Reklama

Sanktuaria

600 dzieci w Fatimie w dniu wspomnienia rodzeństwa Marto

Ponad 600 dzieci wzięło udział w poniedziałek w sanktuarium w Fatimie w obchodach wspomnienia Franciszka i Hiacynty Marto, dzieci, które w 1917 r. uczestniczyły w objawieniach maryjnych. Jak poinformowała siostra Angela Coelho z miejscowego Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, mali pielgrzymi przybyli do Fatimy niemal z wszystkich części Portugalii.

[ TEMATY ]

Fatima

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniedziałkowym uroczystościom w kościele Trójcy Przenajświętszej przewodniczył biskup diecezji Leiria-Fatima Antonio Marto. W czasie mszy św. zachęcał on zgromadzone dzieci do dawania chrześcijańskiego świadectwa i “bycia podobnie jak Franciszek i Hiacynta gwiazdami świecącymi w nocy”. - Dzieci mogą nauczyć świętości dorosłych – dodał portugalski biskup.

Rodzeństwo Franciszek i Hiacynta Marto, zmarłe w wieku zaledwie 11 i 10 lat, było pasterzami. Pomiędzy majem a październikiem 1917 r. brało udział w objawieniach maryjnych w Fatimie. Trzecią ich uczestniczką była ich kuzynka, również pochodząca z tej miejscowości, Łucja dos Santos.13 lutego br. w klasztorze Świętej Teresy w Coimbrze zamknięto oficjalnie diecezjalną fazę jej procesu beatyfikacyjnego. Powstałe w jego trakcie ponad 15 tys. stron świadectw i dokumentów o jej życiu zostało przekazane do Watykanu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niektóre portugalskie media spekulują, że skierowanie do Watykanu dokumentacji dotyczącej siostry Łucji może przyspieszyć jej beatyfikację, która mogłaby nastąpić podczas zaplanowanej na 12 i 13 maja br. wizyty papieża Franciszka w Fatimie. Nie brak też opinii, że jeszcze w tym roku mogłaby mieć miejsce również kanonizacja błogosławionej Hiacynty i Franciszka.

Franciszek i Hiacynta Marto zostali ogłoszeni błogosławionymi przez papieża św. Jana Pawła II, podczas jego trzeciej pielgrzymki do Portugalii w 2000 r.

2017-02-21 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polscy biskupi: objawienia w Fatimie są stale aktualne

[ TEMATY ]

biskup

Fatima

biskupi

100‑lecie objawień fatimskich

Graziako/Niedziela

Objawienia te należą do najbardziej znaczących w życiu Kościoła i nie tracą dziś nic ze swojej aktualności. Świadczy o tym niezwykłe zainteresowanie Fatimą ludu Bożego wraz ze swymi pasterzami, inspirowanymi nauczaniem papieży, zwłaszcza św. Jana Pawła II – piszą polscy biskupi w liście pasterskim z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich. Zachęcają także do obchodzenia pięciu kolejnych pierwszych sobót miesiąca, o co prosiła Maryja w Fatimie.

Publikujemy pełny tekst listu pasterskiego:
CZYTAJ DALEJ

Niezwyciężony Triumf serca

2025-09-02 08:23

Niedziela Ogólnopolska 36/2025, str. 54-55

[ TEMATY ]

film

kino

Mat.prasowy

12 września na ekrany kin wchodzi ekranizacja amerykańskiego reżysera o polskim męczenniku.

I zaprowadzili ich do bloku numer 11, oznaczonego wówczas numerem 13. Kazali im rozebrać się do naga. Wpędzili ich wszystkich dziesięciu do piwnicy, do celi numer 18, bardzo niskiej i małej, o wymiarach dwa i pół metra na dwa i pół metra, z jednym zakratowanym, kwadratowym okienkiem pod sufitem, z podłogą z betonu. W rogu stało wiadro na odchody. Tam mieli umrzeć głodową męką. Esesmani zatrzasnęli żelazne drzwi” (z opisu śmierci św. Maksymiliana według tekstu Transitus z Harmęży).
CZYTAJ DALEJ

Dzień Jubileuszowy w Arce Pana

2025-09-14 11:33

Biuro Prasowe AK

- Modlitwa staje się znakiem nadziei silniejszej niż panujący wokół chaos. Jest też aktem największej pokory, bo oddaje właśnie w ręce Boga ten świat - mówił bp Damian Muskus OFM podczas Dnia Jubileuszowego w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie-Bieńczycach.

Na początku bp Damian Muskus OFM przypomniał, że uroczystość ma potrójny charakter: oddanie czci Matce Bożej Fatimskiej, wspomnienie rocznicy koronacji jej figury oraz przeżywanie Dnia Jubileuszowego w bieńczyckiej świątyni. Podkreślił, że Arka Pana jest jednym z 17 Kościołów Jubileuszowych w Archidiecezji Krakowskiej, w których w Roku Świętym można uzyskać odpust zupełny i otwierać się na Boże dary.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję