Reklama

Polska

Zakończenie procesu beatyfikacyjnego ks. Aleksandra Zienkiewicza

Abp Józef Kupny zaprasza na uroczystą sesję zamykającą na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Przesłuchania świadków, badanie pism legendarnego duszpasterza akademickiego oraz sporządzenie niezbędnej dokumentacji trwało siedem lat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak przekonuje metropolita wrocławski, dochodzenie powołanego przez abp. Mariana Gołębiewskiego trybunału odsłoniło obraz duszpasterza, który każdego dnia starał się realizować słowa: "mniej dyskutować o Chrystusie, więcej żyć Chrystusem". – Nauczanie ks. Zienkiewicza wskazuje że Bóg był dla niego kimś bardzo bliskim – podkreśla abp Kupny.

– Dawał świadectwo, że Chrystus pragnie wejść w relacje z każdym człowiekiem, troszczyć się o niego, świadczyć mu różnoraką pomoc. Mówił o Bogu, który myśli, czuje, kocha i wszystko przenika. Hierarcha przywołuje przy tym słowa, jakie zapisał w testamencie kandydat na ołtarze: „Zawierzcie Jezusowi. Trzymajcie Jego dłoń w swojej dłoni! Nie wypuszczajcie jej nigdy ze swojej dłoni” - przypomniał arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Kupny zauważa też, że miłość Boga prowadziła ks. Zienkiewicza do miłości każdego człowieka. – O ludziach, którzy zwalczali Kościół mówił: „to też nasi bliźni” – zaznacza pasterz Kościoła wrocławskiego, podkreślając, że sługa Boży zawsze świadczył o tym, że zło może być zwyciężone jedynie siłą dobra. – Tłumaczył to niezwykle jasno: "jeżeli na nienawiść odpowiadasz nienawiścią, to przecież zło powiększone jest o jeszcze jedną osobę. Gdy jeszcze on i ja werbujemy stronników, ta nienawiść bardzo szybko się rozszerza” – cytuje słowa jednej z nauk ks. Zienkiewicza abp Kupny.

Uroczyste zamknięcie procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym odbędzie się 25 listopada o godz. 10.00 w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Następnie w katedrze zostanie odprawiona Msza św. w intencji beatyfikacji wrocławskiego duszpasterza akademickiego.

Ks. Aleksander Zienkiewicz przybył na Dolny Śląsk wraz z repatriantami ze Wschodu po II wojnie światowej. Po krótkiej posłudze jako prefekt Publicznej Szkoły Powszechnej Gimnazjum i Liceum w Sycowie został przeniesiony do Wrocławia. Pełnił tam m.in. funkcję rektora seminarium duchownego, a od 1963 do 1994 r. archidiecezjalnego duszpasterza akademickiego. Zmarł w opinii świętości 21 listopada 1995. Spoczywa na cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu.

2017-11-02 14:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Giorgio La Pira bliski beatyfikacji

[ TEMATY ]

proces beatyfikacyjny

proces kanonizacyjny

proces

pl.wikipedia.org

Giorgio La Pira w 1946 r.

Giorgio La Pira w 1946 r.

Niebawem Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych będzie rozpatrywać tzw. Positio w sprawie beatyfikacji i kanonizacji Giorgio La Piry - legendarnego burmistrza Florencji, którego 40. rocznica śmierci przypada w niedzielę 5 listopada. Dyrektor tamtejszego międzynarodowego ośrodka studiów zajmującego się tą postacią Maurizio Certini wyraził przekonanie, że Franciszek zechce wkrótce ogłosić, na podstawie przedstawionych mu dokumentów, La Pirę Czcigodnym Sługą Bożym.

Prezes Fundacji im. Giorgio La Piry - Mario Primicerio oświadczył, że dobrze by było, aby jego proces beatyfikacyjny zakończył się, gdy żywa jest jeszcze pamięć o tym, którego już za życia uważano za świętego. O tym, w jakim punkcie znajduje się ten proces, rozpoczęty w 1986 za zgodą Jana Pawła II, powie być może coś więcej arcybiskup Florencji kard. Giuseppe Betori, który przewodniczyć będzie niedzielnej mszy za spokój jego duszy w kościele św. Marka.
CZYTAJ DALEJ

Uczestnicy popularnego tanecznego programu w żenujący sposób parodiują... modlitwę

2025-09-15 22:13

[ TEMATY ]

telewizja

telewizja

Adobe Stock

Uczestnicy popularnego tanecznego show postanowili zabłysnąć humorem i zamieścili w sieci nagranie, które – w ich zamyśle – miało bawić i promować program. Efekt okazał się jednak zupełnie odwrotny. Zamiast lekkości i żartu otrzymaliśmy nieudolną próbę rozbawienia widzów, która przerodziła się w żenujący spektakl z wyraźnie antykatolickim podtekstem. Trudno było patrzeć na to bez poczucia wstydu.

Na nagraniu „gwiazdy” programu – Barbara Bursztynowicz, Maja Bohosiewicz, Aleksander Sikora i Tomasz Karolak wraz z partnerami tanecznymi (Michałem Kassinem, Albertem Kosińskim, Darią Sytą i Izabelą Skierską) – odgrywają scenkę stylizowaną na modlitwę. Za stolikiem ustawione są zdjęcia jurorów, a uczestnicy wznoszą ręce i wygłaszają swoje „intencje”, które wspólnie kończą słowami: „wysłuchaj nas parkiet”.
CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zaproszenie na obchody jubileuszu Archidiecezji i zakończenie Synodu

2025-09-22 07:42

materiały prasowe

Wsparci mocą Ducha Świętego chcemy iść dalej razem i głosić Ewangelię.

Drodzy Bracia Kapłani, Drodzy Wierni!
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję