Reklama

Niedziela Legnicka

Pielgrzymi z Francji zatrzymali się w Bolesławcu

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Studio BVF Jakub Fiałkowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W drodze powrotnej z Krakowa, ze Światowych Dni Młodzieży, grupa pielgrzymów z Francji zatrzymała się w Bolesławcu. W niedzielę i poniedziałek zwiedzali miasto, uczestniczyli też we Mszy św. w bolesławieckiej Bazylice.

Młodzi Francuzi, wraz 8 kapłanami pochodzą z diecezji Bayonne - Lescar et Oloron. Większość z nich to uczniowie klas licealnych, byli także studenci oraz młodzież pracująca. Motywami przewodnimi pielgrzymki do Polski na ŚDM stały się dla młodych: jeszcze bardziej przybliżyć się do Boga podczas wspólnego pielgrzymowania; spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz z wierzącą młodzieżą z innych krajów świata; doświadczenie wiary, uniwersalności Kościoła katolickiego, i choć przez chwilę poznanie kultury polskiej. W grupie pielgrzymów niezastąpioną rolę pełnił ks. Kamil Majer, który pracuje w mieście Pau, w parafii Christ Sauveur.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymi w trzech autokarach przybyli do Bolesławca w niedzielę 31 lipca. Specjalny patrol Policji pod przewodnictwem pana aspiranta Marka Dyjaka przejął autokary przy zjeździe z autostrady i bezpiecznie doprowadził do miejsca zakwaterowania w Gimnazjum Samorządowym nr 2. Tam gości przywitała pani Maria Subik, dyrektor GS wraz z reprezentantami grona pedagogicznego szkoły oraz pracownikami.

Reklama

W poniedziałek 01 sierpnia cała grupa młodych pielgrzymów z Francji uczestniczyła w Eucharystii o godz. 9:00 w bolesławieckiej Bazylice Maryjnej. Na tę Mszę św. Zaproszeni zostali także wszyscy parafianie. Z inicjatywy pani dyrektor Ewy Lijewskiej – Małachowskiej pracownia gitary klasycznej oraz pracownia wokalna BOK – MCC przygotowały specjalną oprawę muzyczną z przepięknym wykonaniem hymnu Światowych Dni Młodzieży. Msza św. sprawowana była w języku polskim i francuskim.

Liturgii przewodniczył ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej. W homilii przypomniał, że każdy z nas od sakramentu chrztu świętego został przez Boga zanurzony w misję kapłańską, królewską i prorocką Jezusa Chrystusa. „Bóg nieustannie wzywa nas do tego, byśmy nie poddawali się fałszywym proroctwom wykrzywiającym wizerunek otaczającego nas świata i człowieka. Prorok ma pełnić swoje zaszczytne powołanie nie tylko wtedy, gdy jest akceptowalny, ale zwłaszcza wtedy, gdy przychodzi mu głosić trudne i niezrozumiałe prawdy dla człowieka. Dlatego tak ważnym językiem proroka jest świadectwo” – mówił ks. Andrzej

W animację muzyczną liturgii Mszy św. zaangażowani byli także goście z Francji, którzy zaśpiewali pieśni na ofiarowanie i dziękczynienie. Wyznaczeni pielgrzymi przynieśli także dary ofiarne do ołtarza.

Na zakończenie liturgii do zgromadzonych gości w języku francuskim przemówił także Piotr Roman, prezydent Bolesławca. Wyraził ogromną radość z ich pobytu. Przypomniał, że modlitwa odbyła się w świątyni związanej z początkami historii miasta. Zaznaczył też, że w tej bazylice 60 lat temu sprawował Mszę św. ks. profesor Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, który przybył do miasta z grupą studentów w ramach rajdu rowerowego. Prezydent Bolesławca życzył pielgrzymom błogosławionych owoców przeżytych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.

>
2016-08-02 17:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Rekolekcje dla świata" - nowy projekt przed ŚDM

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

BOŻENA SZTAJNER

"Rekolekcje dla świata" - nowy projekt ewangelizacyjny, który będzie transmitowany na cały świat z krakowskich Łagiewnik. Wezmą udział w nim najbardziej znani rekolekcjoniści z wielu krajów świata. Mówił o tym bp Damian Muskus, kierujący pracami Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, podczas obrad 370 zebrania plenarnego KEP w Warszawie.

Wraz z rozpoczęciem Roku Miłosierdzia rozpocznie się nowy projekt: "Rekolekcje dla świata" realizowany z sanktuarium w Łagiewnikach przez krakowski Komitet Organizacyjny ŚDM. Każdego miesiąca, poczynając od grudnia, będzie organizowane w tamtejszym sanktuarium Miłosierdzia Bożego spotkanie ewangelizacyjne, polegające na przybliżaniu idei miłosierdzia. Będą one transmitowane w internecie i tłumaczone na wszystkie oficjalne języki Światowych Dni Młodzieży. Wszyscy młodzi, na całym świecie przygotowujący się do przyjazdu do Krakowa, będą mogli z nich korzystać i propagować je w swoich środowiskach.
CZYTAJ DALEJ

Amerykańscy liderzy katoliccy wzywają do modlitwy po śmierci Charliego Kirka

2025-09-11 19:59

[ TEMATY ]

modlitwa

Charlie Kirk

amerykańscy liderzy

PAP

Charlie Kirk

Charlie Kirk

W następstwie zabójstwa w stanie Utah Charliego Kirka, działacza politycznego, zaangażowanego w działania na rzecz ochrony życia ludzkiego, amerykańscy przywódcy katoliccy wzywają do modlitwy, zwracając uwagę na szerzący się w całym kraju trend przemocy.

Biskupi katoliccy i przywódcy Kościoła w Stanach Zjednoczonych wyrażają ból i apelują o modlitwę w intencji pokoju. To reakcja po zabójstwie działacza Charliego Kirka, który zginął 10 września wskutek postrzału podczas wystąpienia na Uniwersytecie Utah Valley w Orem w stanie Utah.
CZYTAJ DALEJ

Amerykańscy liderzy katoliccy wzywają do modlitwy po śmierci Charliego Kirka

2025-09-11 19:59

[ TEMATY ]

modlitwa

Charlie Kirk

amerykańscy liderzy

PAP

Charlie Kirk

Charlie Kirk

W następstwie zabójstwa w stanie Utah Charliego Kirka, działacza politycznego, zaangażowanego w działania na rzecz ochrony życia ludzkiego, amerykańscy przywódcy katoliccy wzywają do modlitwy, zwracając uwagę na szerzący się w całym kraju trend przemocy.

Biskupi katoliccy i przywódcy Kościoła w Stanach Zjednoczonych wyrażają ból i apelują o modlitwę w intencji pokoju. To reakcja po zabójstwie działacza Charliego Kirka, który zginął 10 września wskutek postrzału podczas wystąpienia na Uniwersytecie Utah Valley w Orem w stanie Utah.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję