Reklama

Media katolickie w Warszawie

24 stycznia w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Salezego, obchodzić będą święto swego patrona wydawcy i dziennikarze tytułów prasowych i wydawnictw katolickich oraz programów radiowych i telewizyjnych. Większość z nich pracuje w redakcjach mających swoje siedziby w Warszawie lub w najbliższych okolicach.

Niedziela warszawska 4/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 25 stycznia w kościele Duszpasterstwa Środowisk Twórczych po Mszy św., która rozpocznie się o godz. 10.30, odbędzie się panel na temat Dziennikarstwo śledcze i jego granice. W Mszy św. o godz. 17.00 weźmie udział zespół „Il Canto Magnificat”, który wykona też koncert kolęd.

Wydawnictwa książkowe

Jednym z bardziej widocznych na rynku wydawniczym wydawnictw jest Wydawnictwo „Michalineum” prowadzone przez Zgromadzenie Księży Michalitów w Markach-Strudze. Choć w obecnym kształcie wydawnictwo istnieje od początku lat osiemdziesiątych, to nawiązuje ono tradycją do wielkich przedsięwzięć wydawniczych, których podejmował się na początku XX w. założyciel Zgromadzenia sł. Boży ks. Bronisław Markiewicz. Michalici byli przed wojną jednym z najprężniejszych wydawnictw w Polsce i wydawali i drukowali ogromną ilość periodyków. Po wojnie drukarnie zostały odebrane, a działalność najpierw znacznie ograniczona, a następnie zakazana. Dziś „Michalineum” wydaje kilkadziesiąt tytułów rocznie, ma nowoczesną drukarnię i dysponuje w stałej sprzedaży kilkuset tytułami. W ostatnich latach pokaźną rangę zdobyły sobie edycje albumowe i pamiątkowo-okolicznościowe. Wydawnictwo wydaje też założony w 1898 r. przez ks. Markiewicza miesięcznik Powściągliwość i praca (wznowiony w 1983 r.) oraz (od 1995 r.) dwumiesięcznik Któż jak Bóg!
W warszawskim Rembertowie istnieje Wydawnictwo Sióstr Loretanek. Powstało ono w 1920 r. z inicjatywy sł. Bożego ks. Ignacego Kłopotowskiego, znanego wydawcy, dziennikarza, opiekuna ubogich, duszpasterza. Celem wydawnictwa jest ewangelizacja poprzez publikacje o tematyce religijnej, szczególnie poświęcone formacji chrześcijańskiej, duchowości maryjnej oraz aktualnym problemom moralno-społecznym. Oprócz książek wydawnictwo wydaje od października 1996 r. miesięcznik Różaniec, a od września 2000 r. Anioł Stróż. - Nasi czytelnicy są świadomi, że książki i czasopisma opuszczające naszą drukarnię są przeniknięte modlitwą nikomu nieznanych sióstr. Modlimy się także za naszych czytelników. Jesteśmy przekonane, że ta nasza cicha modlitwa, ukryta między kartkami naszych wydawnictw, może uczynić wiele dobra, tak jak i sama treść zawarta w książkach i czasopismach - podkreślają siostry.
Innym zakonnym wydawnictwem jest istniejące od 1987 r. na warszawskich Stegnach Wydawnictwo Księży Marianów, które w swojej ofercie proponuje publikacje książkowe o tematyce religijnej, zwłaszcza mariologicznej, zakonnej i pastoralnej. Wydawnictwo podejmuje też tematykę związaną z kultem Miłosierdzia Bożego, ekumenizmem oraz współczesnymi problemami Kościoła i społeczeństwa. Wydaje dwa czasopisma: Oremus - teksty liturgii Mszy św. i Słowo wśród nas - medytacje na każdy dzień.
Znanym wydawcą jest też „Apostolicum” - powstałe przed 10 laty wydawnictwo Księży Pallotynów Prowincji Chrystusa Króla. Pallotyni mają długą tradycję wydawniczą w Polsce, którą rozpoczęli we Lwowie w 1908 r. Przez jakiś czas ich wydawnictwo mieściło się w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 71. W 1948 r. przeniosło się do Poznania, gdzie istnieje do dzisiaj pod nazwą „Pallottinum”. „Apostolicum” powstało po utworzeniu w stolicy nowej prowincji zakonnej. Wydaje publikacje z dziedziny biblijnej, misyjnej i apostolskiej; nauczanie Jana Pawła II i książki dla dzieci; opracowania biograficzne i kalendarze. Wspomniana Prowincja Chrystusa Króla wydaje miesięcznik Miejsca święte, w którym w atrakcyjnej formie ukazuje światowe i polskie sanktuaria i wiele miejsca poświęca historii i geografii pielgrzymowania.
Również znaczącym wydawcą jest Wydawnictwo Salezjańskie mające siedzibę przy ul. Kawęczyńskiej. Salezjanie wydawali już wiele przed wojną, ale po 1945 r. nie mogli wznowić działalności aż do 1976 r. Wtedy to władze wyraziły zgodę na reaktywowanie wydawnictwa, które początkowo miało siedzibę w Łodzi. Do stolicy przeniosło się w maju 1986 r. Ich książki są skierowane przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Pozycje katechetyczne oraz wychowawczo-pedagogiczne są pomocą dla rodziców, nauczycieli, katechetów i wychowawców w przygotowaniu młodego człowieka do życia w rodzinie i społeczeństwie. Wydawnictwo publikuje również modlitewniki salezjańskie oraz biografie świętych. Od wielu lat Wydawnictwo współpracuje też z wydawnictwami zagranicznymi, przede wszystkim z macierzystym Wydawnictwem Salezjańskim we Włoszech.
Innym, również zakonnym wydawnictwem działającym w stolicy jest Wydawnictwo Księży Werbistów „Verbinum”. Jego profil koncentruje się on zwłaszcza na tematyce religioznawczej, etnologicznej (antropologii kulturowej), misjologicznej, ekumenicznej, biblijnej oraz pastoralno-ekumenicznej. Przez swoje publikacje Wydawnictwo przybliża religie świata i wspiera dialog międzyreligijny. Publikuje też medytacje, rozważania i czytania biblijne na każdy dzień. Od lat osiemdziesiątych wydaje ceniony miesięcznik Misjonarz.
Z zakonnych wydawnictw warto też odnotować działalność Wydawnictwa Księży Klaretynów „Palabra”, którego celem jest przybliżanie współczesnemu człowiekowi chrześcijańskiego systemu wartości. W ten sposób klaretyni realizują pragnienie swojego założyciela, św. Antoniego Marii Klareta, który zachęcał ich do korzystania z wszelkich możliwych środków, aby jak najpełniej ukazywać każdemu człowiekowi Chrystusa.
Od końca lat czterdziestych ubiegłego wieku istnieje w Warszawie Instytut Wydawniczy PAX. Wydawnictwo stawia sobie za cel udostępnianie ludziom wierzącym książek o szeroko rozumianej problematyce chrześcijańskiej, umacniających wiarę i towarzyszących Kościołowi w pracy duszpasterskiej.
Książki o tematyce religijnej, przede wszystkim biblijnej, wydaje też Oficyna Wydawnicza „Vocatio”. Prymasowska Seria Biblijna oraz publikacje w cyklu Z Biblią przez życie należą do najcenniejszych na rynku wydawniczym w Polsce. „Vocatio” ma też wiele tytułów o miłości, przyjaźni, wierności małżeństwa i rodziny. Interesująca jest również oferta muzyczna tego wydawnictwa.
Z kolei działająca od 1990 r. Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam” znana jest m.in. ze wspaniałych albumów poświęconych Ojcu Świętemu, Nuncjuszowi Apostolskiemu oraz prymasom Wyszyńskiemu i Glempowi.
W stolicy działają też inne wydawnictwa katolickie - Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej, Biblioteka Więzi, Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a w Niepokalanowie Wydawnictwo Ojców Franciszkanów. To ostatnie wydaje miesięcznik Rycerz Niepokalanej założony w 1922 r. przez św. Maksymiliana Marię Kolbego, a także wiele materiałów formacyjnych dla członków Rycerstwa Niepokalanej.

Prasa, radio, telewizja

Oprócz wymienionych niektórych tytułów wydawanych przez edytorów zakonnych, w Warszawie mieszczą się redakcje edycji lokalnych dwóch największych tygodników katolickich w Polsce - Niedzieli i Gościa Niedzielnego.
Tu również ma siedzibę redakcja Przeglądu Powszechnego wydawanego od 1884 r. przez Ojców Jezuitów. W stolicy ukazuje się również od 1998 r. kwartalnik Pastores poświęcony formacji kapłańskiej. Jego wydawcą jest obecnie Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej „Bernardinum”. Środowisko „Więzi” wydaje w stolicy od 1958 r. miesięcznik Więź. W stolicy ukazuje się też dwumiesięcznik misyjny Misjonarze Kombonianie oraz kwartalnik Bliżej Biblii.
Od 10 lat działa w Warszawie Katolicka Agencja Informacyjna, która ma swoją siedzibę na Skwerze Kardynała Stefana Wyszyńskiego w pobliżu siedziby Sekretariatu Episkopatu. Trudno dziś wyobrazić sobie działalność środków przekazu w Polsce bez korzystania z jej serwisów i biuletynów.
Z kolei środowisko związane z Radiem Maryja wydaje w stolicy Nasz Dziennik, pismo ogólnopolskie, w którym podejmowana jest szeroko pojmowana problematyka życia społecznego, kulturalnego, politycznego i religijnego.
Fenomenem na rynku czasopism religijnych w Polsce jest seria rozpoczęta przed kilku laty jako Jan Paweł II - Kolekcja. Ukazuje się ona obecnie jako magazyn Księga świętych. W sposób bardzo przystępny przedstawia sylwetki świętych, błogosławionych i kandydatów na ołtarze. Wiele miejsca poświęca też sprawom współczesnego Kościoła.
Ważnym środkiem ewangelizacji są radio i telewizja. W stolicy działa Radio Józef prowadzone przez archidiecezję warszawską oraz Radio Warszawa Praga należące do diecezji warszawsko-praskej. Ponadto istnieje Radio Plus. Wielu mieszkańców stolicy słucha Radia Maryja, a ci którym pozwalają na to warunki techniczne oglądają związaną z rozgłośnią Telewizję Trwam, która z warszawskiego studia nadaje codziennie wieczorem serwis informacyjny. Z warszawskiego studia nadaje też związana z franciszkanami Telewizja Puls.
Redakcje katolickie są ponadto w Telewizji Polskiej i Polskim Radio. Ich szefami są tradycyjnie Ojcowie Jezuici.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polskie władze zdecydowały. Nie będzie rosyjskiego konsulatu w Krakowie. To pokłosie podpalenia w Warszawie

2025-05-12 09:36

[ TEMATY ]

Warszawa

Kraków

podpalenie

rosyjski konsulat

Marywilska

Adobe Stock

Rosyjski konsulat w Krakowie

Rosyjski konsulat w Krakowie

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował w poniedziałek, że zdecydował o wycofaniu zgody na działanie konsulatu Federacji Rosyjskiej w Krakowie. Decyzja związana jest z dowodami na udział rosyjskich służb specjalnych w podpaleniu centrum handlowego przy Marywilskiej,

Hala targowa przy ul. Marywilskiej 44 w Warszawie spłonęła 12 maja ub.r. Było tam około 1,4 tys. sklepów i punktów usługowych. W niedzielę wieczorem premier Donald Tusk przekazał, że "pożar na Marywilskiej był efektem podpalenia na zlecenie rosyjskich służb".
CZYTAJ DALEJ

Watykan: 13 maja Msza św. w rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II

2025-05-12 15:41

Vatican Media

W 44. rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II - 13 maja o godz. 18.00 - sprawowana będzie Msza święta w Bazylice Watykańskiej przy ołtarzu katedry św. Piotra. Wstęp wolny dla wszystkich - poinformował kard. Stanisław Dziwisz, były sekretarz Papieża Polaka.

Rok po zamachu 13 maja 1982 roku św. Jan Paweł II udał się do Fatimy, aby podziękować na ocalone życie. Pielgrzymom zebranym w Fatimie wyznał: „Pragnę powiedzieć wam w zaufaniu: ...kiedy przed rokiem, na Placu św. Piotra miał miejsce zamach, gdy odzyskałem świadomość, myśli moje pobiegły natychmiast do tego Sanktuarium, ażeby w Sercu Matki Niebieskiej złożyć podziękowanie... We wszystkim, co się wydarzyło, zobaczyłem - i stale będę to powtarzał - szczególną matczyną opiekę Maryi”.
CZYTAJ DALEJ

Konstytucja – nauki z historii. Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Kolbuszowej

2025-05-12 22:24

Alina Ziętek-Salwik

Wiwat po uchwaleniu Konstytycji w wykonaniu uczniów LO w Kolbuszowej

Wiwat po uchwaleniu Konstytycji w wykonaniu uczniów LO w Kolbuszowej

Głównym punktem obchodów była uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pw. Wszystkich Świętych. Po nabożeństwie przemaszerowano do Miejskiego Domu Kultury. Pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja przedstawiciele poszczególnych instytucji złożyli biało-czerwone kwiaty. Kolejnym punktem obchodów był wygłoszony przez Dariusza Fusa, dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im Janka Bytnara, referat na temat okoliczności powstania i uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jej znaczenie miało charakter zarówno polityczny jak i moralny - wynikało z szacunku do Prawa Bożego. Twórcy Konstytucji uważali, że ład w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym może być podstawą potęgi narodu pod warunkiem, że jest oparty na Bożych przykazaniach. Część artystyczną uroczystości pt. ”Konstytucja-nauki z historii” przygotowali uczniowie LO w Kolbuszowej.

Pierwsza część oparta była na scenkach ukazujących moment rozbiorów Polski przez trzy sąsiadujące mocarstwa: Rosję (carycę Katarzyną zagrała Zuzanna Stępień, Austrię (cesarza Franciszka Józefa zagrał Kacper Szwed) i Prusy (króla Fryderyka zagrał Krzysztof Wojtyczka). Rozcięcie mapy Polski szablą musiało wzbudzić w widzach dreszcz emocji, bo przypomniało wszystkim tamten tragiczny dla Polaków czas i zapewnienia władców, że król Stanisław August Poniatowski (Szymon Kozłowski) będzie nadal królem, ale mocarstwa pomogą mu w rządzeniu. Druga scenka pokazała, że sami Polacy zdobyli się na wypracowanie Konstytucji 3 Maja, która była drugim, również pod względem nowoczesności, dokumentem po konstytucji amerykańskiej. Świadczyła o mądrości Polaków. W tej scence wystąpili: poseł Ignacy Potocki (Kacper Szwed), reformator Hugo Kołłątaj (Krzysztof Wojtyczka) i marszałek Sejmu Stanisław Małachowki (Filip Albrycht). Król Stanisław August Poniatowski (Szymon Kozłowski) odczytał postanowienia tego dokumentu. Następnie, przy dźwiękach poloneza Wojciech Killara, aktorzy inscenizacji opuścili salę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję