W homilii abp Jędraszewski nawiązał do święta poświęcenia Bazyliki św. Jana na Lateranie, która jest matką wszystkich kościołów Rzymu i świata. Przypomniał, że do dziś jest ona biskupią katedrą każdego kolejnego papieża. Odwołał się także do uroczystości objęcia bazyliki na Lateranie przez Jana Pawła II, który apelował wtedy do wiernych, aby wierzyli w Chrystusa z odnowioną i żarliwą wiarą, podobną do tej, jaką mieli pierwsi chrześcijanie.
Kaznodzieja powiedział, że to wołanie o życie „nową wiarą” odnosi się także do samego Jana Pawła II, który całym sobą głosił światu Chrystusa, Odkupiciela człowieka. „Wzywał do odwagi, nawoływał do tego, aby świat ze swoimi systemami politycznymi, ekonomicznymi, społecznymi i kulturowymi otwierał się na Chrystusa, bo jedynie On wie, co się kryje w sercu każdego człowieka i jedynie On może odpowiedzieć na to drgnienie serca każdej ludzkiej istoty” – mówił hierarcha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Metropolita krakowski zauważył także, że Jan Paweł II stał się znakiem sprzeciwu dla świata. „Ma stać się znakiem sprzeciwu wobec ciągłych zamachów na ludzkie życie, począwszy od tych najbardziej okrutnych i bezwzględnych, dotyczących życia nienarodzonych. Ma być znakiem sprzeciwu wobec tych, którzy chcieli zrujnować Boży zamysł odnośnie do małżeństwa i rodziny. Znakiem sprzeciwu dla wielkich tego świata, którzy w Jałcie w 1945 roku zdecydowali, by raz na zawsze podzielić świat na dwie połowy” – zaznaczył, dodając, że polski papież stał się także znakiem wielkiej wiary, „żarliwej, pełnej przekonania, że tylko z Bogiem można budować nowy, prawdziwie ludzki ład”.
Przypomniał wysiłki Jana Pawła II zmierzające do tego, by Europa nie zapomniała o swoich chrześcijańskich korzeniach. „A potem to jego zmaganie z chorobą, cierpieniem, umieraniem, które stało się wielką lekcją tego, co znaczy być człowiekiem do końca, jeśli się wierzy w Jezusa Chrystusa, Odkupiciela człowieka i Zbawiciela świata, co znaczy być całkowicie dla Niego, poprzez to, że jest się całkowicie dla Jego przenajświętszej Matki” – dodał.
Jego zdaniem, ta lekcja św. Jana Pawła II trwa nadal, jest ciągle żywa i aktualna, a naszym zadaniem jest czerpać z niej jak najwięcej, między innymi dzięki organizowanym w Krakowie Dniom. Zaapelował, by to wydarzenie przyniosło trwałe owoce i przyczyniało się do tego, że będziemy odważnie, bez obaw i jednoznacznie głosili Chrystusa światu.
Celem Dni Jana Pawła II jest upamiętnienie postaci św. Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski. Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. XII Dni Jana Pawła II przebiegały pod hasłem „Prawa człowieka i prawa narodów”.