej, oazowej pieśni miał w swojej pamięci Ojciec Święty Jan Paweł II, kiedy 16 października 1978 r. usłyszał wyrok konklawe. Gdy kapłan otrzymuje dekret na nowy urząd duszpasterski, raz po raz przychodzi refleksja nad sensem tej pieśni. Letnie miesiące to czas zmian, w wyniku których wikariuszowie i proboszczowie rozpoczynają swoisty „nowy łów” - w nowych warunkach, nowym środowisku, z nowymi pomysłami i wyzwaniami. 1 lipca na mocy dekretu abp. Stanisława Nowaka urząd proboszcza w parafii kolegiackiej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu objął dotychczasowy proboszcz parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach Mieście, ks. Zenon Gajda. Uroczystość instalacji, czyli wprowadzenia Księdza Proboszcza na nowy urząd miała miejsce w niedzielne popołudnie 5 września. W Liturgii uczestniczyło blisko 90 kapłanów, przedstawiciele władz miasta, zaproszeni goście, parafianie, rodzina i przyjaciele nowego Proboszcza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O, Panie, to Ty na mnie spojrzałeś,
Twoje usta dziś wyrzekły me imię.
Swoją barkę pozostawiam na brzegu.
Razem z Tobą nowy zacznę dziś łów.

Z ks. kan. Zenonem Gajdą - proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu - rozmawia Agnieszka Raczyńska-Lorek

Agnieszka Raczyńska-Lorek: - Z jakimi nastrojami obejmuje Ksiądz nową placówkę duszpasterską - placówkę ze wszech miar wyjątkową, nazywaną wizytówką miasta i regionu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Zenon Gajda: - Z natury jestem optymistą, dlatego bez większych obaw i lęków podejmuję posługę w nowej wspólnocie. Bagaż doświadczeń zdobytych na poprzednich parafiach jest duży i z pewnością przyda się w służbie na tym terenie. Poza tym pierwsze kontakty z parafianami pozytywnie nastrajają do pracy duszpasterskiej. Jestem pełen wiary i ufności, że wszystko się dobrze poukłada.

- Jaki jest program działania Księdza Proboszcza, jeśli chodzi o życie duchowe parafian?

Reklama

- Pragnę z szerokim sercem i troską wyjść w stronę wszystkich wiernych. Życzeniem moim i celem duszpasterzowania w parafii kolegiackiej jest budowa Kościoła „żywych kamieni”, dlatego na pierwszym miejscu stawiam sprawę rozwinięcia ruchów i stowarzyszeń katolickich, działających w tej parafii, być może powołanie nowych wspólnot. Do tej współpracy zapraszam wierzących i wątpiących, a także ludzi będących do tej pory daleko od Chrystusa. Drzwi kolegiaty są otwarte dla wszystkich. Musimy przecież pamiętać, iż niezależnie od stanowiska, godności, przynależności do ugrupowań społeczno-politycznych staniemy kiedyś przed Bogiem, który nas sprawiedliwie oceni. Chodzi o to, by jak najpiękniej i najpełniej służyć ludziom, by nie zmarnować szlachetnych i głębokich czynów poprzedniego, wieloletniego proboszcza, ks. prał. Piotra Miklasińskiego, który zainicjował tutaj tak wiele zbożnych dzieł.

- Zarówno świątynia, jak i całe jej otoczenie prezentują się okazale i pięknie. Czy to oznacza, że sprawy materialne schodzą całkowicie na dalszy plan?

- W tym miejscu również należy schylić czoła przed Księdzem Prałatem, który nie tylko dla parafii, ale dla całego Zawiercia stał się ojcem wielu prac gospodarskich i wszędzie widać tu jego serce. Otoczenie kościoła rzeczywiście robi imponujące wrażenie, wszędzie porządek, ład i dbałość o najmniejszy szczegół. Na szczęście pozostało jeszcze kilka ważnych inicjatyw do realizacji. Remontu wymagają np. zabytkowe, 37-głosowe organy kościelne. Już umówiona jest firma, która podejmie się odnowy. Prace będą trwać około 2 lat. Konieczne jest też założenie w kościele ogrzewania, o którym już myślimy.

- Co czuje i przeżywa nowo mianowany Proboszcz najstarszej świątyni miasta, matki wszystkich zawierciańskich kościołów?

Reklama

- Pełnienie posługi duszpasterskiej w tak ważnej parafii, wspólnocie z tradycjami, parafii eksponowanej, która zrodziła tak wiele nowych wspólnot, to dla mnie osobiście wielkie wyróżnienie i zaszczyt, ale i nowe wyzwania, zadania, obowiązki, które będę się starał wypełniać jak najowocniej. Jestem pełen szacunku i synowskiego oddania wobec Pasterza archidiecezji, na którego polecenie zostałem proboszczem kolegiackiej wspólnoty. U progu mojego pasterzowania proszę parafian o modlitewne westchnienie w mojej intencji.

- Dziękuję za rozmowę.

Ks. Zenon Gajda urodził się 7 września 1957 r. w Wieluniu - ziemi niezwykle żyznej duchowo, która słynie z wielości powołań kapłańskich i zakonnych, a pierwszy biskup częstochowski nazywał ją „Galileą Wieluńską”. Szkołę Podstawową ukończył w Popowicach, zaś Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Praszce. W roku 1976 złożył dokumenty do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Już u samego progu studiów teologicznych młodego seminarzystę i jego kolegów z roku spotkała niespodzianka - powołanie do 2-letniej służby wojskowej w Bartoszycach. Nie uważa jednak tego czasu za czas stracony. „Wręcz przeciwnie, nauczyłem się tam bardziej trzeźwo oceniać rzeczywistość” - wyznaje. Po powrocie z wojska został przyjęty na pierwszy rok WSD. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1983 r. z rąk bp. Stefana Bareły. Łazy, Wrzosowa, Radomsko - to placówki, w których ks. Zenon Gajda pełnił posługę wikariuszowską. Już w 5. roku kapłaństwa otrzymał nominację na urząd proboszcza w części Radomska, zwanej Wymysłówkiem. Tam zasłużył się jako twórca nowej wspólnoty, jednoczący parafian we wspólnym dziele budowania nowej świątyni pw. Miłosierdzia Bożego. Drugą placówką, w której ks. Gajda pracował przez 6 lat jako proboszcz, była wspólnota w Żarkach. Na tym terenie zapoczątkował słynne uroczystości ku czci bł. Ludwika Rocha Gietyngiera, pochodzącego z tej parafii. To na cześć Rodaka z Żarek, jednego z pierwszych męczenników Kościoła częstochowskiego, z inicjatywy ks. Gajdy wzniesiony został pomnik, a Plac nazwano imieniem Męczennika. Sprawując proboszczowski urząd w Żarkach, wraz z wiernymi wzniósł kościół filialny w Jaroszowie pw. bł. Ludwika Gietyngiera i 107 Męczenników, ofiar II wojny światowej. Przygotował również świątynię w Jaworzniku do uroczystej konsekracji. Ze spraw materialnych należałoby wspomnieć o renowacji zabytkowych kaplic i ołtarzy w żareckiej świątyni oraz o całkowitej rekonstrukcji organów piszczałkowych. To jednak nie koniec działalności proboszczowskiej ks. Zenona Gajdy. W swojej posłudze szczególny nacisk kładł na życie duchowe swoich parafian. Najlepszym dowodem jest niezwykłe zaangażowanie wiernych w powstające wspólnoty, których ks. Gajda był siłą napędową. Na terenie parafii w Żarkach działa obecnie 18 wspólnot, które obejmują ponad 600 osób. „Nie można w tym miejscu nie wspomnieć moich wikariuszy - ks. Marcina Święcha, ks. Jacka Drozdka, ks. Jacka Michalewskiego oraz ks. Rafała Pyzika, którzy mają ogromny wkład w istnienie tych stowarzyszeń i organizacji kościelnych” - zaznacza ks. Zenon Gajda.
Trzecią placówkę proboszczowską w 21. roku kapłaństwa ks. Gajda objął w Zawierciu. W słowie wygłoszonym podczas uroczystości prosił Boga w Trójcy Świętej Jedynego, aby dodał mu sił, mądrości i roztropności, by godnie mógł stanąć w szeregu tak wielkich i zacnych poprzedników, jak ks. Franciszek Zientara, ks. Bolesław Wajzler, ks. Wacław Bogucki oraz ks. prał. Piotr Miklasiński.
Jak zaznacza świeżo upieczony Proboszcz parafii kolegiackiej, w dotychczasowym kapłańskim życiu towarzyszą mu słowa wypowiedziane przez rodziców: „Synu, idź przez życie i postępuj tak, abyś zawsze - i ludziom, i Panu Bogu - prosto w oczy mógł patrzeć”.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

2024-11-09 12:34

[ TEMATY ]

pobicie kapłana

ks. Lech Lachowicz

Szczytno

archidiecezja warmińska

Ks. Prałat Lech Lachowicz nie żyje

Ks. Prałat Lech Lachowicz nie żyje

Z chrześcijańską nadzieją na życie wieczne w niebie informujemy, że 9 listopada 2024 r., w godzinach przedpołudniowych, zmarł ks. prałat Lech Lachowicz, wieloletni proboszcz parafii św. Brata Alberta w Szczytnie - podano w komunikacie zamieszczonym na stronie archidiecezji warmińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Bądźcie cierpliwi

2024-11-15 12:00

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

W owym czasie wystąpi Michał, wielki książę, który jest opiekunem dzieci twojego narodu. Wtedy nastąpi okres ucisku, jakiego nie było, odkąd narody powstały, aż do chwili obecnej. W tym czasie naród twój dostąpi zbawienia: ci wszyscy, którzy zapisani są w księdze. Wielu zaś, co śpi w prochu ziemi, zbudzi się: jedni do wiecznego życia, drudzy ku hańbie, ku wiecznej odrazie. Mądrzy będą świecić jak blask sklepienia, a ci, którzy nauczyli wielu sprawiedliwości, jak gwiazdy na wieki i na zawsze.
CZYTAJ DALEJ

Pożoga wojenna

2024-11-15 18:18

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W siedzibie Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu odbyła się promocja książki pt. „Straty w obiektach sakralnych diecezji sandomierskiej w czasie II wojny światowej” oraz inauguracja wystawy fotografii przedstawiającej zniszczenia wojenne.

W spotkaniu uczestniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz oraz osoby zaangażowane bezpośrednio w badania, m.in. koordynatorzy zadania Ewa Kołomańska oraz Magdalena Kopeć z Muzeum Wsi Kieleckiej. Biskup Ordynariusz podziękował wszystkim za ofiarność i kompetencję.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję