Nienowice to miejscowość w ziemi przemysko-jarosławskiej, w gminie Radymno, nad rzeką Wisznią - prawym dopływem Sanu. Stąd 64 lata temu, dokładnie 10 lutego 1940 r. bolszewicy wywieźli na Sybir wszystkich mieszkańców Nienowic-Kolonii.
31 stycznia br. w murach szkoły w Nienowicach została odsłonięta i poświęcona tablica: Golgota Wschodu Polaków z Nienowic-Kolonii w II wojnie światowej 1939-1945.
Na tablicy z czarnego granitu o wymiarach 180 cm x 112 cm wypisano imiona i nazwiska wywiezionych wtedy na Sybir mieszkańców Nienowic-Kolonii.
Warto tu przypomnieć tło historyczne wywózki:
- 1 września 1939 r. Napaść Niemiec na Polskę. Początek II wojny światowej;
- 17 września 1939 r. Armia Czerwona wkracza w granice Rzeczypospolitej;
- 29 września 1939 r. Hitler i Stalin dzielą się Polską („Traktat o granicy i przyjaźni między Rzeszą Niemiecką a ZSRR”).
Na tej ziemi granica przebiegała wzdłuż Sanu. Nienowice znalazły się pod okupacją sowiecką i jak cała tzw. Zachodnia Ukraina 2 listopada 1939 r. zostały przyłączone do ZSRR. Mieszkańcom nadano obywatelstwo sowieckie. Do Armii Czerwonej przymusowo wcielono 210 tys. mężczyzn. Rozpoczęły się masowe wywózki Polaków na Sybir.
10 lutego 1940 r. wywieziono z Kresów Rzeczypospolitej 220 tys. obywateli. Tym razem wywózką objęci byli pracownicy administracji, służba leśna i osadnicy rolni. Mieszkańcy Nienowic-Kolonii należeli do grupy osadników rolnych. Osiedlili się tutaj po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Wywiezieni zostali do łagru nr 17 Omskaja obłast, Tewrijskij rejon nad Irtyszem.
Uroczystość odsłonięcia tablicy rozpoczęła się Mszą św. w miejscowym kościele parafialnym. Kazanie wygłosił ks. Michał Opaliński, kapelan Związku Sybiraków, sam urodzony na Sybirze. Uroczystość uświetniły Poczty Sztandarowe m.in. Związku Sybiraków i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Następnym punktem programu były występy uczniów szkoły w Nienowicach. Wzruszająca i głęboko patriotyczna inscenizacja słowno-muzyczna obrazująca los zesłańców wzruszyła wszystkich do łez. Na koniec odśpiewano Hymn Sybiraków. W tym miejscu należy wyrazić uznanie i podziękowanie nauczycielkom za pracę włożoną w przygotowanie tak pięknej części artystycznej uroczystości. Wielu wzruszeń dostarczył także występ zespołu „Ostrowiacy”.
Głównymi organizatorami uroczystości byli: wójt Gminy Radymno inż. Stanisław Ślęzak i dyrektor nienowickiej szkoły Jan Kojder.
Uroczysty obiad stał się okazją do rozmów z zesłańcami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu