Reklama

Parafia św. Michała Archanioła w Blachowni

Proboszcz od Książek

Droga z Częstochowy do Blachowni w zimowej porze szczytu jest dość ponura: sznur wolno sunących samochodów, wokół szarość budynków upstrzonych bezładnie kolorowymi reklamami. Jednak sama Blachownia latem rozkwita zielenią i słońcem. Kościół blachowieński otoczony wysokim starym drzewostanem wyróżnia się w tej części miasta. Zachowane elementy wiekowego parkanu w nowym ogrodzeniu świątyni i plebanii dają znak, że gospodarz tej parafii szanuje przeszłość i otwarty jest na przyszłość.

Niedziela częstochowska 10/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Andrzej Walaszczyk - proboszcz parafii przed ołtarzem głównym świątyni, w którym znajduje się rzeźba patronki świątyni - Matki Bożej Królowej Korony Polskiej z Dzieciątkiem na kolanach. Nad głową Maryi widnieje orzeł z koroną. Po obu stronach rzeźby usytuowano postać bp. Teodora Kubiny i króla Jana Kazimierza. U stóp Matki Bożej - górnik i hutnik.

Książki i komputer

Ks. Andrzej Walaszczyk - proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Blachowni przyjmuje nas w pokoju, którego ściany wypełniają regały z równiutko ułożonymi książkami. Teologia, filozofia, historia, poezja; literatura piękna i faktu, dzienniki, pamiętniki... setki książek. Za uchylonymi drzwiami dostrzegamy biurko z komputerem, drukarką i skanerem. „Pokaż mi swój dom, a powiem ci, kim jesteś” - mówi przysłowie. Mieszkanie ks. Walaszczyka definiuje go jako człowieka rozmiłowanego w mądrości i patrzącego w przyszłość. „Bez książek nie mogę żyć. Cokolwiek czytam, czytam pod kątem mojej pracy kapłańskiej. Wykorzystuję tę mądrość w kazaniach. Nigdy nie korzystam z «gotowców»”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Praca duszpasterska

Reklama

Parafia św. Michała Archanioła jest duża - mieszka tu 7,5 tys. wiernych. Sama Blachownia liczy 10 tys. mieszkańców. Niedawno wokół kaplicy cmentarnej, wybudowanej przez ks. Walaszczyka jako wotum na 2000 Jubileusz Chrześcijaństwa i poświęconej przez Metropolitę Częstochowskiego w listopadzie 2000 r., powstała nowa parafia pw. Najświętszego Zbawiciela. Jej proboszczem został ks. Wojciech Trochała. Blachownia choć w Leksykonie miast polskich wymieniana jest jako miasto średniej wielkości, nosi wszelkie znamiona małego miasta. Można wyodrębnić w niej trzy zbiorowości: „starą Blachownię” - zamieszkałą przez ludność istniejącą tu „od zawsze”, „bloki” - w których mieszkają blachowianie przybyli do pracy w hucie i ul. Miodową z osiedlem „Leśna” - które tworzą rodziny osiedlające się tu w ostatnich latach i tzw. średni biznes, właściciele małych zakładów pracy. „Społeczności te nie zlały się jeszcze w jeden organizm, funkcjonują jako odrębne zbiorowości” - mówi Ksiądz Proboszcz.
Starą Blachownię zamieszkują ludzie najmocniej związani z Kościołem. Z ogromnym zrozumieniem i pomocą podchodzą do wszelkich przedsięwzięć podejmowanych w parafii. Tzw. „stare bloki” zamieszkuje ludność napływowa z różnych stron Polski. Nie jest w pełni zintegrowana nie tylko z Blachownią jako całością, ale i w obrębie samego osiedla, a nawet bloku czy klatki. Osiedle „Leśna” powstało w pięknym sosnowym lesie. To właśnie tam powołana została nowa parafia, której proboszcz opiekuje się także kościołem filialnym w Cisiu.

Historia parafii

Parafia powstała w 1910 r. z fundacji huty Blachownia. Wezwanie św. Michała Archanioła uzyskała zapewne ze względu na niepokoje przełomu XIX/XX wieku, kiedy się rodziła. Silny był wówczas kult św. Michała Archanioła - patrona trudnych czasów. Od początku istnienia parafii proboszczowie gromadzili materiał na budowę kościoła. W zrealizowaniu dzieła przeszkodził wybuch I wojny światowej i powojenna inflacja. Jednak idea budowy świątyni była żywa. Nadleśnictwo Herby na ten cel przekazało nawet drewno. Ówczesny proboszcz blachowieński ks. Marian Kubowicz przekonał jednak parafian do budowy murowanej świątyni. Drewno sprzedano i rozpoczęto budowę. W lipcu 1924 r. biskup włocławski Władysław Krynicki wmurował kamień węgielny w ściany budowanego kościoła. Konsekracji nowej świątyni pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej dokonał bp Teodor Kubina. Kościół potraktowano jako wotum za ustanowienie święta Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. Na uroczystość konsekracji przyjechał pociąg wypełniony wiernymi z Częstochowy, był to bowiem pierwszy kościół konsekrowany przez pierwszego Biskupa nowo powstałej diecezji częstochowskiej.

Matka - Żywicielka

Reklama

Blachownia była wówczas małą wioską - stanowiły ją huta, osiedle przy hucie i domy zarządcy huty. Tereny te związane były z hutnictwem od wieków. Mieszkańcy miejscowości nazywali hutę „matką żywicielką”. Rzeczywiście, w hucie pracował znaczący procent blachowian. Dzisiaj, gdy huta funkcjonuje w formie szczątkowej, sytuacja wielu rodzin jest tragiczna. Starą Blachownię zamieszkują przede wszystkim rodziny emerytów i rencistów, nową - bezrobotnych. Wiele rodzin radzi sobie z biedą, poszukując pracy w pobliskiej Częstochowie i dalej, w Polsce, a nawet poza jej granicami. Blachowianie wyjeżdżają do Belgii, Holandii, Anglii... „Rozłąka rodzi negatywne skutki - mówi Ksiądz Proboszcz - rozbija rodziny, wiele z nich rozpada się, osierocając społecznie dzieci. Odbija się to również na życiu religijnym, rodziny wstydzą się swojej sytuacji, stają się agresywnie nastawione do Kościoła, wiele z nich omija świątynię. Po ostatniej kolędzie jestem zasmucony sytuacją niektórych moich parafian”.
Blachownia to nie tylko bieda. Rosną też nowe domy. Wiele tu zakładów produkcji żyrandoli. Nie tylko średni biznes buduje tu swoje domy, osiedlają się w Blachowni również mieszkańcy pobliskich miejscowości, przede wszystkim Częstochowy, ale i niedalekiego Śląska. Magnesem jest mikroklimat, który niszczony kiedyś przez hutę, teraz staje się atrakcją turystyczną. Ksiądz Proboszcz zachęca władze miasta, by zainwestowały w promocję Blachowni jako miejscowości turystycznej. Jest tu piękny, ale zaniedbany zalew z bogatym rybostanem (wędkarze łowią tu szczupaki, karpie, amury, liny, leszcze, okonie), wokół rozciągają się piękne lasy i pola pełne zwierzyny (spotkać można lisy, dzikie kaczki, perkozy, łabędzie, wydry, kuny, piżmaki, sarny, jelenie, także łosie i zające). „Blachownia jest śliczna latem” - mówi Ksiądz Proboszcz.

Parafianie

„Wielu ludzi jest zagubionych - charakteryzuje swoich parafianach Ksiądz Proboszcz. - Nie potrafią się odnaleźć w nowej rzeczywistości ani gospodarczo, ani kulturowo. A mimo to mają dużo dobrej woli. Parafia jest zróżnicowana. Wiele rodzin jest wspaniałych. Ze wzruszeniem przyglądam się rodzinom i małżeństwom zgodnie żyjącym, pięknie wychowującym dzieci. Mają czas na wspólną modlitwę i wspólny odpoczynek, a przecież są młodzi i pracują do 18 godzin na dobę”. W parafii są również rodziny patologiczne. Parafia od 6 lat organizuje dla ok. 40 dzieci z tych rodzin kolonie w Krynicy Morskiej i Kołobrzegu (w ostatnim roku dzieci wypoczywały na koloniach Caritas w Dziadówkach i Kulach). Na taki wyjazd potrzeba ok. 20 tys. złotych, które gromadzą duszpasterze parafii i parafialne wspólnoty. Parafia przygotowuje również świąteczne paczki dla rodzin potrzebujących wsparcia.
Blachowian jest coraz mniej. Parafia się starzeje. W ubiegłym roku było w niej 103 pogrzeby, a tylko 59 chrztów. Sytuację demograficzną ratują tylko migrujący tu mieszkańcy sąsiednich miejscowości.

Religijność

Reklama

W parafii istnieje Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Ruch Światło-Życie, krąg rodzin Domowego Kościoła, Oaza Dzieci Bożych, Franciszkański Zakon Świeckich i Unia Laikatu Katolickiego oraz chór parafialny działający pod kierunkiem organisty p. Włodzimierza Ormana. Przy ołtarzu służy 30 ministrantów. Akcja Katolicka skupia ok. 30 osób, które organizują wiele parafialnych spotkań, kwestują na rzecz kolonii dla dzieci, organizują festyny, wspólnie pielgrzymują i prowadzą bibliotekę parafialną. Sam Proboszcz nie oszczędza się, jak mówi: „Żeby były owoce, trzeba być na najwyższych obrotach od godz. 6.00 do 19.00”.
Na terenie parafii położone są dwie szkoły: podstawowa i gimnazjum i Dom Pomocy Społecznej, w którym kapelanem jest Ksiądz Proboszcz. W szkołach katechezę prowadzą siostry nazaretanki: Agnieszka i Monika, mieszkające przy parafii, i księża wikariusze: Piotr Rutkowski i Jerzy Mikrut. Ksiądz Proboszcz podkreśla dobrą współpracę ze szkołami, przede wszystkim ze Szkołą Podstawową, gdzie czuje się jak u siebie w domu. To właśnie w budynku szkoły odbywały się misje przed Jubileuszem 2000-lecia Chrześcijaństwa, rekolekcje parafialne, w dniu chorych odbywa się tu spotkanie z chorymi, w szkole miała też miejsce uroczystość 50-lecia siostry nazaretanki i przyjęcie z racji święceń diakonatu. Szkoły otwierają swoje podwoje dla pielgrzymów z Gliwic.
Parafia może być dumna z wielu powołań kapłańskich i zakonnych. Pochodzi stąd ks. Stanisław Wróblewski, ks. Józef Kawalec (salezjanin), ks. Wiesław Łyko (oblat), ks. Artur Przybyłko, ks. Dariusz Tuczapski, ks. Roman Rataj, s. Natalia Beata Bartoszczyk, o. Dariusz Nowicki (paulin), kleryk Łukasz Przybyłko (Misjonarz Krwi Chrystusa) i dwóch kleryków WSD: Jakub Raczyński i Paweł Kulasiewicz.

Katolicka prasa

„Do parafian winno się trafiać w przeróżny sposób, jednym z nich jest lektura - mówi Ksiądz Proboszcz. - Kiedy w 1989 r. przyszedłem do Blachowni, jedną z pierwszych rzeczy, które zrobiłem, było «uruchomienie» ławki ze sprzedażą książek religijnych. Były to wówczas wydawnictwa trudno dostępne. W sprzedaży pomagali parafianie i siostry nazaretanki. Po pół roku zgłosiła się p. Stanisława Przybyłko, która zajęła się najpierw sprzedażą książek, a później również kolportażem prasy katolickiej. Mam wielką satysfakcję z faktu, że do chwili obecnej w mojej parafii sprzedano co najmniej 1000 egzemplarzy Pisma Świętego. Pani Przybyłko rozprowadza dziś co tydzień 200 egzemplarzy Niedzieli, a kolportaż Niedzieli prowadzi nie tylko w kościele, ale i po domach parafian. Jest bardzo oddana temu dziełu. Cieszę się bardzo, że Redakcja nagradzając Panią Stanisławę Medalem „Mater Verbi”, doceniła jej pracę na rzecz ewangelizacji przez słowo pisane”. Trzeba w tym miejscu dodać, że ks. Andrzej Walaszczyk również jest laureatem tego wyróżnienia.
Od kilku lat zespół parafian pod kierunkiem Księdza Proboszcza przygotowuje pismo parafialne Michael, w którym wierni mogą zapoznać się z codziennym życiem parafii. Michael cieszy się zainteresowaniem, o czym świadczy coraz liczniejsze grono autorów i coraz różnorodniejsza tematyka poruszana na jego łamach.

* * *

Nasza wizyta w parafii św. Michała Archanioła, której gospodarzem jest Proboszcz od Książek, dobiega końca. Trudno się oprzeć refleksji, że zamiłowanie Księdza Proboszcza do słowa pisanego i śmiałe patrzenie w przyszłość przynosi błogosławione owoce. Dziękujemy, Księże Proboszczu, za serdeczne przyjęcie, całej blachowieńskiej wspólnocie w tych trudnych, pełnych niepokoju czasach życzymy opieki patrona - św. Michała Archanioła.

2004-12-31 00:00

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

2025-04-07 13:15

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Pro-liferka, dziennikarka, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, doradca życia rodzinnego, współautorka serii podręczników do wychowania do życia w rodzinie Magdalena Guziak-Nowak opisuje wstrząsającą relację ze szpitala w Oleśnicy.

ZABILI DZIECKO W 9 MIES. CIĄŻY. Gotowe do samodzielnego życia, prawie noworodka. Tak, w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Szefernaker na spotkaniu w TVP ws. debaty; nie wpuszczono Republiki i wPolsce24

2025-04-10 14:50

[ TEMATY ]

spotkanie

debata

Rafał Trzaskowski

wPolsce24

Karol Nawrocki

TV Republika

red/um.warszawy/Karol Porwich

Szef sztabu Karola Nawrockiego Paweł Szefernaker pojawił się w czwartek w siedzibie TVP, gdzie zgodnie z deklaracjami spotkali się także sztabowcy Rafała Trzaskowskiego oraz przedstawiciele TVP, TVN24 oraz Polsat News. Spotkanie dotyczyło debaty Trzaskowskiego i Nawrockiego, do której miałoby dojść w Końskich.

Do spotkania ws. debaty bezskutecznie próbowali dołączyć przedstawiciele Telewizji Republika oraz wPolsce24.
CZYTAJ DALEJ

Gniezno przygotowuje się do obchodów 1000 – lecia pierwszej polskiej koronacji

2025-04-10 13:06

[ TEMATY ]

Gniezno

pierwsza polska koronacja

Archidiecezja Gnieźnieńska

Konferencja prasowa dotycząca obchodów 1000 – lecia pierwszej polskiej koronacji

Konferencja prasowa dotycząca obchodów 1000 – lecia pierwszej polskiej koronacji

Posiedzenie Sejmu i Senatu z udziałem najwyższych władz państwowych, uroczysta Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej i koncert koronacyjny - to tylko niektóre spośród licznych wydarzeń, które już wkrótce odbywać się będą w Gnieźnie. Doroczne uroczystości odpustowe związane z uroczystością św. Wojciecha, głównego patrona Polski, w tym roku mają szczególny charakter. Są bowiem połączone z państwowymi i kościelnymi obchodami jubileuszu 1000-lecia pierwszych polskich koronacji królewskich. O planie tych obchodów mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Zebranych powitał rzecznik prasowy archidiecezji gnieźnieńskiej, ks. Remigiusz Malewicz, który podkreślił wagę tegorocznych obchodów odpustu św. Wojciecha, nie tylko z uwagi na jubileusz 1000-lecia pierwszej polskiej koronacji ale również obchody 1025-lecia archidiecezji gnieźnieńskiej oraz trwający w całym Kościele Rok Jubileuszowy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję