Reklama

Polska

Abp Gądecki: dziękuję duszpasterzom polonijnym za gorliwość

Słowa podziękowania pod adresem duszpasterzy polonijnych, którzy „pomagają ludziom wykorzenionym, wyrwanym ze środowiska, ludziom, którzy nie są «u siebie»” wyraził abp Stanisław Gądecki podczas spotkania Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przyjął duszpasterzy polonijnych obradujących w Poznaniu w rezydencji arcybiskupów poznańskich.

[ TEMATY ]

Polonia

abp Stanisław Gądecki

Episkopat.pl

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Gądecki podjął podczas spotkania zagadnienie sekularyzacji we współczesnym świecie. Zwrócił uwagę na konieczność katechezy dorosłych, także w środowiskach polonijnych. – Potrzeba dużo pracy duszpasterskiej, mozolnej, która obejmie całą rodzinę – mówił metropolita poznański.

W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób zaangażowanych w duszpasterstwo Polaków za granicą. – Są tu przedstawiciele wszystkich stanów, księża, siostry zakonne i ludzie świeccy, należą im się słowa uznania – mówił bp Wiesław Lechowicz. Delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Polskiej Emigracji zauważył, że tematyka spotkania poświęconego nowej ewangelizacji zwróciła duszpasterzom szczególną uwagę na ludzi, którzy z różnych powodów odeszli od Kościoła i od wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– W ostatnich latach ponad 2,5 mln wyemigrowało z naszego kraju, kiedy rozmawiam z nimi w różnych zakątkach Europy, spotykam się zazwyczaj z nastawieniem, że jednak do Polski nie wrócą – zauważa w rozmowie z KAI ks. Wiesław Wójcik. Stąd też, zdaniem dyrektora Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, tak ważna staje się posługa kapłanów w środowiskach polonijnych.

Spotkania przedstawicieli Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej odbywają się na początku października w różnych miastach Europy – w ubiegłych latach w Rzymie, Budapeszcie i Brukseli.

2016-10-01 18:08

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: o znaczeniu małżeństwa i rodziny na VI Światowym Kongresie Rodzin Polonijnych

[ TEMATY ]

małżeństwo

Polonia

Gdańsk

Adobe Stock

„Wybrać małżeństwo i rodzinę” – to temat pierwszej sesji VI Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych, który rozpoczął się dziś w Gdańsku. W Kongresie bierze udział blisko 500 osób z 28 krajów. W pierwszym dniu obrad abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia” osobom i instytucjom zasłużonym w duszpasterstwie polskich emigrantów.

W trakcie pierszej sesji Kongresu pt. „Wybrać małżeństwo i rodzinę” o tożsamości polskiej rodziny na emigracji mówił bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Podkreślił, że każdy człowiek niesie ze sobą swoje korzenie, historię rodziny i miejsca, z którego pochodzi. Zaznaczył też, ze kwestia tożsamości jest szczególnie ważna w dzisiejszym świecie, który staje się światem we mgle i chaosie.
CZYTAJ DALEJ

Niemcy: Pojawienie się dronów zakłóciło pracę lotniska w Monachium

2025-10-03 06:55

[ TEMATY ]

Niemcy

dron

Adobe Stock

Około 20 lotów zostało odwołanych w czwartek wieczorem po doniesieniach o pojawieniu się w pobliżu lotniska w Monachium niezidentyfikowanych dronów. Służbom, które rozpoczęły monitorowanie przestrzeni powietrznej oraz terenu lotniska, nie udało się jak dotąd zweryfikować informacji na temat liczby dronów oraz możliwych zagrożeń.

Władze lotniska w Monachium poinformowały, że pojawienie się w czwartek późnym wieczorem w strefie lotniska niezidentyfikowanych dronów spowodowało zamknięcie ruchu. Odwołanych zostało około 20 planowych, prawie 3 tys. pasażerów zmuszonych zostało przerwać podróż. Wielu z nich spędziło noc na lotnisku.
CZYTAJ DALEJ

CBOS: Rośnie liczba tych, którzy pozytywnie oceniają działalność Kościoła katolickiego

2025-10-03 21:53

[ TEMATY ]

badania

opinie

Karol Porwich/Niedziela

Częstochowianie chętnie modlą się w Dolinie Miłosierdzia

Częstochowianie chętnie modlą się w Dolinie Miłosierdzia

45 proc. badanych pozytywnie ocenia działalność Kościoła katolickiego, to o 3 punkty więcej niż w marcu; źle – 41 proc., o 4 punkty mniej niż poprzednio - wynika z wrześniowego badania CBOS. Zadowolone są w większości osoby identyfikujące się z prawicą, a krytyczne - o poglądach lewicowych lub centrowych.

Podziel się cytatem Pozytywnie działalność Kościoła katolickiego oceniło ocena 45 proc. dorosłych Polaków. To o 3 punkty więcej niż pół roku temu. Z kolei źle oceniło 41 proc. respondentów, o 4 punkty mniej niż poprzednio. „Od pięciu lat opinie o Kościele są wyraźnie spolaryzowane, przy czym raz niewielką przewagę zyskują osoby z aprobatą wypowiadające się o działaniu tej instytucji, a innym razem – jej krytycy” - wskazał CBOS.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję