10 czerwca 2017r. mszą św. i wmurowaniem kamienia węgielnego pod Narodowy Ośrodek Autyzmu rozpoczęła się XXI Letnia Zintegrowana Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Stróżach.
W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści, władze samorządowe, dyrektorzy zaprzyjaźnionych instytucji, lekarze oraz osoby wspierające fundację w Stróżach. Spotkanie uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej w Nowym Sączu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Teren pod budowę Narodowego Ośrodka Autyzmu w Stróżach poświęcił ksiądz proboszcz Stanisław Betlej. W nowoczesnym ośrodku, leczenie i rehabilitację znajdą miejsce osoby potrzebujące pomocy właśnie z takim upośledzeniem. - Budowa tego ośrodka to moja kolejna inicjatywa dla osób chorych i niepełnosprawnych – mówi Stanisław Kogut Senator RP Prezes Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. – W dniu dzisiejszym, dokonaliśmy uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod ośrodek, który jest bardzo potrzebny, by pomagać ludziom z autyzmem. Powstający obiekt będzie służyć mieszkańcom naszego powiatu, ale też osobom z całej Polski. Narodowy Ośrodek Autyzmu to dzieło, które procentować będzie dla 42 osób.
Reklama
W budynku przewidziano 14 pokoi jednoosobowych wraz z węzłami sanitarnymi oraz 14 pokoi dwuosobowych, pokój gościnny, 3 pokoje pobytu dziennego, jadalnię dla 42 mieszkańców, zaplecze kuchenne, gabinet medycznej pomocy doraźnej oraz dyżurkę pielęgniarską, 4 gabinety lekarskie, a także zespół pomieszczeń do terapii i rehabilitacji.
Akt Erekcyjny
„Działo się to Roku Pańskiego dwa tysiące siedemnastego, kiedy na stolicy Piotrowej zasiada Papież Franciszek, Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej jest Andrzej Duda, Marszałkiem Województwa Małopolskiego jest Jacek Krupa, Wojewodą Małopolskim Piotr Ćwik, Starostą Nowosądeckim Marek Pławiak, wójtem Gminy Grybów jest Piotr Krok, Proboszczem Parafii NMP Królowej Polski w Stróżach ks. Stanisław Betlej. W Stróżach w obecności przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej, Samorządu Województwa Małopolskiego oraz zaproszonych Gości, położono kamień Węgielny pod budowę Narodowego Ośrodka Autyzmu. Jest to kolejny obiekt tworzony przez Fundację dla osób niepełnosprawnych. Ośrodek ma być miejscem stałego pobytu dla osób autystycznych, pozbawionych opieki bliskich, zapewniając im godne funkcjonowanie w lokalnej społeczności.”
Reklama
Na zaproszenie Stanisława Koguta senatora RP, a zarazem Prezesa Fundacji przybyli m.in. wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, posłowie: Barbara Bartuś i Jan Duda, starosta nowosądecki Marek Pławiak, radny wojewódzki a zarazem sekretarz powiatu nowosądeckiego Witold Kozłowski, członek zarządu powiatu nowosądeckiego Franciszek Kantor, przewodniczący rady powiatu nowosądeckiego Zygmunt Paruch, Marta Mordarska dyrektor małopolskiego oddziału PFRON, radni, wójtowie, lekarze, osoby wspierające budowę ośrodka dla chorych na autyzm, a także przedstawiciele firm współpracujących przy jego tworzeniu.
Po uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego, musztrą paradną wykonaną przez Orkiestrę Reprezentacyjną Karpackiego Oddziału Straży Granicznej rozpoczęła się XXI Letnia Zintegrowana Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Konkurencje sportowe osób niepełnosprawnych odbyły się na nowo oddanym w październiku 2016 r. Wielofunkcyjno-Integracyjnym Stadionie Sportowym w Stróżach. W Spartakiadzie udział wzięły warsztaty terapii zajęciowej z terenu powiatu nowosądeckiego i województwa małopolskiego, które rywalizowały w konkurencjach sportowych, takich jak: skok w dal, rzuty woreczkiem, kapkowanie piłką, rzut kulą, tor przeszkód czy przeciąganie liny.
- Nie byłoby tych wspaniałych spartakiad, tych emocji, tej nieocenionej integracji, gdyby nie zaangażowanie wielu ludzi dobrej woli, wolontariuszy, darczyńców, osób, dla których niepełnosprawność nie jest zjawiskiem, obok którego przechodzi się obojętnie. Organizujemy to wydarzenie cyklicznie od lat i ciągle mamy poczucie misji do spełnienia. Wiemy, że na nasze spartakiady czeka każdego roku wiele osób z terenu Małopolski, chociaż i nie tylko, gdyż miewaliśmy gości również z innych obszarów Polski, jak również spoza naszego kraju – mówi Maciej Olchawski, kierownik WTZ przy fundacji w Stróżach.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ
Reklama
Organizatorem rozgrywek sportowych młodzieży niepełnosprawnej i zdrowej w duchu radości są Warsztaty Terapii Zajęciowej działające przy Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach.
WYNIKI
SKOK W DAL
I miejsce – Justyna Czernecka – ZAZ Stróże (252 cm)
II miejsce – Alberta Korta – WTZ Łapanów (222 cm)
RZUTY WORECZKIEM
I miejsce – Sabina Leśniak – WTZ Biecz
II miejsce – Karolina Rutana – WTZ Biecz
III miejsce - Barbara Urbaś – ZAZ Stróże
KAPKOWANIE PIŁKĄ
I miejsce – Jarosław Gurba – WTZ Stróże (175)
II miejsce – Mariusz Gryboś – WTZ Biecz (36)
III miejsce – Michał Tabaszewski – WTZ „MADA” Nowy Sącz (33)
RZUT KULĄ
I miejsce – Bartłomiej Sekuła – ZAZ Stróże (14,70)
II miejsce – Jakub Wilk – WTZ Bochnia (13,00)
III miejsce – Adrian Kaleta – WTZ „MADA” Nowy Sącz (11,00)
RZUTY KARNE – zespołowo
I miejsce – WTZ Stróże
II miejsce – ZAZ Stróże
III miejsce –WTZ Tymbark
TOR PRZESZKÓD
I miejsce – WTZ Bochnia
II miejsce – WTZ Siołkowa
III miejsce – WTZ „MADA” Nowy Sącz
PRZECIĄGANIE LINY
I miejsce – WTZ Bochnia - Proszówki
II miejsce – WTZ Stróże
III miejsce – WTZ „MADA” Nowy Sącz
Warto nadmienić, że obecnie w skład Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach wchodzą: Centrum Szkoleniowo – Rehabilitacyjne im. Ojca Pio, gdzie znajduje się kryta pływalnia wraz z profesjonalnym sprzętem do rehabilitacji, wykwalifikowaną kadrą terapeutyczna. Rocznie z rehabilitacji w Centrum korzysta ponad 42 tysiące osób. W dalszej kolejności uruchomiono Ośrodek Hipoterapii z krytą ujeżdżalnią dla dzieci niepełnosprawnych. W ramach Fundacji działa także Przedszkole Integracyjne, do którego obecnie uczęszcza 80 przedszkolaków, w tym około 20 niepełnosprawnych. W celu zapewnienia opieki dla nieuleczalnie chorych, powołano Hospicjum Stacjonarne dla dorosłych oraz Hospicjum Domowe dla dorosłych i dzieci. Hospicjum zapewnia każdemu ze swoich podopiecznych adekwatną do potrzeb opiekę. Przy Fundacji działają również Warsztaty Terapii Zajęciowej, gdzie prowadzona jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych oraz Zakład Aktywności Zawodowej, gdzie zatrudnienie znalazło 40 niepełnosprawnych. Od czerwca 2015 roku funkcjonuje Ośrodek Rehabilitacyjny dla osób chorych na stwardnienie rozsiane, wyposażony w specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny i posiadający zaplecze mieszkalne, w pełni przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W październiku 2016 roku Fundacja oddała do użytku profesjonalny stadion wielofunkcyjny dla osób niepełnosprawnych. W trakcie budowy jest Narodowy Ośrodek Autyzmu.