„Razem z Maryją śpiewamy Bogu „Magnificat”. Maryja, która od wieków opiekuje się naszą Ojczyzną niech nam wyprasza miłosierdzie” – mówił na początku Mszy św. o. Mieczysław Polak- podprzeor Jasnej Góry.
W homilii abp Depo odnosząc się do czytań mszalnych podkreślił, że „zadziwiamy się dzisiaj darem człowieczeństwa, które wyszło z ręki Boga i do Boga powraca”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Płaszczyzna wiary każe nam przyjąć życie jako dar i zobowiązanie za siebie i za innych. Uroczystość Wniebowzięcia Maryi pokazuje nam, że choć doczesne życie przemija to perspektywa nieba roztacza przed nami duchowy horyzont” – kontynuował abp Depo.
Metropolita częstochowski przypomniał, że „Maryja stała się dla nas wzorem kobiety odpowiadającej „tak” Bogu na Jego wolę. W tajemnicy Nazaretu i w tajemnicy Golgoty otwarła nam bramy do Chrystusa”.
Arcybiskup podkreślił, że „tą samą drogę wiary na wzór Maryi poszedł św. Maksymilian Maria Kolbe kiedy oddał życie za brata, aby on mógł żyć. Tą samą drogą poszła św. Teresa Benedykta od krzyża. Doświadczenie tej kobiety staje się dla nas wzorem. Ona sama mówi nam: „Nie uznawajcie za prawdę niczego, co jest wyzute z miłości. I nie uznawajcie za miłość niczego, co jest wyzute z prawdy! Jedno bez drugiego staje się niszczycielskim kłamstwem”.
Reklama
Hierarcha wskazał, że „na Jasnej Górze, na tym miejscu zawierzenia stawiamy pytania o godność i cenę ludzkiego życia, o wartość cierpienia i ofiary z życia” i przypomniał wiernym, że „na wzór Maryi mamy wsłuchiwać się i być otwarci na głos Ducha Świętego”.
Odnosząc się do czasów współczesnych arcybiskup przypomniał słowa siostry Łucji z Fatimy, która powiedziała, że „ostateczne starcie pomiędzy szatanem a Chrystusem rozegra się na terenie rodziny i małżeństwa”.
„W tajemnicy Chrystusa znajdujemy fundament dla wszelkiej antropologii” – kontynuował arcybiskup. Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II: „Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka! On jeden ma słowa życia, tak, życia wiecznego. Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!”.
Metropolita częstochowski zaznaczył, że „wszelkie spojrzenie na człowieka bez Boga i bez Chrystusa jest przyczyną gaśnięcia nadziei na pokój w świecie, również w naszej Ojczyźnie”.
Abp Depo odniósł się także do sporu o prawdę w mediach dotyczącą m. in. znaczenia „Cudu nad Wisłą” i Powstania Warszawskiego. – Ośmiesza się prawdę o tym, że Maryja zwyciężyła razem z narodem w 1920 r. Także Powstanie Warszawskie nazywa się obłędem – mówił abp Depo.
„Kiedy odrzuca się Boga, to nie ma prawdy ostatecznej, nie ma też prawdy o ofiarach i katach, o katastrofach czy ekshumacjach” – dodał arcybiskup.
Metropolita częstochowski wskazał również na tajemnicę małżeństwa i przypomniał, że „trwały związek mężczyzny i kobiety to nie wymysł ludzki i to nie jest wymysł Kościoła, ale pochodzi z natury wypływającej od Stwórcy”.
„Dziękujmy Bogu za rodziny, za życie” – zaapelował arcybiskup i na zakończenie przypomniał słowa św. Jana Pawła II z listu apostolskiego „Novo Millennio Ineunte”: „Nie wszyscy jednak widzą światło Chrystusa. Naszym zadaniem, porywającym i trudnym, jest być Jego „odblaskiem”.